Mətbuat şərhi 20 dekabr 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Rusiya Federasiyasının Türkiyə Respublikasındakı səfiri Andrey Karlovun terror aktı nəticəsində öldürülməsi ilə əlaqədar həmkarı Serqey Lavrova başsağlığı məktubu göndərib.
Elmar Məmmədyarov məktubda dərin kədər və təəssüf hissi ilə səfir Andrey Karlovun terror aktı nəticəsində öldürülməsi xəbərini eşitdiyini qeyd edərək Serqey Lavrova dərin hüznlə başsağlığını ifadə edib.
Elmar Məmmədyarov məktubda həmçinin öz adından və Xarici İşlər Nazirliyinin kollektivi adından Andrey Karlovun ailəsinə və yaxınlarına başsağlığının çatdırılmasını xahiş edib.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov sent a letter of condolences to his colleague Sergey Lavrov over the killing of Ambassador of Russian Federation to the Republic of Türkiye H.E. Mr. Andrey Karlov, as a result of terror act.
In his letter Elmar Mammadyarov stated that with sadness and regrets have learnt about the killing of Ambassador Andrey Karlov at the result of terror act and expressed his most sincere condolences to Sergey Lavrov.
Elmar Mammadyarov in the letter has also asked Foreign Minister Sergey Lavrov to convey on his behalf and the entire staff of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan the heartfelt condolences and sympathy to the family and relatives of Ambassador Andrey Karlov.