Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Şurası Parlament Assambleyasının “Azərbaycanın sərhəd rayonlarının əhalisinin sudan məhrum edilməsi” mövzusunda məruzəçisini qəbul edib
Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Şurası Parlament Assambleyasının “Azərbaycanın sərhəd rayonlarının əhalisinin sudan məhrum edilməsi” mövzusunda məruzəçisi Militsa Markoviçin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Elmar Məmmədyarov Cənubi Qafqaz regionu və Azərbaycanda su təminatı məsələsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini nəzərə çatdırdı. O, beynəlxalq sənədlərdə təsbit edildiyi kimi sudan istifadənin azad xarakter daşımalı olduğunu bildirdi.
Suyun humanitar mahiyyət kəsb etdiyini qeyd edən nazir Elmar Məmmədyarov vaxtilə tikilmiş Sərsəng su anbarının ətrafda yaşayan insanların və kənd-təsərrüfatının su ilə təmin edilməsi üçün nəzərdə tutulduğu barəsində məlumat verdi. Nazir Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz və işğalı nəticəsində insanların Sərsəng su anbarından istifadədən məhrum olduqlarını diqqətə çatdırdı. O əlavə etdi ki, Ermənistan tərəfi Sərsəng su anbarını təhdid məqsədilə istifadə edir, yaz aylarında anbarı açaraq ətraf ərazilərin su altında qalmasına şərait yaradır, suya ehtiyac duyulan isti aylarda isə onun istifadəsinə imkan vermir.
Militsa Markoviç bütün xalqların dilində deyildiyi kimi insanın çörəksiz yaşaya bildiyi halda, susuz yaşaya bilmədiyini qeyd etdi. Ona görə də bu layihənin sırf humanitar məqsəd daşıdığını qeyd edən Militsa Markoviç siyasi məqamların da istisna edilmədiyini nəzərə çatdırdı.
Münaqişənin həlli prosesi haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın ATƏT-in Minsk Qrupunun fəaliyyətindən narazı olduğunu vurğuladı. Biz o zaman razı olardıq ki, Ermənistan silahlı qüvvələri işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılsın deyə Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk Qrupunun fəaliyyətinin hər hansı nəticəsinin olmadığını qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov ümidvarlığını bildirdi ki, bu hesabat hazır olandan sonra AŞPA üzvləri və geniş beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün humanitar fəsadlarından olan Azərbaycan əhalisinin üzləşdiyi su problemi ilə yaxından tanış olmaq imkanı əldə edəcəklər.

Press release 26 August 2015 04:33
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the rapporteur of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe
26 August 2015 04:33
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Milica Markovic, the rapporteur of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe on the topic on “Inhabitants of the frontier regions of Azerbaijan who have been deliberately denied access to water”.
Elmar Mammadyarov underlined the importance of water supply to the region of South Caucasus and Azerbaijan. As endorsed by the international documents he emphasized that the freedom of access to water should be provided.
Mentioning the humanitarian nature of water problem Foreign Minister Elmar Mammadyarov informed that once built Sarsang water reservoir has been designed to supply the inhabitants living around and the local agriculture with the water. Minister highlighted that as an outcome of Armenian aggression and occupation against Azerbaijan the inhabitants have been deliberately denied of access to water of Sarsang reservoir.
He added that the Armenian side makes use of Sarsang reservoir for threatening purposes, as they open the gates and enable the areas to come under water in spring and on the contrary, in warmer periods when the water is mostly needed deny access to it.
Militca Markovic pointed out that as it is common in all languages the man can live without bread, but not without water. Stressing that this project is purely a humanitarian nature Milica Markovic emphasized that certain political aspects are also not excluded.
Elmar Mammadyarov briefing about the resolution process of the conflict said that Azerbaijan is displeased with the work of the OSCE Minsk Group. Minister adding that Azerbaijan would have been pleased when the Armenian armed forces have been withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan stressed that there is no results of the activities of the OSCE Minsk Group.
Furthermore, he expressed his hope that after finalization this report will be instrumental for PACE members and the wider international community to get closely acquainted with the water problem facing the population of Azerbaijan as one of humanitarian consequences of Armenian aggression against Azerbaijan.