Mətbuat şərhi 19 mart 2015
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasında rəsmi səfərdə olan Sudan Respublikasının xarici işlər naziri Əli Əhmed Kartinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı tərəflər iki ölkə arasında siyasi dialoqun inkişafından məmnunluq ifadə etdilər. Azərbaycan ilə Sudanın müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində uğurlu əməkdaşlıq etdiyi, həmçinin BMT gündəliyində olan məsələlərə münasibətdə iki ölkə arasında  mövqe yaxınlığının olması xüsusilə qeyd edildi.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında məlumat verən  Elmar Məmmədyarov münaqişənin həlli üçün ilk növbədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından çıxarılmasının vacibliyini vurğuladı və münaqişə ilə bağlı Azərbaycanın ədalətli mövqeyinin Sudan tərəfindən dəstəklənməsinə görə sudanlı nazirə təşəkkürünü bildirdi.
Əli Əhməd Karti Azərbaycanın 2012-2013-cü illərdə BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzvlüyü çərçivəsində Afrikada cərəyan edən hadisələrə münasibətdə, o cümlədən Sudan məsələsində nümayiş etdirdiyi dəstəyin ölkəsi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Görüş zamanı həmçinin iqtisadi, təhsil, enerji, yüksək texnologiyalar və digər sahələrdə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edildi. İkitərəfli müqavilə-hüquq bazasının inkişaf etdirilməsi, xüsusilə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması və sərmayələrin təşviqi barəsində sazişlərin imzalanması razılaşdırıldı.
Görüşdən sonra tərəflər "Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Sudan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında Protokol" imzaladılar.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the Minister of Foreign Affairs of the Republic of the Sudan
19 March 2015 06:47
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Ali Ahmed Karti, Minister of Foreign Affairs of the Republic of the Sudan who is paying an official visit to the Republic of Azerbaijan.
At the meeting the sides expressed their satisfaction with the development of political dialogue between two countries. The sides highlighted the fruitful cooperation between Azerbaijan and the Sudan within international organizations, including the Organization of Islamic Cooperation. They also note the commonality of vision between two counties on the issues on UN agenda.
Touching upon the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Foreign Minister Elmar Mammadyarov stressed that for the resolution of the conflict, first and foremost, armed forces of Armenia has to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan. He also expressed his appreciation for the support of Sudan to the just and fair position of Azerbaijan in the settlement of conflict.
Ali Ahmed Karti underlined that his country highly appreciates the support of Azerbaijan to the African problems including the Sudanese case within Azerbaijan's non-permanent membership to the UN Security Council in 2012-2013.
At the meeting the sides also exchanged views on cooperation in the economy, education, energy, high tech and other fields. The Ministers agreed to develop the legal-treaty base between two countries and expedite the process of signing the agreements on avoidance of double taxation and protection and promotion of investments.
After the meeting the sides signed the "Protocol on cooperation between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of the Sudan".