Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Argentina Milli Konqresi Deputatlar Palatasının vitse-spikeri xanım Patrisiya Ximenezin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
30 sentyabr 2016 04:37
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və Argentina arasında müxtəlif sahələr üzrə ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi yollarına dair fikir mübadiləsi apardılar. Siyasi, iqtisadi, mədəni-humanitar sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün əzmlərini ifadə etdilər.
Xanım Patrisiya Ximenez Bakıda keçirilən Beynəlxalq Humanitar Foruma dəvət olunduğu üçün təmsil etdiyi qurum adından təşəkkürünü bildirdi. O, müxtəlif mədəniyyətlər və sivilizasiyalar arasında zəngin əməkdaşlıq ənənələri olan Azərbaycanın bu tədbirə ev sahibliyi etməsi üçün ideal məkan olduğunu vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov müasir aktual problemlərin birgə səylərlə həll olunması, humanitar əməkdaşlıqla bağlı ən mühüm məsələlərin müzakirə olunduğu nüfuzlu elmi-siyasi platforma kimi Bakı Humanitar Forumunun əhəmiyyəti haqda danışaraq, forumda daha çox müraciət olunan müxtəlif sivilizasiyalar, mədəniyyətlət və dini konfessiyalar arasında dinc birgə yaşama, multikulturalizm və tolerantlıq ənənələrinin inkişaf etdirilməsi kimi məsələlərdə Azərbaycanın dünyaya nümunə olduğunu qeyd etdi.
Görüşdə həmçinin dini zəmində baş verən münaqişələr, terrorizmə qarşı mübarizə kimi məsələlər də müzakirə olundu.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by Patricia Gimenez, vice-speaker of the Chamber of Deputies of the National Congress of Argentina
At the meeting, the sides exchanged views on the further development of bilateral relations in various fields between Azerbaijan and Argentina. They expressed their determination for the further expansion of cooperation in the areas such as politics, economy, culture and humanitarian affairs.
Mrs. Patricia Gimenez expressed her gratitude on behalf of the body she represents for being invited to the International Humanitarian Forum in Baku. She emphasized that having rich traditions of cooperation and harmony among different cultures and civilizations, Azerbaijan is an ideal place to host this event.
Foregin Minister Elmar Mammadyarov talked about the importance of the Baku Humanitarian Forum as a prestigious academic-political platform where the most important issues related to solving the contemporary challenging problems through joint efforts and humanitarian cooperation are discussed. He noted that Azerbaijan is a vivid example for all the world regarding the issues such as peaceful coexistence among various civilizations, cultures and confessions, development of traditions of multiculturalism and tolerance which are mostly addressed in the Forum.