Mətbuat şərhi 24 iyun 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ Dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Bricet Brinki qəbul edib
Görüş zamanı Azərbaycan və ABŞ arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı səviyyəsi, enerji, terrorizmə qarşı mübarizə, regional təhlükəsizlik və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının prezidenti cənab İlham Əliyevin 4-cü Nüvə Təhlükəsizliyi Sammitində iştirak etmək üçün ABŞ-a səfəri və keçirdiyi ikitərəfli görüşlərin münasibətlərin inkişafına əsaslı töhfə verdiyini vurğuladı. O, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesi barədə məlumat verdi.
Bricet Brink ABŞ-ın Azərbaycan ilə əməkdaşlığın inkişafına xüsusi əhəmiyyət verdiyini deyərək iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq üzrə dialoq mexanizminin gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd etdi. O, ABŞ-ın iqtisadiyyatın şəxaləndirilməsi və qeyri-neft sektorunun inkişafı üzrə Azərbaycanın həyata keçirdiyi tədbirləri, o cümlədən regional nəqliyyat infrastrukturu layihələrini dəstəklədiyini bildirdi.
Görüşdə ikitərəfli əlaqələrin inkişaf perspektivləri və beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 24 June 2016
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Bridget Brink, the U.S. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs
At the meeting the sides discussed the current level of bilateral relations, as well as the issues of cooperation in the fields of energy, fight against terrorism, regional security and others between Azerbaijan and the United States of America.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that the visit of H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan to the United States of America to participate in the 4th Nuclear Security Summit and his bilateral meetings substantially contributed to the further development of relationship. He briefed the guest about the negotiation process on the resolution of the Armenia-Azerbaijan conflict.
Saying that the USA attaches particular importance to the development of cooperation with Azerbaijan, Bridget Brink noted the necessity of reinforcing the dialogue mechanisms on strategic partnership between the two countries. She emphasized her country’s support for the measures implemented by Azerbaijan on diversification of economy and development of non-oil sector, as well as projects on regional transport infrastructure.
At the meeting, the sides exchanged their views on the development perspectives of bilateral relations and issues of international agenda.