Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Pakistan Senatının xarici əlaqələr komitəsinin sədri senator Nuzhat Sadiqi qəbul edib
1-3 sentyabr 2015-ci il tarixində Bakıda keçirilən Asiya Siyasi Partiyaları Beynəlxalq Konfransının Qadınlar qolunun 3-cü iclasında iştirak çərçivəsində Bakıya səfər etdiyini deyən Nuzhat Sadiqi tədbirin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini və faydalı müzakirələr aparıldığını nəzərə çatdırdı.
O, Azərbaycanın dinamik inkişafı və əldə etdiyi nailiyyətlərinə Pakistan xalqının səmimi qəlbdən sevindiyini qeyd etdi.
Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, millət vəkili, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın Pakistandakı humanitar məsələlərə diqqət və qayğısının, o cümlədən Pakistanda baş vermiş zəlzələ və sel daşqını kimi təbii fəlakətlər zamanı qardaş Azərbaycan xalqının göstərdiyi humanitar yardımın yüksək qiymətləndirildiyini nəzərə çatdırdı.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycan ilə Pakistan arasında siyasi münasibətlərin yüksək inkişaf səviyyəsinə malik olduğunu qeyd edərək, birgə səylərlə iqtisadi-ticarət əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsi zərurətini diqqətə çəkdi.
Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində iki ölkə arasında əməkdaşlığı qeyd edən nazir beynəlxalq hüququn prinsipləri və BMT Nizamnaməsinə uyğun olaraq, Pakistanın Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz və işğalına qarşı birmənalı mövqeyinin və münaqişənin həlli prosesində Azərbaycanın ədalətli mövqeyinə göstərdiyi dəstəyinin yüksək dəyərləndirildiyini vurğuladı.
Görüşdə yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin və parlamentlərarası əlaqələrin iki ölkə arasında ənənəvi dostluq və tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafına xidmət etdiyi vurğulandı.

Press release 04 September 2015 05:27
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Senator Nuzhat Sadiq, Chairperson of the Committee on Foreign Affairs of the Senate of Pakistan
04 September 2015 05:27
Nuzhat Sadiq said that she visited Baku within the 3rd meeting of the Women’s Wing of the International Conference of Asian Political Parties organized in Baku on September 1-3, 2015. She underlined that the event was organized in a high level and was featured with fruitful discussions.
She said that the people of Pakistan are sincerely happy for the dynamic development and achievements of Azerbaijan.
She highly appreciated the attention and care of Mrs. Mehriban Aliyeva, the President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, member of Parliament  to the humanitarian issues affecting Pakistan. In the meantime, she praised the humanitarian support delivered by Azerbaijan during the earthquake and flooding natural disasters stricken Pakistan.
Elmar Mammadyarov highly evaluated the development level of political relations between Azerbaijan and Pakistan and underlined the necessity of further development of economical-trade ties through joint efforts.
Noting the cooperation between the two countries within the international organizations the Minister stressed that the unequivocal position of Pakistan in accordance with the principles of international law and the UN Charter vis-a-vis the aggression and occupation of Armenia against Azerbaijan and the support to the Azerbaijan’s stance on the resolution of Armenia-Azerbaijan conflict are highly appreciated.
During the meeting the sides also emphasized the importance of mutual visits and inter-parliamentary relations  in the  development of the traditional friendship and partnership ties.