Mətbuat şərhi 16 sentyabr 2015
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Şurası Parlament Assambleyasının Siyasi Komitəsinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə məruzəçisi Robert Valteri qəbul edib
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi üzrə aparılan danışıqlar prosesi haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində mövcudluğunun münaqişənin həlli prosesində başlıca maneə olduğunu vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın ərazilərinin işğal olunmasının beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən ATƏT Minsk Qrupunun həmsədrləri tərəfindən qəbul edildiyini xatırlatdı. Bildirdi ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822(1993), 853(1993), 874(1993) və 884(1994) saylı qətnamələrində Azərbaycana qarşı gücdən istifadə olunması və ərazilərinin işğalı qınanılır, Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığı bir daha təsdiq olunur. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrində Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın bir hissəsi olması faktının bir daha təsdiq olunduğunu deyən nazir qətnamələrdə işğalçı qüvvələrin bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasının tələb olunduğunu qeyd etdi.
O, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılmasının qaçqın və məcburi köçkünlərin geri qayıtmasına, kommunikasıyaların bərpasına, etimadın yaranmasına və regionda sülh və təhlükəsizliyin bərpa olunmasına xidmət edəcəyini deyərək, buna qarşı yalnız Ermənistanın çıxış etdiyini nəzərə çatdırdı. Yenilənmiş Madrid prinsiplərində bu məqamların əks olunduğunu deyən nazir münaqişənin mərhələli həllinin beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən mümkün həll yolu kimi qəbul edildiyini vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov 16 iyun 2015-ci il tarixində Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin Böyük Palatasının “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi ilə bağlı qərarı ilə Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini qeyri-qanuni işğalı və bu ərazilərdə hərbi mövcudluğuna dair məsuliyyətini davamlı şəkildə inkar etməsinə daha bir təsirli formada cavab verdiyini diqqətə çatdırdı.
Nazir Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin demoqrafik tərkibinin dəyişdirilməsi və Suriyadan olan erməni əsilli qaçqınların bir qisminin bu ərazilərdə yerləşdirilməsinin Ermənistan tərəfindən Cenevrə Konvensiyaları və əlavə protokollar əsasında üzərinə götürdüyü öhdəliklərinin kobud şəkildə pozulması olduğunu qeyd etdi və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və beynəlxalq təşkilatlar qarşısında bu məsələnin davamlı şəkildə qaldırılacağını bildirdi.
Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin Vyanada Minsk Qrupunun digər üzvləri ilə məsləhətləşmə və məlumatlandırma xarakterli görüşlər keçirməsinin müsbət hal olduğunu dedi. O əlavə etdi ki, ATƏT Minsk Qrupunun bütün üzvləri, eləcə də müqabil beynəlxalq təşkilatlar da münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri və BMT nizamnaməsi əsasında həlli prosesinə töhfə verməlidirlər.
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli prosesinin digər müxtəlif aspektləri üzrə fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Robert Walter, rapporteur of the Political Affairs Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe on Armenia-Azerbaijan conflict
Giving information on current status of the negotiation process on Armenia-Azerbaijan conflict, Minister stressed that military presence of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan remains main obstacle to the settlement of the conflict.
E.Mammadyarov reminded that the fact of occupation of the territories of Azerbaijan have already been accepted by the international community, including OSCE Minsk Group Co-Chairs. He added that the UN Security Council`s Resolutions (822 (1993), 853 (1993), 874 (1193), 884 (1993)) condemns use of force against Azerbaijan and reaffirms sovereignty, territorial integrity and inviolability of its internationally recognized borders. E.Mammadyarov pointed out that in those resolutions the UN Security Council reaffirmed that the Nagorno Karabakh is an integral part of Azerbaijan and demanded an immediate, unconditional and full withdrawal of occupying forces from the occupied territories.
Foreign Minister said that withdrawal of Armenian military forces from the occupied territories would serve for the return of internally displaced persons and refuges to their home, restoration of communication, establishment of confidence and restoration of peace and stability, however only Armenia remains against them. He highlighted that those principles are also shrined in the Updated Madrid Principles and underlined that “step by step” solution of the conflict has been accepted as a possible settlement option of the conflict by the international community.
E.Mammadyarov stressed that the judgment of the Grand Chamber of the European Court of Human Rights dated on June 16 2015, effectively put an end to Armenia’s persistent denial of its responsibility for the unlawful occupation of and military presence in the territories of Azerbaijan.
Furthermore, Elmar Mammadyarov touched that illegal settlement of ethnic Armenian refugees from Syria to the occupied territories of Azerbaijan and changing the demographic structure of occupied territories are violation of commitments by Armenia under Geneva Conventions and additional protocols. He added that this important issue will be put forward in the negotiations with Co-chairs of Minsk Group and the international organizations.
Foreign Minister stressed that holding a meeting with attendance of other members of Minsk Group with co-chairs in Vienna is a positive attempt. He added that, all members of Minsk Group, as well as, related international organizations should contribute to the resolution of conflict based on norms and principles of international law and the UN Charter.