Mətbuat şərhi 27 iyul 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Niderland Krallığının ölkəmizdəki səfiri Robert Jan Qabrielseni qəbul edib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Niderland Krallığının ölkəmizdəki səfiri Robert Jan Qabrielseni diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Görüşdə son illər iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə olundu və əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğu qeyd olundu.
Görüşdə həmçinin, iki ölkə arasında ətraf mühit, kənd təsərrüfatı, fövqəladə hallar, logistika və digər sahələrdə qurulmuş uğurlu əməkdaşlıq xüsusi vurğulandı.
Nazir Elmar Məmmədyarov ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfəsinə görə səfir Robert Jan Qabrielsenə minnətdarlığını ifadə etdi və ona gələcək diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzuladı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Robert Jan Gabrielsen, Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Azerbaijan
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Robert Jan Gabrielsen, Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Azerbaijan upon the termination of his diplomatic term.
At the meeting satisfaction was expressed with the development of bilateral relations during the last years. It was also noted that the favorable opportunities do exist for further enhancement of cooperation.
During the meeting fruitful cooperation between the two countries in the fields of environment, agriculture, emergency situations, logistics and others was also underlined.
Ambassador Robert Jan Gabrielsen expressed his gratitude for the support to fulfill his diplomatic mission in Azerbaijan successfully.
Minister Elmar Mammadyarov extended his appreciation to the Ambassador for his contributions to the development of relations between the two countries and wished him every success in his future diplomatic activities.