Görüşdə nazir Elmar Məmmədyarov 2 aprel tarixindən başlayaraq qoşunların təmas xətti boyunca Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən təxribatlar, Azərbaycan ordusunun mövqeyini və təmas xəttinə yaxın ərazilərdə yaşayan mülki əhalini ağır silahlardan atəşə tutması haqqında ətraflı məlumat verdi. Ermənistanın bu kimi təxribatlar törətmək və vəziyyəti gərginləşdirməklə münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə imkan verməmək məqsədi güddüyünü vurğuladı.
5 aprel tarixində Azərbaycan və Ermənistanın silahlı qüvvələri arasında atəşkəs haqqında anlaşmaya baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən atəşin davam etdirildiyi və bu günlərdə Azərbaycan silahlı qüvvələrinin əsgərinin şəhid olduğunu diqqətə çatdırdı.
Nazir bildirdi ki, Ermənistanın təhriki ilə 2 aprel tarixindən başlayan gərginlik mövcud status kvonun qeyri-davamlı və qəbuledilməz olduğunu bir daha sübut etdi. O, gərginliyin aradan qaldırılması və münaqişənin həllində irəliləyişə nail olmaq üçün Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı və hərbi işğal faktına son qoyulmalı olduğunu nəzərə çatdırdı.
Elmar Məmmədyarov əlavə etdi ki, atəşkəs münaqişənin danışıqlar yolu ilə həlli üçün substantiv prosesin başlanmasına şərait yaratmalıdır. Bu xüsusda, Azərbaycanın münaqişənin tezliklə həllində ən maraqlı tərəf olduğunu deyərək, substantiv danışıqlara hazırlığını ifadə etdi.
Herbert Salber baş vermiş gərginliklə əlaqədar narahatlığını ifadə edərək, özünün və Avropa İttifaqının Xarici İşlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi xanım Federika Mogerininin Ermənistan və Azərbaycan tərəfi ilə telefonla danışdığını qeyd etdi. O da mövcud status kvonun qəbuledilməz və qeyri-davamlı olduğunu deyərək, münaqişənin həlli üzrə danışıqların vacibliyini bildirdi.

Press release 16 April 2016 06:18
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Herbert Salber, the EU Special Representative for the South Caucasus
16 April 2016 06:18
At the meeting Minister Elmar Mammadyarov briefed Mr. Salber on the recent provocations of Armenia, as well as targeting the positions of the Army of Azerbaijan along the line of contact and the civilians densely residing in the territories adjacent to the frontline area by using heavy weapons since April 2. He stated that Armenia aims to obstruct the conflict settlement process perpetrating such provocations and escalating the situation.
Minister noted that despite the ceasefire arrangement reached between the armed forces of Azerbaijan and Armenia on April 5, Armenia continues firing at the positions of Azerbaijani armed forces and as a result of which, a serviceman of the armed forces of Azerbaijan was killed recently.
Minister mentioned that the tension started since April 2 by the provocation of Armenia once again proved that the status-quo is unsustainable and unacceptable. He emphasized that in order to ease the tension and achieve progress in the conflict settlement, Armenian forces must be withdrawn from all occupied territories of Azerbaijan and the fact of military occupation must be ceased.
Elmar Mammadyarov added that the ceasefire has to provide conditions for the substantive negotiations towards the conflict settlement process. In this regard, he underlined that Azerbaijan is the most interested party in the conflict settlement process and added that Azerbaijan stands ready for substantive negotiations.
Herbert Salber expressed his concern over the recent tension and noted that he and Federica Mogherini, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy talked on the phone with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan. He also mentioned that the current status-quo is unacceptable and unsustainable and highlighted the importance of negotiations over the conflict settlement.