Mətbuat şərhi 30 aprel 2015
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Helbert Salberi qəbul edib.
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlar haqqında müzakirələr aparıldı və mövcud status-kvonun qəbuledilməz və davamsız olduğu vurğulandı.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Ermənistan tərəfindən girov götürülmüş Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin azad edilməsi məsələsinə toxunaraq, beynəlxalq birlik və Avropa İttifaqı tərəfindən humanitar xarakter daşıyan bu məsələnin Ermənistan qarşısında qaldırılmasının vacibliyini vurğuladı. O, girovların səhhəti ilə əlaqədar Azərbaycan tərəfinin narahatlığını ifadə etdi.
Helbert Salber azərbaycanlı girovların azad edilməsi məsələsini yenidən Ermənistan tərəfinin qarşısında qaldırılacağını bildirdi.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində 4000-dən artıq şəxsin itkin düşdüyünü deyən Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri tərəfindən dəstəkləndiyi kimi Ermənistan tərəfindən humanitar prinsiplərdən çıxış edərək onların taleyi barəsində məlumat verilməli olduğunu diqqətə çatdırdı. O əlavə etdi ki, DNK analizlər vasitəsilə itkin düşmüş şəxslərin kimliyi müəyyən edilə və nəticə etibarilə, ailələrinə və yaxınlarına onların taleyi barəsində məlumat verilə bilərdi.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsinin erməni və azərbaycanlı icmaları arasında dialoqun münaqişənin həllinə xidmət edə biləcək vacib etimad quruculuğu tədbiri olduğunu vurğuladı.
Helbert Salber birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsi münasibətilə Azərbaycanı təbrik etdi və bu oyunların sülhə, sabitliyə, çiçəklənmə və inkişafa xidmət etdiyini bildirdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Helbert Salber, the Special Representative of the European Union for the South Caucasus
At the meeting, the current status of negotiations towards the resolution of Armenia-Azerbaijan conflict were discussed and unacceptability and unsustainability of current status-quo was stressed.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov touched upon the issue of release of Shahbaz Guliyev and Dilgam Asgarov who were captured by Armenia and expressed the importance of raising this issue of humanitarian character with Armenia by the European Union and the international community. He expressed concerns over the health conditions of captives.
Helbert Salber mentioned that the matter of release of Azerbaijani hostages will be raised again in discussion with Armenia.
Stating that as a consequence of Armenia’s aggression against Azerbaijan, more than 4000 people are missing, Elmar Mammadyarov underlined that Armenia, based on humanitarian considerations, Armenia shall provide information on their fate as supported by OSCE Minsk Group Co-chairs. He added that by DNA analysis, the personality of the missing persons could be identified and thus, their family and close relatives could be informed of their fates.
Elmar Mammadyarov stressed that dialogue between Azeribaijani and Armenian communities of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan is an important confidence-building measure which can serve to the resolution of the conflict.
Helbert Salber congratulated Azerbaijan on the occasion of organization of the First European Games and stated that these games serve to the peace, stability, prosperity and development.