Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Alper Coşqunu qəbul edib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Alper Coşqunu diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Azərbaycandan xoş təəssüratla ayrıldığını qeyd edən səfir Alper Coşqun, diplomatik fəaliyyətinin uğurla həyata keçirilməsi üçün ona göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan hökumətinə, o cümlədən Xarici işlər Nazirliyinə təşəkkürünü bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanla Türkiyə arasında olan qardaşlıq və dostluq əlaqələrinin daha da dərinləşməsində oynadığı mühüm rola görə səfir Alper Coşquna təşəkkür etdi və iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, mədəni, humanitar və digər sahələrdə qarşılıqlı faydalı və hərtərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsində Alper Coşqunun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi.
Görüşdə Azərbaycan və Türkiyə arasında əməkdaşlığın bütün sahələrdə qardaşlıq və strateji müttəfiqlik prinsipləri əsasında yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyi vurğulandı, ikitərəfli əməkdaşlığın regionda və onun hüdudlarından kənarda sülh və inkişafın təmin olunmasına xidmət etdiyi qeyd olundu. Üçtərəfli formatda əməkdaşlığın vacibliyi qeyd olunaraq, bu xüsusda Azərbaycan-Gürcüstan- Türkiyə, Azərbaycan-Türkmənistan-Türkiyə və Azərbaycan-İran-Türkiyə mexanizmlərinin əhəmiyyəti qeyd olundu.
Elmar Məmmədyarov bir daha məlum dövlət çevrilişinə cəhdin qarşının alınmasında şəhid olanların doğmalarına və qardaş Türkiyə xalqına başsağlığı verdi. O, Azərbaycan və Türkiyənin daim bir-birinin yanında olduğunu vurğuladı.

Press release 29 September 2016 03:01
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Ambassador Alper Coşkun of the Republic of Türkiye upon termination of his diplomatic mission in Azerbaijan.
Ambassador Alper Coşkun said that he will be leaving Azerbaijan with pleasant memories and on that account expressed his gratitude to the Government of Azerbaijan and Ministry of Foreign Affairs for the support he has received during his stay to carry out his diplomatic activities in a successful manner.
Minister Mammadyarov expressed gratitude to Ambassador Alper Coşkun for his important role in further deepening brotherly and friendly relations between Azerbaijan and Türkiye and appreciated his contributions to the expansion of mutually beneficial and comprehensive cooperation across political, economic, cultural and humanitarian areas.
At the meeting it was stressed that bilateral cooperation between Azerbaijan and Türkiye develops dynamically across all areas on the basis of brotherhood and strategic alliance. They noted that this bilateral cooperation also serves for the maintenance of peace and development in the region and beyond. Interlocutors touched upon the importance of trilateral cooperation and stressed the significance of Azerbaijan-Georgia-Türkiye, Azerbaijan-Turkmenistan-Türkiye and Azerbaijan-Iran-Türkiye trilateral cooperation mechanisms in this regard.
Minister Elmar Mammadyarov reiterated his condolences to the brotherly Turkish people and relatives of the martyrs who lost their lives in resisting the failed coup attempt.