Mətbuat şərhi 06 dekabr 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Kubanın Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfiri Alfredo Fidel Nieves Portuondonu qəbul edib
Səfir etimadnaməsinin surətini nazir Elmar Məmmədyarova təqdim etdi. Nazir Elmar Məmmədyarov Alfredo Fidel Nieves Portuondonun Azərbaycana səfir təyin olunması münasibətilə təbrik etdi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Səfir Alfredo Fidel Nieves Portuondo iki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişafı naminə səylərini əsirgəməyəcəyini vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov Kuba inqilabının lideri Fidel Kastro Ruzun vəfatı ilə bağlı dərin hüznlə başsağlığı verdi.
Görüşdə Azərbaycan və Kuba arasında ikitərəfli siyasi münasibətlərin inkişafından məmnunluq ifadə olundu və iqtisadi-ticarət, mədəniyyətç turizm və idman sahələrində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğu vurğulandı. İki ölkənin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığından söz açan Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın 2019-2022-ci illərdə Qoşulmama Hərəkatına sədrlik edəcəyini və 2019-cu ildə QH-nın XVIII zirvə toplantısına ev sahibliyi edəcəyini qeyd edərək, QH-nın fəal üzvlərindən biri kimi Kuba ilə bu sahədə təcrübə mübadiləsinin faydalı olacağını diqqətə çəkdi.
Səfir BMT çərçivəsində Kubanın mövqeyini davamlı şəkildə dəstəklədiyinə görə Azərbaycana təşəkkür etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Kubanın Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəkləməsinin təqdir edildiyini vurğuladı.

06 December 2016 03:00
Ambassador presented a copy of his credentials to Minister Elmar Mammadyarov. Minister Elmar Mammadyarov congratulated Alfredo Fidel Nieves Portuondo on his appointment and wished him success in his future activities.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his sincere condolences on the death of the Leader of Cuban Revolution Fidel Castro Ruz.
At the meeting satisfaction was noted with the development of bilateral political relations between Azerbaijan and Cuba. It was emphasized that there are opportunities for the development of cooperation in economic-trade, culture, tourism and sports fields. Speaking of the cooperation between two countries within international organizations, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov noted that Azerbaijan will host XVIII Summit Meeting of Non-Aligned Movement in 2019 and will chair NAM in 2019-2022. In this regard, he drew attention to the importance of exchanging the experience with Cuba as one of the active members of NAM.
The Ambassador thanked Azerbaijan for its consistent support of Cuba's position in the framework of United Nations.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that Cuba’s support to Azerbaijan’s fair position on the settlement Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict is appreciated.