Mətbuat şərhi 05 may 2015
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı Səfirliyinin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda səfərdə olan İsveçrədə akkreditə olunmuş bir qrup ölkənin səfirlərindən ibarət nümayəndə heyətini qəbul edib
Görüşdə nazir E.Məmmədyarov Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritet istiqamətləri haqqında danışaraq, dünyanın siyasi arenasında baş verən proseslər fonunda dövlətimizin müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, enerji və nəqliyyat strategiyası, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, elm-təhsil və sosial sahədə aparılan islahatlar barəsində qonaqları məlumatlandırdı.
Nazir E.Məmmədyarov regionda sülh və sabitliyin bərqərar olmasına başlıca əngəl olan Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə toxunaraq, münaqişənin bu vaxta qədər həllini tapmamasının Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyinin nəticəsi olduğunu bildirdi. O, münaqişənin həlli üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq, Ermənistanın işğalçı qoşunlarının işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu vurğuladı.
Səfirlər Azərbaycanın 23 illik müstəqillik dövründə əldə etdiyi nəzərəçarpacaq uğurları barəsində təəssüratlarını bölüşərək, dünyada artıq “Azərbaycan möcüzəsi” adlanan inkişaf modelinin formalaşdığını bildirdilər. Onlar Azərbaycanda insanların azad, firavan və gələcəyə böyük ümidlə yaşadıqlarının şahidi olduqlarını diqqətə çatdırdılar.
Qonaqlar Azərbaycanın siyasi, iqtisadi, həmçinin sosial sahədə xüsusilə son onillik ərzində qazandığı nailiyyətlərinin I Avropa Oyunları kimi nəhəng idman tədbirlərinə ev sahibliyi etmək imkanı yaratdığını qeyd etdilər. Azərbaycanın bu mötəbər tədbirə yüksək səviyyədə ev sahibliyi edəcəyinə əminliklərini ifadə etdilər.

Press release 05 May 2015
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received a delegation of ambassadors of several countries to Switzerland who are visiting Azerbaijan by the initiative of Azerbaijani Embassy to Swiss Confederation
Speaking about foreign policy priorities of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov informed the guests about the reforms conducted in our country in the fields of strengthening the state independence, energy and transport strategy, diversification of economy, science and education and social prosperity, all these in the backdrop of processes happening in the world political arena.
Touching upon the conflict between Armenia and Azerbaijan as a principal obstacle for the establishment of peace and stability in the region, Elmar Mammadyarov mentioned that this conflict remains unsolved so far due to the non-constructive position of Armenia. He stressed that, according to the demands of UN Security Council resolutions, Armenia must withdraw its occupational forces from the occupied territories of Azerbaijan.
Ambassadors shared their impressions on the considerable achievements gained by Azerbaijan during its 23 years of independence and mentioned that, there is already a newly emerged development model in the world, called “Azerbaijani miracle”. They confirmed having witnessed people in Azerbaijan living freely, prosperously and with a hope for future.
The invitees stated that, the political, economic and social accomplishments obtained by Azerbaijan during last decade have enabled this country to host such a huge sport event as first ever European Games. They expressed their confidence about Azerbaijan’s hosting this prestigious event in the highest level.