Mətbuat şərhi 01 iyul 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda işgüzar səfərdə olan ATƏT-in Fəaliyyətdə olan sədri, Almaniyanın xarici işlər naziri Frank-Valter Ştaynmayer ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda işgüzar səfərdə olan ATƏT-in Fəaliyyətdə olan sədri, Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Frank-Valter Ştaynmayer ilə görüşüb. Nazirlər əvvəlcə təkbətək, sonra isə nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə danışıqları davam etdirdilər.
Son il yarım ərzində möhtərəm cənab Prezident İlham Əliyevin Almaniya Federativ Respublikasına 4 dəfə, habelə xarici işlər nazirləri səviyyəsində qarşılıqlı səfərləri xatırladan Nazir Elmar Məmmədyarov, həyata keçirilən bu yüksək səviyyəli səfərlərin ölkələrimiz arasında sıx siyasi dialoqun göstəricisi olduğunu dedi.
Nazir qeyd etdi ki, iki ölkənin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr mexanizmi mütəmadi əsasda davam etdirilir, ikitərəfli əlaqələrə aid və beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılır. O, ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin müxtəlif sahələrini tənzimləyən geniş müqavilə-hüquq bazasının mövcud olduğunu, beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində Azərbaycanın Almaniya ilə əməkdaşlığını və bu çərçivədə qarşılıqlı dəstəyin təqdir edildiyini bildirdi.
Nazirlər ölkələrimiz arasında siyasi əlaqələrin ruhuna uyğun olaraq, iqtisadi və ticarət əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğunu qeyd etdilər. Frank-Valter Ştaynmayer Azərbaycanın Almaniyanın regionda əsas ticarət tərəfdaşı olduğunu söylədi.
Görüşdə Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirildiyi qeyd edilərək, bu xüsusda Almaniya şirkətlərinin və sərmayəsinin daha yaxından Azərbaycan iqtisadiyyatına cəlb olunmasının vacibliyi qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin formalaşmasında Azərbaycanın əhəmiyyətli rolu barədə danışdı, Almaniyanın da maraq dairəsində olan “Yeni İpək Yolu” layihəsinin reallaşmasının hər iki tərəfin maraqlarına cavab verdiyini qeyd etdi. O, ölkəmizin bu layihəyə verdiyi töhfənin regionun inkişafına fayda verəcəyinə, region ölkələri ilə Avropa İttifaqı üzv dövlətləri arasında ticarət dövriyyəsinin və insanlararası təmasların artmasına xidmət edəcəyinə əminlik ifadə etdi.
Görüşdə vurğulandı ki, Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan etibarlı tərəfdaşdır və hal-hazırda icra olunan TANAP/TAP layihələri və bütövlükdə Cənub Qaz Dəhlizi alternativ mənbədən qaz təmin etməklə Avropanın enerji təhlükəsizliyinə öz töhfəsini verəcəkdir. Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən bu kimi irimiqyaslı nəqliyyat və enerji layihələrinin regionlar arasında əlaqələrin yaradılmasında mühüm rol oynayacağına ümidvar olduğunu bildirdi.
Görüşdə həmçinin, 2016-cı ilin 18-19 may tarixlərində ATƏT çərçivəsində Berlində keçirilmiş “Ticarət və Sərmayə üçün Əlaqə” adlı iqtisadi konfransın işi, ölkəmizin bu tədbirdə geniş tərkibdə iştirakı qeyd edildi.
Nazirlər ikitərəfli əlaqələrdə mədəniyyət və humanitar məsələlərin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd etdilər və bildirildi ki, gələn il Cənubi Qafqazda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyi olacaq. Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda yaxşı qorunmuş alman irsinin mövcud olduğunu dedi və bu irsin Azərbaycanın təşəbbüsü ilə YUNESKO-un mədəniyyət abidələri siyahısına daxil edildiyi barədə məlumat verdi. O, ölkəmizdəki Alman abidələrinin, xüsusən 4 kilsənin bərpa edildiyi qeyd etdi.
Azərbaycan Avropa İttifaqı münasibətlərinə toxunan Elmar Məmmədyarov, ölkəmizin həmişə bərabər tərəfdaşlıq və qarşılıqlı faydalılıq prinsipləri əsasında Aİ ilə münasibətləri inkişaf etdirmək üçün güclü siyasi iradə nümayiş etdirdiyini, Riqa Sammiti çərçivəsində Aİ-yə Strateji Tərəfdaşlıq Sazişinin layihəsini təqdim edildiyini vurğuladı. O əlavə etdi ki, bu saziş ikitərəfli əlaqələrimizi keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldırmaq və birgə maraqlarımızı daha yaxşı təmin etmək üçün möhkəm zəmin yaradacaqdır.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmçinin Azərbaycanın mülki aviasiyasının Avropa Komissiyası ilə "Vahid aviasiya zonası sazişi"nə dair danışıqlar prosesinin bərpa edilməsi niyyətini təsdiq etdiyi barəsində məlumat verdi.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsindən və aparılan danışıqlar prosesindən danışan Elmar Məmmədyarov bildirdi ki, Azərbaycan tərəfi Almaniya Sədrliyinin ATƏT məkanında həlli uzanan münaqişələr məsələsini prioritet istiqamət kimi müəyyən etməsini və bu xüsusda, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli ilə bağlı irəliləyişin əldə edilməsinə yardım göstərmək səylərini yüksək qiymətləndirir. O, Fəaliyyətdə olan Sədrin münaqişə zonasındakı mövcud status-kvonun qeyri-davamlı və təhlükəli olması barədə fikrini bölüşdüyünü dedi. Nazir status kvonun dəyişdirilməsi üçün işğala son qoyulmalı və Ermənistan qoşunları işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu bildirdi. Vyana və Sankt-Peterburq görüşlərinin nəticələrini müsbət qiymətləndirən nazir Azərbaycanın münaqişənin həllində irəliləyişə nail olmaq üçün substantiv danışıqları davam etdirməyə hazırlığını bir daha ifadə etdi.

Press release 01 July 2016
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the OSCE Chairperson-in-office, German Federal Minister for Foreign Affairs Frank-Walter Steinmeier
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the OSCE Chairperson-in-office, German Federal Minister for Foreign Affairs Frank-Walter Steinmeier who paid a working visit to Azerbaijan. The Ministers had a tete-a-tete meeting and continued the discussions with the participation of delegations.
Elmar Mammadyarov recalling four visits by H.E Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, as well as the reciprocal visits at the level of Foreign Ministers underlined that these mutual visits are indications of close political dialogue between our countries. He commended the regular political consultation mechanism and exchange of views on the agenda of bilateral cooperation and international issues between the Foreign Ministries. Noting the wide legal-treaty base regulating the different spheres of bilateral cooperation Minister Mammadyarov praised the cooperation and mutual support within the international and regional organizations between Germany and Azerbaijan.
The sides also underlined the favorable conditions for further promotion of economic and trade relations in line with the spirit of political ties. Frank-Walter Steinmeier said that Azerbaijan remains the major trade partner of Germany in the region.
Mentioning the sustainable efforts for diversification of Azerbaijan’s economy, the Ministers stressed the importance of closer involvement of German companies and investments into the economy of Azerbaijan.
Elmar Mammadyarov briefed about the role of Azerbaijan in implementation of East-West and North-South transport corridors and added that realization of “New Silk Road” which is also in the interest of Germany, serves for the benefits of both parties. He expressed his conviction that Azerbaijan’s contributions to this project will also bring benefits to the regional development and will stimulate increasing of trade turnover and people-to-people contacts between EU Member States and the countries of the region.
It was reflected that Azerbaijan is an important and reliable partner in energy security of Europe and currently implemented TANAP/TAP projects and Southern Gas Corridor as a whole, providing alternative source of energy, will make contributions to the energy security of Europe. Elmar Mammadyarov expressed his hope that such large scale transport and energy projects are being implemented with the initiative and participation of Azerbaijan will play an important role in connectivity of regions.
At the meeting the conference on Connectivity for Commerce and Investment hosted by Germany on May 18-19, 2016 in Berlin within the OSCE and participation of solid number of Azerbaijani delegates at this event was also addressed.
The Ministers also discussed the cultural and humanitarian dimensions of bilateral relations. It was noted that next year the 200th anniversary of the German settlement in the South Caucasus would be celebrated. Minister Mammadyarov noted the existence of well protected German heritage in Azerbaijan and added that this heritage has been included into the cultural monuments list of UNESCO through the initiative of Azerbaijan. Furthermore, he informed about the renovation of Germen monuments, including four churches in Azerbaijan.
Touching upon the relations with the European Union Mammadyarov stressed that Azerbaijan has always demonstrated a strong political will to develop the relationship with the EU based on principles of equal partnership and mutual benefit. Minister added that a year ago Azerbaijan introduced the draft Strategic Partnership Agreement (SPA) to the EU side on the margins of the Riga Summit. He said: “This agreement will lay the solid foundation for upgrading our bilateral relationship to qualitatively new level and for better securing our common interests”.
Mammadyarov also informed his counterpart about the intention of Azerbaijan’s civil aviation authorities on resumption of negotiations with the European Commission on Common Aviation Zone Treaty.
At the meeting Elmar Mammadyarov also briefed Frank-Walter Steinmeier about the negotiation process on resolution of Armenia-Azerbaijan conflict. He said that Azerbaijan side commends German OSCE Chairmanship for identifying the protracted conflicts as its priorities and highly appreciates its efforts to achieve progress in the resolution of Armenia-Azerbaijan conflict. Mammadyarov shared the view of OSCE Chairman-in-Office on unsustainability of the current status quo. He stressed that for altering the status quo the fact of occupation has to be ceased and the Armenian armed forces have to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan. Saying that Azerbaijan positively assesses the outcome of Vienna and Sankt-Petersburg meetings Minister Mammadyarov reiterated the readiness of Azerbaijan for continuation of substantive talks to achieve progress in the resolution of conflict.