Xarici işlər naziri Nazir Elmar Məmmədyarov Əfqanıstan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Səlahəddin Rəbbani ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Nazir Elmar Məmmədyarov 27 sentyabr 2015-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində Əfqanıstan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Səlahəddin Rəbbani ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan ilə Əfqanıstan arasında əlaqələrin inkişafının məmnunluq doğurduğunu qeyd etdilər. Azərbaycanın ikitərəfli və çoxtərəfli əsasda Əfqanıstana göstərdiyi dəstək yüksək qiymətləndirildi və iki ölkə arasında nəqliyyat, enerji, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanların olduğu bildirildi.
Azərbaycanın BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində keçirilən Davamlı İnkişaf Məqsədləri üzrə Zirvə toplantısının işində fəal iştirakı, Minilliyin İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsində əldə etdiyi nailiyyətləri xüsusilə qeyd olunaraq, ölkəmizin uğurlu siyasi, iqtisadi və sosial inkişaf modelinin Əfqanıstan üçün maraqlı bir nümunə olduğu bildirildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın təşəbbüsü ilə regionda həyata keçirilən irimiqyaslı nəqliyyat və enerji layihələri haqqında məlumat verərək, bu layihələrin bütün region boyunca BMT tərəfindən müəyyən edilən davamlı inkişaf hədəflərinə, regional əməkdaşlığa xidmət etdiyini və regionun nəqliyyat və enerji mənzərəsini əsaslı şəkildə dəyişdiyini diqqətə çatdırdı. Bakı-Tbilisi-Qars layihəsinin tezliklə fəaliyyətə başlayacağını qeyd edən nazir bu nəqliyyat infrastrukturunun yük daşımalarının, ticari-iqtisadi əlaqələrin və insanlararası təmasların artmasına xidmət edəcəyini və gələcək perspektivdə regional nəqliyyat qovşağı vasitəsilə Əfqanıstanın da onun imkanlarından istifadə edə biləcəyini diqqətə çatdırdı.
Səlahəddin Rəbbani ölkəsinin Türkmənistan-Əfqanıstan-Pakistan-Hindistan ərazisindən keçəcək (TAPİ) qaz boru kəmərinin təməl qoyma mərasimin bu ilin sonunda həyata keçirilməsinin nəzərdə tutulduğu və Türkmənistan-Əfqanıstan-Tacikistan dəmir yolu xəttinin tikintisinin davam etdiyi barəsində məlumat verərək, davamlı regional inkişaf baxımdan nəqliyyat infrastrukturlarının əhəmiyyətini qeyd etdi.
Elmar Məmmədyarov bir-birini tamamlayan və regional nəqliyyat qovşağının yaranmasına xidmət edən bu layihələrin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar sərhəd tənzimlənməsi, təhlükəsizliyin təminatı, yolların tikintisi və sair bu kimi məsələlərin müzakirəsinin mühüm olduğunu qeyd edərək, bu məqsədlə region dövlətlərinin iştirakı ilə beynəlxalq konfransın keçirilməsinin zəruri olduğunu diqqətə çatdırdı.

Press release 28 September 2015 21:58
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Salahuddin Rabbani, the Foreign Minister of the Islamic Republic of Afghanistan
28 September 2015 21:58
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Salahuddin Rabbani, the Foreign Minister of the Islamic Republic of Afghanistan on the sidelines of 70th session of the UN General Assembly on 27 September 2015.
During the meeting the sides expressed the satisfaction with the development of relation between Azerbaijan and Afghanistan. Azerbaijan’s support in a bilateral and multilateral format to Afghanistan was highly commended and the existence of potential for cooperation between the two countries in transport, energy, education and other areas were emphasized.
The active participation of Azerbaijan in the Summit of Sustainable Development Goals held in the sidelines of 70th session of the UN General Assembly and the achievements in the realization of the Millennium Development Goals were especially underlined and was stressed that the successful political, economic and social development model of our country is an interesting example for Afghanistan.
Minister Elmar Mammadyarov informed about the large-scale transport and energy projects implemented in the region by the initiative of Azerbaijan and noted that all these projects throughout the region contribute to the regional cooperation and sustainable development  goals set by the United Nations and fundamentally change the transport and energy landscape of region.
Minister noted that the Baku-Tbilisi-Kars project will be operate soon and this transport infrastructure will serve to the increasing of cargo turnover, trade-economic relations and human contacts and in the future perspectives Afghanistan could also take advantage of this road through regional transport hub.
Salahuddin Rabbani underlined that the launching ceremony of gas pipeline passing Turkmenistan-Afghanistan-Pakistan-India (TAPI) is scheduled at the end of this year and informed that the construction of Turkmenistan-Afghanistan-Tajikistan railroad is continuing. He also emphasized about the importance of transport infrastructures in terms of  sustainable regional development.
Minister Elmar Mammadyarov stressed the importance of convening of a conference to discus the border control, security, constructions and other aspects of these mutually complementary regional transport hub.