Mətbuat şərhi 28 sentyabr 2015
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Portuqaliya Respublikasının xarici işlər naziri Rui Maçete ilə görüşüb
Xarici işlər naziri  Elmar Məmmədyarov 27 sentyabr 2015-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində Portuqaliyanın xarici işlər naziri Rui Maçete ilə görüşüb.
Görüşdə portuqaliyalı nazir iki ölkə arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların mövcud olduğunu qeyd etdi. O, xüsusilə turizm sahəsində əməkdaşlıq üçün əlverişli şərait olduğunu diqqətə çatdırdı.
Azərbaycanın xarici sərmayələr üçün cəlbediciliyi və eləcə də potensial sərmayə imkanları haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov uğurlu daxili və xarici siyasət nəticəsində Azərbaycanın qısa müddət ərzində davamlı siyasi, iqtisadi və sosial inkişafa nail olduğunu bildirdi. Azərbaycanın Minilliyin İnkişaf Məqsədlərinin qısa müddət ərzində həyata keçirilməsi üzrə təcrübəsinin BMT-nin müvafiq strukturları tərəfindən nümunəvi hal kimi təqdir olunduğunu deyən nazir dünyada özünü biruzə verən iqtisadi-maliyyə problemlərinə baxmayaraq, ölkəmizdə qeyri-neft sektorunun dinamik şəkildə inkişaf etdiyini və bu il yüksək iqtisadi artım tempinin qeydə alındığını vurğuladı.
Avropa Parlamentində Azərbaycan ilə əlaqədar qəbul edilmiş qətnamənin qəbuledilməz və qərəzli olduğunu deyən nazir bu qurumda təmsil olunan  bəzi qüvvələrin məqsədyönlü şəkildə anti-Azərbaycan və İslamafobiya meylli siyasət yürütdüklərini söylədi.
Daha sonra miqrasiya və beynəlxlaq terrorçu şəbəkələrə qoşulan əcnəbi döyüşçülər məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Portuqaliyalı nazir miqrantlarının qəbulunun, xüsusilə onların cəmiyyətə inteqrasiya edilməsi, təhsil və səhiyyə kimi əsas ehtiyaclarının təminatının problemli məsələ olduğunu nəzərə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov bu problemlərlə mübarizənin əsas yollarından birinin multikulturalizmin təşviq edilməsi olduğunu qeyd etdi və Azərbaycanın bu sahədə mövcud müsbət təcrübəsi barəsində məlumat verdi.
Görüş zamanı Nazir Elmar  Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlar barasində danışaraq, Ermənistanın təcavüz və işğala əsaslanan qeyri-konstruktiv siyasəti nəticəsində münaqişənin həllində irəliləyişin olmadığını nəzərə çatdırdı. Ermənistanın təcavüzkar və ilhaqçı siyasətinin bütün regionu yeni fəlakətlər astansında qoyduğunu qeyd edən nazir əlavə etdi ki, münaqişənin həlli üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq dörd qətnaməsinin tələblərinə uyğun olaraq, Ermənistanın qoşunları işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi təmin olunmalıdır.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Rui Machete, Foreign Minister of the Portuguese Republic on the sidelines of the 70th Session of the UN General Assembly on 27 September, 2015
28 September 2015 23:05
During the meeting Portuguese Minister noted broad opportunities for the development of relations between two countries. He especially mentioned favorable potential for the cooperation in the field of tourism.
Minister Elmar Mammadyarov informed about the attractiveness of Azerbaijan for foreign investments and Azerbaijan’s own potential investment capacities and added that Azerbaijan achieved sustainable political, economic and social development within a short period of time as a result of successful domestic and foreign policy. He also noted that Azerbaijan’s experience on realization of Millennium Development Goals within a short span of time was commended by relevant structures of the UN as an exemplary case. Furthermore, he emphasized the dynamic development of non-oil sector and the achievement of high economic growth rate this year in Azerbaijan despite the global economic-financial problems.
Minister said that the the resolution adopted by the European Parliament on Azerbaijan are unacceptable and biased and stressed that some circles within this organization pursue deliberate anti-Azerbaijan and Islamaphobic policy.
Additionally, the sides discussed the issues of migration and foreign fighters joining the international terrorist networks. Portuguese Minister emphasized the problems related with the admission of migrants, especially their integration into the society and providing their education and healthcare needs.
Minister Elmar Mammadyarov noted that one of the key ways to address these problems is to promote multiculturalism. He shared Azerbaijan’s experience in this regard.
During the meeting Minister Elmar Mammadyarov talked about negotiations over the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict and stressed that as a result of non-constructive policy of Armenia based on aggression and occupation, no progress was achieved in the settlement of the conflict. Minister said that Armenia’s aggressive and annexationist policy puts the region on the brink of new disasters and added that for the conflict to be resolved it is necessary to withdraw Armenian troops from the occupied Azerbaijani territories in accordance with the four resolutions of the UN Security Council and ensure the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within the framework of its internationally recognized borders.