Mətbuat şərhi 29 iyun 2016
Nazir Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Macarıstan Respublikası Hökuməti arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 6-cı iclasının iqtisadiyyat, nəqliyyat, enerji, əczaçılıq, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları, kənd-təsərrüfatı və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün əlverişli imkanlar yaratdığını qeyd etdi.
Peter Siyarto Azərbaycanın mötəbər beynəlxalq tədbirlərə və idman yarışlarına yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini deyərək bu xüsusda Birinci Avropa Oyunları, Formula 1 Avropa Qrand Prisi və qarşıdan gələn İslam Həmrəylik Oyunlarını qeyd etdi. O, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Macarıstan Respublikası Hökuməti arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın həmsədri kimi Bakıda keçirilən 6-cı iclasından məmnunluğunu ifadə edərək, iclas əsnasında qarşılıqlı maraq doğuran sahələr üzrə praktiki əməkdaşlıq layihələrinin müzakirə edildiyini bildirdi. Macarıstan şirkətlərinin Azərbaycandan olan tərəf müqabilləri ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını dedi.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın iştirakı ilə həyata keçirilən irimiqyaslı nəqliyyat və enerji layihələri, o cümlədən Şimal-Cənub, Şərq- Qərb nəqliyyat dəhlizi və TANAP/TAP-ın icrası haqqında ətraflı məlumat verdi.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinə toxunan Elmar Məmmədyarov bütün beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin dövlət başçıları səviyyəsində mövcud status-kvonun qəbuledilməz və qeyri-davamlı olduğunu qəbul etdiklərini bildirdi.
Görüş əsnasında Azərbaycan və Macarıstanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığı və bir-birini dəstəkləməsinin vacibliyi qeyd edildi. Peter Siyarto BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasının (ECOSOC) 2017-2019-cu illərdə üzvlüyünə seçilməsi münasibətilə Azərbaycanı təbrik etdi.
Görüşdə beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlər, Avropa İttifaqı daxilində cərəyan edən proseslər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 29 June 2016
Minister Elmar Mammadyarov noted that the 6th meeting of the Joint Commission on Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Hungary provides favorable conditions for the promotion of cooperation in the fields of economy, transport, energy, pharmacy, information and communication technologies, agriculture and others.
Péter Szijjártó mentioning the international events and sport games at the highest level hosted by Azerbaijan noted the First European Games, Formula 1 European Grand Prix and upcoming the Islamic Solidarity Games. As a co-chair of the Joint Commission on Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Hungary, he expressed his appreciation on the 6th meeting that was held in Baku. He also informed that during the 6th meeting of the commission the sides discussed the practical cooperation projects in the spheres of mutual interest. Furthermore, Péter Szijjártó added that Hungarian companies are interested in cooperation with partners from Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov commended the support of Hungary to the development of strategic partnership relations between Azerbaijan and European Union.
Elmar Mammadyarov briefed his counterpart about the large scale transport and energy projects, as well as North-South, East-West transport corridors and TAP and TANAP implemented with the initiation and engagement of Azerbaijan.
Touching upon the negotiation process on the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict, Elmar Mammadyarov emphasized that all international community, including OSCE Minsk Group Co-chair at the level of heads of state admit the fact of unacceptability and unsustainability of the current status-quo.
At the meeting, the sides also noted the successful cooperation and mutual support of Azerbaijan and Hungary within the international organizations. Peter Siyarto congratulated Azerbaijan on the occasion of being elected to the membership of ECOSOS for the term 2017-2019.
They also exchanged their views on the issues of international agenda and ongoing processes within the European Union.