Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Portuqaliya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Parlamentinin xarici əlaqələr və portuqal icmaları Komitəsinin vitse-prezidenti Pedro Filipe Soares ilə görüşüb
17 noyabr 2016 06:27
Görüşdə iki ölkə arasında dostluğun və əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində parlamentlərarası əlaqələrin və parlament nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin təşkil edilməsinin əhəmiyyəti qeyd olundu.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Avropa İttifaqı üzv ölkələri və Aİ ilə əlaqələrindən danışaraq Aİ Şurasının verdiyi mandat əsasında Azərbaycanla Aİ arasında strateji tərəfdaşlığa dair saziş layihəsi üzrə tezliklə danışıqlara başlanılmasının müsbət addım olduğunu diqqətə çatdırdı. O əlavə etdi ki, bu saziş nəticə etibarilə Azərbaycan və Aİ arasında əlaqələrin hərtərəfli inkişafına əsaslı hüquqi çərçivə yaradacaqdır.
Görüşdə Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqların son vəziyyəti barədə həmsöhbətinə məlumat verərək Ermənistanın desktruktiv və təxribatçı addımlarla danışıqları pozmaq siyasəti yürütdüyünü vurğuladı.
Pedro Filipe Soares bu səfərin iki ölkə arasında siyasi dialoqun güclənməsinə və əməkdaşlıq əlaqələrinin genişlənməsinə mühüm töhfə verdiyini dedi. O, Portuqaliyanın Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin inkişafını dəstəklədiyini diqqətə çatdırdı.
Həmçinin, görüş zamanı iki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 17 November 2016 06:27
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Pedro Filipe Soares, Vise-President of Foreign Relations and Portuguese Communities Committee of Parliament within his official visit to Portugal
17 November 2016 06:27
At the meeting the importance of parliamentary ties and exchange of parliamentary delegations was emphasized in development of friendship and cooperation between the two countries.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov speaking about Azerbaijan’s relations with the EU Member States and EU in general underlined that EU Council’s decision to give a mandate to EU Commission to launch negotiations with Azerbaijan on strategic partnership agreement is a positive step forward. He added that this agreement once signed consequently will provide fundamental legal framework for development of comprehensive relations between Azerbaijan and EU.
At the meeting Elmar Mammadyarov briefed his interlocutor about the current state of negotiations towards the resolution of Armenia-Azerbaijan conflict and added that Armenia by resorting to destructive and provocative actions pursues the policy of derailing the negotiations.
Pedro Filip Soares said that this visit makes an important contribution to the development of political dialogue and cooperation between our countries. He stated that Portugal supports the development of Azerbaijan’s relations with the EU.
At the meeting views were also exchanged on promotion of economic-commerce ties between Azerbaijan and Portugal.