Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Yunanıstanın xarici işlər naziri Nikolaos Kotzias ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 27 sentyabr 2015-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində Yunanıstanın xarici işlər naziri Nikolaos Kotzias ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında əlaqələrin, xüsusilə enerji layihələri üzrə əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olundu.
Elmar Məmmədyarov TANAP və TAP qaz boru xəttinin inşasının uğurla davam etdirildiyini qeyd edərək, bu layihələrin keçəcəyi ölkələr və regionlar boyunca əməkdaşlığa, yeni iş yerlərinin açılmasına və inkişafa xidmət edəcəyini və regionun enerji mənzərəsini dəyişəcəyini vurğuladı.
Yunanıstanlı nazir Azərbaycan və Yunanistan arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün bir çox sahədə geniş imkanların mövcudluğunu qeyd etdi. İki ölkə arasında rəsmi səfərlərin və hökumətlərarası komissiyaların önəmindən danışan yunanıstanlı nazir siyasi məsləhətləşmələr aparmaq məqsədilə Azərbaycana səfər etmək niyyətini bildirdi.
Görüşdə həmçinin, nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqların son vəziyyəti ilə bağlı məlumat verdi. O, Ermənistanın müxtəlif təxribat əməlləri vasitəsilə qoşunların təmas xətti və Ermənistan-Azərbaycan sərhədi boyunca vəziyyəti gərginləşdirməsi, atəşkəs rejimini intensiv şəkildə pozması faktlarını qeyd edərək, Ermənistanın əsl məqsədinin danışıqlar prosesinə xələl gətirmək və işğal və təcavüzə əsaslanan mövcud status kvonu davam etdirmək olduğunu vurğuladı.
Daha sonra miqrant problemi və turizm sahəsində əməkdaşlıq kimi məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Nikolaos Kotzias, Foreign Minister of Greece
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Nikolaos Kotzias, Foreign Minister of Greece on the sidelines of the 70th Session of the UN General Assembly on 27 September, 2015.
At the meeting, the sides expressed their satisfaction with the relations between two countries, especially the development of cooperation in the energy field.
Noting the successful continuation of the construction of TANAP and TAP gas pipelines, Elmar Mammadyarov stressed that these projects will serve for the promotion of cooperation and development, and the creation of new jobs across countries and regions through which the pipelines will pass. He also added the projects will change the energy landscape of the region.
The Greek Minister noted the existence of great potential in many fields for the development of cooperation between Azerbaijan and Greece. Talking about the importance of official visits between two countries and inter-governmental commission meeting, the Greek Foreign Minister expressed his intention to visit Azerbaijan to conduct political consultations.
During the meeting, Minister Elmar Mammadyarov gave also information about the latest developments of the negotiations on the Armenia-Azerbaijan conflict.
Noting the facts of Armenia’s escalating the situation through various acts of sabotage on the contact line and along the border between Armenia and Azerbaijan, intensively violating the ceasefire, he stressed that the main objective of Armenia is to impede the negotiations process and to consolidate the current status-quo based on aggression and occupation.
The sides also exchanged their views on issues such as migrant problem and cooperation in the field of tourism.