Mətbuat şərhi 04 dekabr 2015 04:26
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İspaniya Krallığının xarici işlər üzrə dövlət katibi İqnasio İbanez ilə görüşüb
04 dekabr 2015 04:26
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 3 dekabr 2015-ci il tarixində Belqradda keçirilən ATƏT Nazirlər Şurasının 22-ci iclası çərçivəsində İspaniya Krallığının xarici işlər üzrə dövlət katibi İqnasio İbanez ilə görüşüb.
Görüşdə İspaniya və Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi perspektivləri müzakirə edildi.
Nazir Elmar Mammadyarov həmkarına Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlar barədə məlumat verdi.
Nazir həmçinin İspaniyanın təşəbbüskarı olduğu BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının növbəti 7-ci qlobal forumunun 2016-cı ilin aprelində Azərbaycanda keçiriləcəyini qeyd edərək, ispan həmkarını həmin tədbirdə iştirak etmək üçün səfərə dəvət etdi. İqnasio İbanez dəvəti məmnuniyyətlə qəbul etdi.
İqnasio İbanez yüksək səviyyəli səfərlərin həyata keçirilməsinin önəmini qeyd edərək, hər iki nazirlik tərəfindən bunun təşviq olunmasının vacibliyini vurğuladı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Ignacio Ybanez, Spanish Secretary of State for Foreign Affairs
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Ignacio Ybanez, Spanish Secretary of State for Foreign Affairs on the sidelines of the 22nd meeting of the OSCE Ministerial Council in Belgrade on December 3, 2015.
At the meeting development prospects of bilateral relations between Spain and Azerbaijan were discussed.
Minister Elmar Mammadyarov informed Ignacio Ybanez about the negotiations over the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict.
Minister also noted that Azerbaijan is going to host the next 7th Global Forum of the United Nations Alliances of Civilizations which was first initiated by Spain and invited his Spanish interlocutor to take part at this event. Ignacio Ybanez accepted the invitation with pleasure.
Ignacio Ybanez stressed the importance of reciprocal high-level visits and emphasized the necessity to promote such visits by both Ministries.