Mətbuat şərhi 16 aprel 2015 00:26
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 2015-ci ilin 14-15 aprel tarixlərində Latviyaya rəsmi səfəri çərçivəsində Latviyanın Prezidenti cənab Andris Berzinş ilə görüşüb
16 aprel 2015 00:26
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 2015-ci ilin 14-15 aprel tarixlərində Latviyaya rəsmi səfəri çərçivəsində Latviyanın Prezidenti cənab Andris Berzinş ilə görüşüb.
Görüşdə Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını Latviya Prezidenti cənab Andris Berzinşə çatdırdı.
Latviya Prezidenti ən xoş arzuları və salamlarının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə çatdırılmasını xahiş etdi.
Görüşdə Azərbaycan ilə Latviya arasında əlaqələrin yüksək inkişaf səviyyəsinə malik olduğu qeyd edildi.
Prezident Andris Berzinş Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində 21-22 may tarixlərində Riqada keçiriləcək zirvə toplantında Azərbaycanın ən yüksək səviyyədə təmsil olunacağına ümidvarlığını ifadə etdi. O, enerji sahəsində Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında olan əlaqələri yüksək qiymətləndirdi.
Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığın olduğunu qeyd edərək, bunun digər sahələrə də sirayət etməsinin vacibliyini bildirdi. O, Avropa İttifaqı ilə enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafında TANAP və TAP layihələrinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırdı.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar barəsində məlumat verən Elmar Məmmədyarov münaqişə ilə əlaqədar Latviyanın mövqeyinin iki ölkə arasında imzalanmış sənədlərdə təsbit olunduğunu vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov 12-28 iyun tarixlərində Azərbaycanda keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarında Latviya nümayəndə heyəti və idmançılarının iştirakının məmnuniyyətlə gözlənildiyini qeyd etdi.
Prezident Andris Berzinş birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsi münasibətilə Azərbaycanı təbrik etdi və latviyalı atletlərin də bu oyunlarda iştirak edəcəyini bildirdi.

Press release 16 April 2015
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with H.E. Mr. Andris Bērziņš, President of the Republic of Latvia within official visit to Latvia on April 14-15, 2015
During the meeting Elmar Mammadyarov conveyed the sincere greetings of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev to H.E.Mr. Andris Bērziņš, President of the Republic of Latvia.
The Latvian President also asked to convey his greetings and the most sincere wishes to H.E Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan .
At the meeting the sides noted the high level of relations between two countries.
Elmar Mammadyarov congratulated Latvia for its Presidency of the Council of the European Union and expressed his confidence in successful completion of Latvia’s presidency.
President Andris Bērziņš expressed his hope for the highest level attendance of Azerbaijan to Eastern Partnership Riga Summit to be held on 21-22 May, 2015. He also praised the energy relations between Azerbaijan and the European Union.
Elmar Mammadyarov, mentioning the strategic partnership on energy between the European Union and Azerbaijan, stressed the importance of expanding these relations to other fields. He drew attention to the importance of TANAP and TAP projects in the development of energy ties with the European Union.
Giving a brief information about the negotiation process toward the resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Elmar Mammadyarov underlined that the position of Latvia on the conflict is reflected on bilateral documents between two countries.
Elmar Mammadyarov stated that it would pleasure to see the the Latvian delegation and athletes at the First European Games to be held in Azerbaijan on 12-28 June, 2015
President Andris Bērziņš congratulated Azerbaijan for hosting the First European Olympic Games and added that the Latvian athletes will take part at the games.