Mətbuat şərhi 20 may 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Fransanın Avropa məsələləri üzrə dövlət katibi Harlem Desir ilə görüşüb
Bu gün Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Fransaya işgüzar səfəri çərçivəsində Fransanın Avropa məsələləri üzrə dövlət katibi Harlem Desir tərəfindən qonağın şərəfinə Fransa XİN-də işçi nahar təşkil edilib.
Söhbət zamanı tərəflər Vyanada keçirilmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair yüksək səviyyəli görüşün nəticələri haqqında fikir mübadiləsini davam etdirdi. Onlar münaqişənin siyasi həllinə nail olunması məqsədilə danışıqlar prosesinin tezliklə tam bərpa edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq bu istiqamətdə atıla biləcək növbəti addımlar barəsində müzakirələr apardı.
Tərəflər həmçinin Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında münasibətlərə dair fikir mübadiləsi apardı. Fransa tərəfi bu münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, bu məsələdə Azərbaycana lazımı dəstək verəcəyini vəd etdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Harlem Desir, Minister of State for European Affairs of France
Foreign Minister Elmar Mammadyarov within his working visit to France had a working lunch hosted in honor of the guest by Harlem Desir, Minister of State for European Affairs of France.
At the meeting the sides continued the exchange of views on the results of the recent high-level meeting held in Vienna on Armenia-Azerbaijan conflict. Ministers stressed the importance of full restoration of the negotiation process in order to achieve the political solution over the conflict and discussed the following steps in this direction.
The sides also had a discussion on the relations between Azerbaijan and European Union. The French side noted the importance to further strengthen these relations and expressed readiness to provide the necessary support to Azerbaijan on this issue.