Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 28 sentyabr 2015-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində Gürcüstanın Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Giorgi Kvirikaşvilli ilə görüşüb
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və Gürcüstan arasında əlaqələrin hərtərəfli inkişafının məmnunluq doğurduğunu qeyd etdilər. Dost və qonşu dövlət kimi Azərbaycan və Gürcüstan arasında olan qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın bütün region üçün nümunə olduğu bildirildi.
Tərəflər birgə həyata keçirilən irimiqyaslı nəqliyyat və enerji layihələrinin regional əməkdaşlığa, inkişaf və firavanlığa xidmət etdiyini qeyd edərək, bu layihələrin regionun nəqliyyat və enerji mənzərəsini əsaslı şəkildə dəyişdiyini vurğuladılar.
Nazirlər tezliklə fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulan Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu layihəsinin yük daşımalarının artmasına, ticari-iqtisadi əlaqələrin və insanlararası təmasların inkişafına xidmət edəcəyinə əminliklərini ifadə etdilər.
Gürcüstanlı həmkarını Azərbaycana səfərə dəvət edən nazir Elmar Məmmədyarov belə səfərlərin ölkələrimiz arasında əlaqələrin gələcək istiqamətlərinin və birgə əməkdaşlıq gündəliyinin müəyyən edilməsi üçün əlverişli imkanlar yaratdığını bildirdi.
Gürcüstanlı nazir dəvəti məmnuniyyətlə qəbul etdi və Azərbaycan üçün əhəmiyyətli bütün məsələlərdə Gürcüstanın daim dəstək göstərməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan tərəfindən atəşkəs rejiminin intensiv şəkildə pozulması, qoşunların təmas xətti və Ermənistan-Azərbaycan sərhədi boyunca Ermənistanın təxribatçı əməlləri, münaqişənin həlli üzrə danışıqlar prosesində Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi haqqında məlumat verərək, bu münaqişənin regional sülh və təhlükəsizlik üçün başlıca təhdid olduğunu vurğuladı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Giorgi Kvirikashvili, Deputy Prime Minister and Foreign Minister of Georgia on the sidelines of the 70th Session of the UN General Assembly on 28 September, 2015
During the meeting the sides expressed their satisfaction on comprehensive development of relations between Azerbaijan and Georgia. The sides also noted that as friendly and neighboring countries, mutually fruitful cooperation between Azerbaijan and Georgia is a model for the region.
The sides stressed that joint large-scale transportation and energy projects contributes to regional cooperation, development and prosperity and emphasized that these projects fundamentally changed the transportation and energy landscape of region.
Ministers expressed their assurance that Baku-Tbilisi-Kars railway project to be operated soon will contribute to the increase of cargo turnover, development of trade and economic relations and human contacts.
Minister Elmar Mammadyarov invited his Georgian counterpart to pay a visit to Azerbaijan and said that such visits create favorable opportunities for defining joint cooperation agenda and future landmarks of the relationship between our countries.
Georgian Minister accepted the invitation with pleasure and mentioned that Georgia is always ready to support all issues that important for Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov informed about the intensive violation of ceasefire by Armenia, Armenia’s provocative actions along the Armenian-Azerbaijani border and contact line, Armenia’s non-constructive stance in the negotiations over the settlement of the conflict and stressed that this conflict is a major threat for the regional peace and security.