Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 25 sentyabr 2015-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində Ermənistanın xarici işlər naziri Eduard Nalbəndyan ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 25 sentyabr 2015-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində ATƏT Minsk Qrupunun həmsədrləri (Amerika Birləşmiş Ştatlarından Ceyms Uorlik, Rusiya Federasiyasından İqor Popov, Fransadan Pier Andryu) və ATƏT-in Fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Andrej Kaspişikin iştirakı ilə Ermənistanın xarici işlər naziri Eduard Nalbəndyan ilə görüşüb.
Nazir Elmar Məmmədyarov tərəfindən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli ilə əlaqədar Azərbaycanın mövqeyi qəti şəkildə bir daha vurğulanıb. Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğalına əsaslanan mövcud status kvonun qəbuledilməz və qeyri-davamlı olduğunu deyən Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın öz ərazilərinin işğalı ilə heç zaman barışmayacağını bildirib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistanın müxtəlif təxribatçı addımlar, o cümlədən qoşunların təmas xətti və Ermənistan-Azərbaycan sərhədi boyunca vəziyyətin gərginləşdirilməsi ilə danışıqlar prosesinə xələl gətirmək məqsədi güddüyünü qeyd edib. Ermənistanın əsl məqsədinin təcavüz və işğalın davam etdirilməsi olduğunu bildirib. Ermənistanın hər vəchlə əsl etimad quruculuğu tədbiri olacaq Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı və erməni icmaları arasında təmaslara imkan vermədiyi diqqətə çatdırılıb.
Elmar Məmmədyarov bir daha vurğulayıb ki, münaqişənin həlli üçün Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalına son qoyulmalı və işğal olunmuş ərazilərindən Ermənistanın silahlı qüvvələri çıxarılmalıdır.
Nazir Elmar Məmmədyarov tərəfindən qeyd olunub ki, Azərbaycan münaqişənin həlli üçün danışıqlar prosesində iştirak edir. Lakin danışıqların nəticəsində Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş əraziləri işğaldan azad olunmazsa, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyü, suverenliyi və sərhədlərinin toxunulmazlığını təmin etmək üçün bütün zəruri addımları atacaqdır.
İşğalçı və təcavüzkar dövlət kimi atılacaq hər hansı addımın bütün məsuliyyətinin tam şəkildə Ermənistanın üzərinə düşdüyünü vurğulayıb.

Press release 27 September 2015 02:27
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Edward Nalbandian, Foreign Minister of Armenia on the sidelines of the 70th Session of the UN General Assembly on 25 September, 2015
27 September 2015 02:27
Foreign Minister Elmar Mammadyarov with the participation of the co-chairs of the OSCE Minsk Group (James Warlick of the USA, Igor Popov of Russian Federation, Pierre Andrieu of France) and Andrzej Kasprzyk, Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office met with Edward Nalbandian, Foreign Minister of Armenia on the sidelines of the 70th Session of the UN General Assembly on 25 September, 2015.
Minister Elmar Mammadyarov resolutely reiterated the stance of Azerbaijan for the settlement of the confict. Stressing that the current status quo based on the occupuation of the territories of Azerbaijan by Armenia is unacceptable and unsustainable, Foreign Minister Elmar Mammadyarov noted that Azerbaijan would never reconcile with the occupation of its territories.
He added that Armenia pursues the goal of undermining the negotiation process through the various provocative actions, including escalation of the situation through the line of contact and Armenia-Azerbaijan border. The main and only purpose of Armenia is the continuation of aggression and occupation. Furthermore, Elmar Mammadyarov brought into the attention that Armenia by all means hinders the contacts between the Azerbaijani and Armenian communities of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, which could serve as a real confidence building measure.
Minister Mammadyarov reiterated that for the resolution of the conflict, first and foremost, Armenia must cease the occupation of Azerbaijani territories and withdraw its troops from the occupied territories of Azerbaijan.
Elmar Mammadyarov went on to add that Azerbaijan for the resolution of the conflict takes part at the negotiations. However, if the negotiations do not bring an outcome of deoccupation of its territories occupied by Armenia, Azerbaijan will take all necessary steps to ensure its territorial integrity, sovereignity and inviolability of its borders.