Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Niderland Krallığının xarici işlər naziri Bert Koenders ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 27 sentyabr 2015-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində Niderland Krallığının xarici işlər naziri Bert Koenders ilə görüşüb.
Nazir Elmar Məmmədyarov Avropa Parlamentinin Azərbaycan haqqında qəbul etdiyi qətnaməsinin qərəzli və qəbuledilməz olduğunu, anti-Azərbaycan və İslamafobiya meylli xarakter daşıdığını, Azərbaycan Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinə ciddi zərbə vurduğunu nəzərə çatdırdı.
Bert Koenders 2016-cı ilin birinci yarısından etibarən ölkəsinin Avropa İttifaqına sədrlik edəcəyini qeyd edərək, Niderlandın Azərbaycan ilə əlaqələrin, xüsusilə enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu bildirdi.
Nazir güc tətbiq edərək dövlətlərin sərhədlərinin dəyişdirilməsi cəhdlərinin qəbuledilməz olduğunu qeyd edərək, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü, danışıqlar prosesində Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi və işğal və təcavüzə əsaslanan status kvonu davam etdirmək siyasəti barəsində məlumat verdi. O, münaqişənin həlli üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq dörd qətnamələrinə uyğun olaraq, Ermənistanın silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu vurğuladı.
Görüşdə miqrasiya, radikalizm və ksenofobiya meylləri kimi məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparıldı.
Elmar Məmmədyarov artan İslamafobiya və ksenofobiya meyllərinin ciddi narahatlıq doğurduğunu diqqətə çatdırdı.
O, Azərbaycanın zəngin və nümunəvi multikulturalizm ənənələri haqqında məlumat verərək, ölkəmizin təcrübəsində bu konsepsiyanın uğurlu model kimi özünü təsbit etdiyini diqqətə çatdırdı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Bert Koenders, Foreign Minister of the Kingdom of the Netherlands
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Bert Koenders, Foreign Minister of the Kingdom of the Netherlands on the sidelines of the 70th Session of the UN General Assembly on 27 September, 2015.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov pointed out that the statement adopted by the European Parliament on Azerbaijan is biased and unacceptable, constitutes anti-Azerbaijan and Islamophobic nature and inflicts it serious damage to the relations between Azerbaijan and the European Union.
Noting that his country will chair the European Union since the first half of 2016, Bert Koenders said that the Netherlands is interested in the development of the relations with Azerbaijan, especially in the cooperation in energy field.
Stressing that the attempts of altering the internationally recognized borders of states by using force is unacceptable, Elmar Mammadyarov informed about the aggression of Armenia against Azerbaijan, its unconstructive stance in the process of negotiations and its politics to consolidate the current status quo based on occupation and aggression. He stressed that according to the relevant four resolutions of the United Nations Security Council on the conflict, the armed forces of Armenia have to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan.
At the meeting the sides also exchanged views on the issues of migration, radicalism and xenophobia.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov underlined that the growing tendency of Islamophobia and xenophobia is the matter of a serious concern.
Giving information about Azerbaijan's rich and exemplary multiculturalism traditions, he noted that our country in its experience has proved the success of this concept.