Mətbuat şərhi 12 oktyabr 2016 06:47
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Lixtenşteyn Knyazlığının xarici işlər, təhsil və mədəniyyət naziri xanım Aurelia Frik ilə görüşüb
12 oktyabr 2016 06:47
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Lixtenşteyn Knyazlığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin xarici işlər, təhsil və mədəniyyət naziri xanım Aurelia Frik ilə görüşüb.
Aurelia Frik nazir Elmar Məmmədyarovun Lixtenşteynə ilk rəsmi səfərinin ölkələrimiz arasında siyasi dialoqun inkişafına və ikitərəfli münasibətlərin dərinləşməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Lixtenşteynlə münasibətlərin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edərək, ölkələrimiz arasında iqtisadi, humanitar və mədəni əlaqələrin inkişafı üçün əlverişli imkanların mövcud olduğunu bildirdi. Bu xüsusda, Lixtenşteyndə Azərbaycan mədəniyyət günlərinin keçirilməsi, ölkəmizin turizm potensialının bu ölkədə təşviq edilməsi ilə bağlı razılıq əldə olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda aparılan köklü iqtisadi islahatlara dair məlumat verərək, Lixtenşteyn şirkətlərini Azərbaycanda daha fəal olmağa və ölkəmizdə xarici sərmayə üçün yaradılmış cəlbedici imkanlardan faydalanmağa çağırdı.
O, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair son vəziyyətlə bağlı həmkarına ətraflı məlumat verdi və münaqişənin həlli ilə bağlı Azərbaycanın ədalətli mövqeyini diqqətə çatdırdı.
Nazirlər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və ikitərəfli müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi kimi məsələləri də müzakirə etdilər və beynəlxalq və regional mövzular ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.
Görüş əsnasında Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının İsveçrə və Avropa İttifaqı ilə viza sadələşdirilməsi və readmissiya haqqında sazişləri imzalamasına dair notanı həmkarına təqdim etdi. Aurelia Frik öz növbəsində Avropa İttifaqı ilə viza sadələşdirilməsi və readmissiya haqqında imzalanmış sazişin müddəalarının Lixtenşeyn tərəfindən Azərbaycan vətəndaşlarına münasibətdə tətbiq ediləcəyini ehtiva edən notanı təqdim etdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Aurelia Frick, Minister of Foreign Affairs, Education and Culture of the Principality of Liechtenstein
12 October 2016 06:47
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Aurelia Frick, Minister of Foreign Affairs, Education and Culture of the Principality of Liechtenstein within his official visit to this country.
Aurelia Frick expressed her assurance that the first official visit of Minister Elmar Mammadyarov to Liechtenstein will contribute to the development of political dialogue and the deepening of bilateral relations between our countries.
Minister Elmar Mammadyarov noting that Azerbaijan is interested in enhancing of the relations with Liechtenstein, mentioned the favorable opportunities for the development of economic, humanitarian and cultural relations between our countries. In this regard, the sides agreed to hold Azerbaijani cultural days and promote tourism potential of our country in Liechtenstein.
Minister Elmar Mammadyarov informing about the ongoing fundamental economic reforms in Azerbaijan, called on Liechtenstein companies to be more active in Azerbaijan and benefit from favorable opportunities created for foreign investments in our country.
He informed his counterpart on the latest development of Armenia-Azerbaijan conflict and stressed the just position of Azerbaijan over the settlement of the conflict.
Ministers also discussed the cooperation within the international organizations and the expansion of bilateral legal-treaty base and exchanged their views on international and regional issues.
During the meeting Elmar Mammadyarov presented the verbal note on the signing of agreements on visa facilitation and readmission between the Republic of Azerbaijan and Switzerland, as well as the European Union to his counterpart. Aurelia Frick in her turn presented the diplomatic note stipulating that Lichtenstein will apply provisions of the Agreement between the EU and Azerbaijan on visa facilitation and readmission to the citizens of Azerbaijan.