Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Portuqaliya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin xarici işlər naziri Auqusto Santos Silva ilə görüşüb
17 noyabr 2016 07:05
Görüş əsnasında nazirlər Azərbaycan və Portuqaliya arasında münasibətlərin hazırkı vəziyyətini nəzərdən keçirdilər.
Tərəflər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və qarşılıqlı dəstəyin göstərilməsi, eləcə də xarici işlər nazirlikləri arasında məsləhətləşmələrin aparılmasının zəruriliyini vurğuladılar.
Portuqaliyanın xarici işlər naziri Auqusto Santos Silva bu səfərin ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verdiyini qeyd etdi.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində son vəziyyətlə bağlı həmkarına məlumat verən Elmar Məmmədyarov, münaqişənin yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həll olunmalı olduğunu vurğuladı. O, həmçinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrinin dövlət başçıları səviyyəsində mövcud status-kvonun qəbuledilməz və qeyri davamlı olması faktını qəbul etdiklərini bildirdi. Elmar Məmmədyarov əlavə etdi ki, güc tətbiqi yolu ilə dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin pozulması qəbuledilməzdir. Nazir Ermənistanın müxtəlif təxribatlara əl ataraq danışıqlar prosesini pozmaq və işğala əsaslanan mövcud status-kvonu saxlamaq siyasəti yürütdüyünü diqqətə çatdırdı. Nazir Portuqaliyanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləməsinin və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə və Helsinki Yekun Aktına uyğun olaraq, münaqişənin həllini dəstəkləməsinin yüksək qiymətləndirildiyini dedi.
Auqusto Santos Silva ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəklədiyini ifadə edərək, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan bu mövqeyinin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
Nazirlər Avropa İttifaqı Şurası tərəfindən Azərbaycan Respublikası ilə strateji tərəfdaşlığa dair sazişin hazırlanması üzrə danışıqların aparılması üçün Avropa Komissiyasına mandatın verilməsini təqdir etdilər və bu sazişin Aİ və Azərbaycan arasında ikitərəfli əlaqələrin hərtərəfli inkişafına müsbət təsir edəcəyinə əminlik ifadə etdilər.
Nazir Auqusto Santos Silva Portuqaliyanın Azərbaycanın Aİ ilə əlaqələrinin inkişafını dəstəklədiyini bildirdi.
Görüşdə iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsinin həcminin artırılması üçün potensialın olduğunu bildirildi və qeyri-neft sektoru, o cümlədən, turizm, kənd təsərrüfatı, yeyinti və yüngül sənaye sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün zəruri addımların atılmasının vacibliyi qeyd olundu.
Nazirlər hər iki ölkədə fəaliyyət göstərən özəl şirkətlərin və iş adamlarının qarşılıqlı əməkdaşlığının daha da inkişaf etdirilməsi məqsədilə biznes forumların keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışdılar.
Görüş çərçivəsində nazirlər “Azərbaycan Respublikası ilə Portuqaliya Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq haqqında Saziş”i imzaladılar. Görüşdən sonra nazirlər birgə mətbuat konfransı keçirdilər.
Mətbuat konfransında portuqaliyalı nazir bir daha ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəklədiyini bildirdi və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan bu mövqeyinin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırdı.

Press release 17 November 2016 07:05
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Augusto Santos Silva, Minister of Foreign Affairs of the Portuguese Republic within his official visit
17 November 2016 07:05
During the meeting the ministers reviewed the current status of relations between Azerbaijan and Portugal.
The sides stressed the importance of the development of cooperation in the framework of international organizations and continuation of mutual supports in this regard. They also refereed to the political consultations between the Foreign Ministries of two countries.
Foreign Minister of Portugal Augusto Santos Silva noted that this visit makes a significant contribution to the development of relations between the two countries.
Informing his colleague on the latest status of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Elmar Mammadyarov underscored that according to the norms and principles of international law and in compliance with the relevant resolutions of the UN Security Council the conflict has to be only settled on the basis of territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of Azerbaijan. Elmar Mammadyarov also stated that the OSCE Minsk Group co-chair countries at the level of heads of state declared the fact of unacceptability and unsustainability of the current status-quo. He stressed that the attempts to change the internationally recognized borders of states by use force is unacceptable. He added that Armenia by resorting to the acts of provocations pursues the deliberate policy of undermining the negotiation process and maintaining the current status-quo which is based on the fact of occupation. Elmar Mammadyarov mentioned that Portugal’s support to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and its position on the settlement of conflict in compliance with the norms and principles of international law and the Helsinki Final Act is highly appreciated.
Reiterating his country’s support to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, Augusto Santos Silva underlined that this position based on the norms and principles of international law will be continued.
Ministers also commended the decision of European Union Council to give a mandate to the EU Commission to launch negotiations with the Republic of Azerbaijan on strategic partnership agreement. They expressed conviction that this agreement will have a positive impact on the comprehensive development of bilateral relations between EU and Azerbaijan.
Augusto Santos Silva said that his country supports the development of Azerbaijan-EU relations.
At the meeting they also stressed existence of potential for increasing the trade turnover between the two countries. In this context, importance of taking further steps to further the cooperation in non-oil sector, such as tourism, agriculture, food and light industry was highlighted.
Ministers spoke about the importance of holding business forums to forge contacts between the private companies and business circles of two countries.
In framework of the meeting the Ministers signed “Agreement on economic cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Portugal”. After the meeting the ministers held a joint press conference.
In press conference Foreign Minister of Portugal Augusto Santos Silva reiterated his country’s support to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and mentioned that this stance based on the norms and principles of international law will be continued.