Mətbuat şərhi 05 aprel 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bir sıra dövlətlərin xarici işlər nazirləri və beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinə məktub ünvanlayıb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk Qrupunun üzv dövlətləri, eləcə də MDB ölkələri, ATƏT-in Fəaliyyətdə olan Sədri statusunda Almaniya və ATƏT sədrliyində olan troyka dövlətlərinə və BMT, İƏT və NATO-nun Baş katiblərinə və Avropa İttifaqının Xarici İşlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi Federika Mogeriniyə məktub ünvanlayıb.
Məktubda 2 aprel 2016-cı il tarixində cəbhəyanı ərazilərdə sıx məskunlaşan mülki əhali hədəfə alınaraq, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qoşunların təmas xətti boyunca mövqeləri ağır silahlardan intensiv atəşə tutması və nəticədə bir neçə mülki şəxslər arasında tələfat olduğu haqqında məlumat verib.
Bildirilmişdir ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri özünün beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, Ermənistanın təxribatlarının dayandırılması məqsədilə lazımı addımlar atıb.
Məktubda münaqişənin davam etməsi və bunun nəticəsində gərginliyin artmasının əsas səbəbinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğu olduğu qeyd edilib.
Nazir bildirib ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrində BMT Dağlıq-Qarabağ regionunun Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu bir daha təsdiq edib və işğalçı qüvvələrin bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edib.
Nazir Ermənistanın öz xalqını və beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmağı dayandırmalı, ilhaqçı siyasətinə son qoymalı, qonşunlarını işğal edilmiş bütün Azərbaycan ərazilərindən çıxarmalı və danışıqlar prosesində konstruktiv şəkildə iştirak etməli və öz beynəlxalq öhdəliklərinə riayyət etməli olduğunu bildirib.

Press release 05 April 2016
Foreign Minister Elmar Mammadyarov addressed a letter to Foreign Ministers of several countries and heads of international organizations
Foreign Minister Elmar Mammadyarov addressed a letter to the Ministers of Foreign Affairs of OSCE Minsk Group Co-Chairs, CIS countries and OSCE chair countries, Germany as an acting OSCE Chair country as well as Secretary General of UN, OIC, NATO and High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Federica Mogherini.
In the letter Foreign Minister informed that Armenia targeting civilians densely residing in the territories adjacent to the frontline area opened intensive heavy weapons fire at the positions of Azerbaijan’s armed forces along the line of contact on April 2, 2016 and as a result a number of civilians were killed.
He added that the armed forces of Azerbaijan have taken the necessary counter measures within its internationally recognized borders to guarantee the safety of civilian population and stop the provocations of Armenia.
In the letter Minister emphasized that the primary reason of the continuing conflict and, thus increasing tension is the unlawful presence of the armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan.
Foreign Minister noted that in the relevant United Nations Security Council resolutions the UN reaffirmed that the Nagorno-Karabakh region is an inalienable part of Azerbaijan and demanded immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan.
Minister underlined that Armenia must drop its futile attempts to mislead its own people and the wider international community, cease its policy of annexation and engage constructively in the conflict settlement process and comply with its international obligations.