Mətbuat şərhi 26 iyun 2015
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının yay yarım-sessiyası çərçivəsində 2015-ci il iyunun 23-də qəbul edilmiş “Azərbaycanda demokratik təsisatların fəaliyyəti” barədə qətnamə Azərbaycana qarşı yönəldilmiş qərəzli və əsassız yanaşmanın daha bir nümunəsidir.
Ərazisinin Ermənistan Respublikasının təcavüzü nəticəsində işğalına, işğal edilmiş ərazilərdə və elə Ermənistanın özündə etnik təmizlə aparılması nəticəsində doğma yurdlarından qovulmuş bir milyona yaxın qaçqın və məcburi köçkünlərinin olmasına baxmayaraq, Azərbaycanda mövcud olan siyasi sabitlik, iqtisadi inkişaf, sosial rifah, azad vətəndaş cəmiyyəti, söz və fikir azadlığı, o cümlədən çoxsaylı siyasi partiyaların, qeyri-hökumət təşkilatlarının və mətbuat orqanlarının fəaliyyətinin təmin olunması göz önündədir. Bütün bunlar hər hansı beynəlxalq təşkilat tərəfindən alqışlanmaq üçün deyil, məhz Azərbaycan xalqının mənafeyi naminə təmin edilmişdir.
Belə bir sənədin qəbulu Avropa Şurası və onun Parlament Assambleyası da daxil olmaqla Avropa təsisatları tərəfindən dinamik inkişafa malik dünyəvi müsəlman ölkələrinin qəbul edilməməsindən qaynaqlanır və Avropada sürətlə vüsət alan islamofobiyanın aydın təzahürüdür.
Azərbaycan dövləti milli maraqlarına cavab verən konstruktiv təklif və tövsiyələrə həmişə açıq olmuşdur. Müstəqil və suveren dövlətin daxili işlərinə qarışılması, ona qarşı təhqir və təzyiq məqsədi ilə qəbul edilmiş hər hansı sənəd isə qəti şəkildə qəbuledilməzdir.
Belə qərəzli münasibət və ikili standartların nümayiş etdirilməsi isə öz növbəsində Azərbaycanı AŞ və onun Parlament Assambleyasında iştirakının ölkəyə nə dərəcədə lazım olması barədə ciddi düşünməyə vadar edir.

Press release 26 June 2015
The resolution on “The functioning of democratic institutions in Azerbaijan” adopted on June 23, 2015 at the part summer session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe is yet another example of groundless and biased approach towards Azerbaijan.
Although the occupation of its territories by the Republic of Armenia, having more than one million refugees and IDP’s as the result of ethnic cleansing policy conducted by Armenia both in the occupied regions and in Armenia itself, provided political stability, economic development, social prosperity, free civil society, freedom of speech and expression, as well as functioning of political parties, NGO’s and mass media in Azerbaijan is crystal clear. All those above mentioned achievements have been provided for the benefit of the people of Azerbaijan nation, rather than making any international organization to remain pleased.
Adoption of such kind of document is an outcome of denial policy of secular Islamic countries with dynamic development pursued by the European institutions, including Council of Europe and its Parliamentary Assembly and yet a clear manifestation of speedily growing tendency of Islamophobia in Europe.
Azerbaijan has always been open to any constructive proposals and recommendations pursuant to its national interests. However, interference into the internal affairs of the independent and sovereign state and adoption of any documents with the purpose of humiliation and pressure is completely unacceptable.
That biased and double standards attitude compel us to consider to an extent the necessity of Azerbaijan’s participation at the Council of Europe and its Parliamentary Assembly.