XİN-nin Mətbuat Xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində keçirilən qanunsuz “parlament seçkiləri” və bu seçkilərdə “müşahidəçi” kimi iştirak edən şəxslər barəsində şərhləri
02 may 2015 05:12
Azərbaycan Respublikasının Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimə qanunsuz “parlament seçkiləri”nin keçirilməsi Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, qanunları və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulmasıdır. Bu qanunsuz seçkilər ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən 27 fevral 2015-ci il tarixində bəyanat verilib.
ATƏT Minsk Qrupunun həmsədrlərinin sülh sazişi üzərində işə başlamaq üçün etdiyi çağırışlarına məhəl qoymayaraq, Ermənistan tərəfdən “seçki” adı altında atilan bu təxribatçı addım yalnız danışıqlar prosesinə xələl gətirmək və Azərbaycana qarşı işğal və təcavüzü pərdələmək məqsədi daşıyır.
Beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən bu qeyri-qanuni “seçkilər” pislənilir, qanunsuz hesab edilir və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü və suverenliyinə beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində dəstək ifadə olunur. ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri tərəfindən 30 aprel tarixli bəyanatda bu seçkilərin tanınmadığı bir daha vurğulanır.
İşğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində Ermənistan tərəfindən təşkil olunan bu “seçkilərdə” özü-özünü “müşahidəçi” adlandıran bəzi marqinal siyasi şəxslərin bu kimi davranışı Azərbaycan Respublikasının qanunlarının kobud şəkildə pozulması kimi qiymətləndiriləcəkdir. Özü-özünü “müşahidəçi” elan edən bu şəxslərin fəaliyyəti işğal, təcavüz və Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş qanlı etnik təmizləmənin nəticələrinin təşviqinə xidmət edir.
Slovakiya vətəndaşı Frantişek Mikloşkonun halında olduğu kimi, işğal olunmuş ərazilərə qanunsuz səfər edən və Azərbaycan Respublikasının qanunlarını kobud şəkildə pozan bu kimi özü-özünü “müşahidəçi” elan etmiş şəxslərə münasibətdə də cinayət təqibinin başlana biləcəyi istisna deyildir.
Slovakiya vətəndaşı Frantişek Mikloşko barəsində əməliyyat-istintaq hərəkətləri davam etdirilir və onun barəsində İnterpol vasitəsilə axtarış verilib.

Press release 02 May 2015 05:12
Comments by Hikmat Hajiyev, MFA Spokesperson, on illegal “elections” to be held in occupied territories and self-declared “observers”
02 May 2015 05:12
The illegal “parliamentary elections” to be held by puppet regime established in occupied territories of Azerbaijan by Armenia constitutes a flagrant violation of the Constitution and laws of the Republic of Azerbaijan, the norms and principles of the international law.  The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan issued a statement on these illegal "elections" on February 27, 2015.
The expression of political will through elections in the territory of Azerbaijan is based only on the Constitution and laws of the Republic of Azerbaijan.
Such a provocative step of Armenia under the pretext of “elections”, ignoring the calls of the OSCE Minsk Group Co-chairs on starting to work on a peace agreement, is merely aimed at obstructing the negotiations and disguising its aggression and occupation against Azerbaijan.
These “elections” are deplored and deemed illegal by the international community, which reiterates its support to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders.
The OSCE Minsk Group co-chairs made it clear once again in their statement on April 30th that these elections are not recognized.
The act of some marginal politicians self-declared themselves as “observers” at these illegal “elections” to be held in occupied territories of Azerbaijan will be regarded as a flagrant violation of the laws of Azerbaijan. The actions of these self-declared “observers” serve to promote the consequences of the aggression and occupation against Azerbaijan and the bloody ethnic cleansing carried out against Azerbaijani people.
As in the case of Slovakian national František Mikloško, these self-declared “observers” may also face criminal prosecution, who illegally visit the occupied territories and grossly violate the laws of the Republic of Azerbaijan.
Investigative operational actions against František Mikloško are continued and he has been put on Interpol’s search list.