Cəbhədəki son vəziyyətlə bağlı XİN-nin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin açıqlaması
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, son günlər ərzində Ermənistan və Azərbaycan silahlı qüvvələrinin təmas xətti və iki ölkənin sərhədi boyunca Ermənistan tərəfindən təxribat-diversiya əməllərinin törədilməsi, iriçaplı silahlar, minaatan, qumbaratan və digər ağır atəş vasitələri tətbiq edilməklə, atəşkəs rejiminin intensiv şəkildə pozulması həyata keçirilir. Ermənistan tərəfinin qəsdən törətdiyi məsuliyyətsiz və hərbi avantüra xarakterli əməllərin nəticəsində son bir neçə gün ərzində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 2 nəfər hərbi qulluqçusu şəhid olub, 2 nəfər isə yaralanıb.
Belqradda ATƏT nazirlər şurasının 22-ci iclasının keçirildiyi, Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri ilə görüşlərinin təşkil olunduğu, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin münaqişənin həlli ilə əlaqədar xarici işlər nazirləri səviyyəsində bəyanatla çıxış etdikləri dövrdə Ermənistan bu kimi təxribat əməlləri ilə qəsdən vəziyyəti gərginləşdirərək, hər bir vəchlə danışıqlar prosesini pozmaq, münaqişənin həllində irəliləyişə nail olunmasına imkan verməmək, qeyri-davamlı və qəbuledilməz olan status kvonu saxlamaq məqsədi güdür.
Eyni ssenari üzrə rəsmi Yerevan 2014-cü ilin noyabrında Fransa Prezidenti Fransua Ollandın təşəbbüsü ilə Parisdə keçirilmiş Azərbaycan və Ermənistan Prezidentlərinin görüşündən dərhal sonra təxribatçı məqsədlərlə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində 46.000 şəxsi heyətin və 5000 ədəddən artıq texnikanın iştırakı ilə genişmiqyaslı hərbi təlim keçirərək, məlum helikopter insidentinin baş verməsinə rəvac verdi.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərində mövcudluğu münaqişənin həllinə başlıca maneə olaraq, vəziyyətin gərginləşməsinə və insidentlərin baş verməsinə xidmət edir. Azərbaycan tərəfi dəfələrlə bəyan edib ki, münaqişənin həllinə nail olmaq və regionda davamlı sülhü bərqərar etmək üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq dörd qətnaməsinin tələblərinə uyğun olaraq, ilk növbədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş bütün Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması təmin olunmalıdır.
Əks təqdirdə, təcavüzkar və işğalçı dövlət kimi yaranmış vəziyyətə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın üzərinə düşür.

Comments by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs on the escalation of situation in the frontline area
06 December 2015 04:42
According to the information by the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, recently, Armenia has set to commit provocative-sabotage acts, and violate the ceasefire intensively by using large-caliber weapons, trench mortars, grenade launchers and other heavy weapons along the contact line of Armenia and Azerbaijan forces and through the borders of two countries.
During the last few days, as a consequence of Armenia’s deliberately perpetrated irresponsible and military venture kind of acts, two servicemen of Armed Forces of Azerbaijan were killed and two soldiers sustained wounds.
Armenia, at the very same time when 22nd Meeting of the OSCE Ministerial Council taking place in Belgrade, OSCE Minsk Group Co-chairs holding meetings with the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia and at the level of Foreign Ministers issue a statement on the resolution of the conflict, resorting to such provocative acts, aims at deliberate escalation of the situation, by all means disruption of the negotiation process, avoiding any progress in the settlement of conflict and maintaining the status quo, which is unsustainable and unacceptable.
Right after the Paris meeting of the Presidents of Azerbaijan and Armenia in 2014, initiated by H.E Francois Hollande, the President of France, using exactly the same scenario, Armenia conducted large-scale provocative military exercises in the occupied territories of Azerbaijan, with the involvement of 46.000 personnel and more than 5000 military equipment and instigated the well-known helicopter incident.
Presence of Armenian armed forces in the occupied territories of Azerbaijan remains a main obstacle in the settlement of the conflict and serves for the escalation of situation and occurrence of incidents. Azerbaijan repeatedly stated that in order to achieve the settlement of the conflict and restore the sustainable peace in the region, first and foremost, withdrawal of the military forces of Armenia shall be ensured, as demanded by the relevant resolutions of the UN Security Council.
Otherwise, all responsibility for the current situation lies with Armenia, as an aggressor and occupant state.