Bolqarıstan Respublikasının vətəndaşı, “Besttechnia TM-Rodimo PAD” şirkətinin əməkdaşı və səyahətçi Valentin Dreharskinin adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair
Bolqarıstan Respublikasının vətəndaşı, “Besttechnia TM-Rodimo PAD” şirkətinin əməkdaşı və səyahətçi Valentin Dreharski məktubla müraciət edərək, adının “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş əcnəbilərin siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
Məktubunda V.Dreharski Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə və qanunlarına hörmət etdiyini və Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərinə bilmədən və səfərin fəsadlarından əvvəlcədən məlumatlı olmadan səfər etdiyini qeyd edib. O, bu səfərin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmədiyini vurğulayıb.
Səfərlə əlaqədar təəssüfünü ifadə edərək, V.Dreharski Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə səfərin heç bir halda Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin təşviqinə xidmət etmədiyini bildirib və işğal olunmuş ərazilərə qanunsuz səfərlə əlaqədar Azərbaycan hökuməti və xalqından üzr istədiyini qeyd edib. V.Dreharski həmçinin gələcəkdə işğal olunmuş ərazilərə bu kimi səfərlərdən çəkinəcəyinə dair zəmanət verib.
V.Dreharskinin müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və onun adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair qərar qəbul edilib.

On removal of the name of the citizen of the Republic of Bulgaria and traveler Valentin Dreharski from the “List of Foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”
A citizen of the Republic of Bulgaria, representative of the “Besttechnia TM-Rodimo PAD” company and traveler Valentin Dreharski addressed an official letter to the Ministry of Foreign Affairs asking for removal of his name from the “List of Foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.
Valentin Dreharski reaffirmed his full respect to the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders, its laws and regulations. V.Dreharski pointed out that his visit to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan by Armenia was not intentional and he was unaware about the consequences of that visit. He stressed that the visit should not give a meaning of his disrespect to the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
Furthermore, Valentin Dreharski mentioned that his visit to the occupied territories of Azerbaijan by Armenia in no way served for the promotion of illegal regime established in the occupied territories of Azerbaijan, which is nothing other than the result of occupation and aggression.
Meanwhile, V. Dreharski expressed his apology to the Government and People of Azerbaijan for an unauthorized visit to the occupied territories of Azerbaijan and attested that he would refrain from such visits to the occupied territories of Azerbaijan in the future.
The appeal by Valentin Dreharski was considered and the removal of his name from the list was decided.