Mətbuat şərhi 05 dekabr 2015
3 dekabr 2015-ci il tarixində Serbiyanın paytaxtı Belqrad şəhərində ATƏT Nazirlər Şurasının 22-ci toplantısı çərçivəsində Demokratiya və İqtisadi İnkişaf naminə Təşkilat-GUAM-a üzv dövlətlərin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 26-cı görüşü keçirilib.
Görüş zamanı “GUAM ərazisində həlli uzadılmış münaqişələr və onların beynəlxalq sülh, təhlükəsizlik və inkişafa təsiri” başlıqlı BMT Baş Assambleyasının qətnaməsinin mətn layihəsi barəsində müzakirələr aparılıb.
Həmçinin görüş çərçivəsində GUAM-Yaponiya Əməkdaşlıq Proqramı imzalanıb. Proqramda GUAM-Yaponiya əməkdaşlığının perspektiv inkişafı, Yaponiyanın GUAM regional əməkdaşlığına daha yaxından cəlb olunması, praktik əməkdaşlıq üçün proqram və layihələrin inkişafı və icra edilməsi kimi məsələlər qeyd olunub.
Proqramda eləcə də BMT Nizamnaməsi, beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş prinsip və normaları, xüsusilə dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət çərçivəsində sülh və təhlükəsizliyin qorunması naminə beynəlxalq və regional münasibətlərin cari problemləri üzrə məsləhətləşmələrin keçirilməsi yeni əməkdaşlıq məqsədləri kimi təsbit olunub.

The 26th meeting of the GUAM Council of Ministers of Foreign Affairs took place in Belgrade
On December 3rd, 2015 in Belgrade, in the margins of the 22nd OSCE Ministerial meeting, the 26th meeting of the Organization for Democracy and Economic Development – GUAM Council of Ministers of Foreign Affairs (CMFA) took place.
The CMFA took note of the draft text of the UN GA resolution “Protracted conflicts in the GUAM area and their implications for international peace, security and development”, which was submitted by the Permanent Missions of the GUAM Member States to the UN.
Furthermore, GUAM-Japan Cooperation Program was signed within the meeting. Development of GUAM-Japan relationship, stronger engagement of Japan in GUAM regional cooperation, development and implementation of programs and projects for practical cooperation between GUAM and Japan were mentioned in the Program.
Meanwhile, consultations on broad range of actual problems of international and regional relations in order to maintain international peace and security on basis of the UN Charter, generally recognized principles and norms of international law, particularly those related to the sovereignty and territorial integrity of states were highlighted as new goals of cooperation.