Mətbuat şərhi 30 aprel 2014 00:57
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Vişeqrad Qrupu – Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin görüşündə çıxışı
30 aprel 2014 00:57
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Vişeqrad Qrupu – Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin görüşündə çıxışı
Budapeşt, 29 aprel 2014-cü il
Hörmətli nazir Martoni,
İlk öncə, Budapeştdə bizə göstərilmiş səmimi qəbul və qonaqpərvərliyə görə öz təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Nazirlərin görüşləri Vişeqrad Qrupu (V4) ilə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri arasında birgə fəaliyyətin daha da artırılması üçün ənənəvi illik iclasa çevrilmişdir. İnanıram ki, bugünkü görüşümüz daha öncəki müzakirələrimizin nəzərdən keçirilməsi və bu dialoqun bundan sonra möhkəmləndirilməsi yollarının araşdırılması üçün yaxşı imkan yaradacaqdır.
Azərbaycana gəldikdə isə, V4 ilə əməkdaşlığımızın müvəffəqiyyəti bizim ikitərəfli əməkdaşlığımızın gözəl nailiyyətlərinə əsaslanır. Biz, mütəmadi olaraq qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərdə yüksək səviyyəli siyasi dialoqun keçirilməsini dəstəkləyirik. Bizim ölkələr, həmçinin parlamentlərarası əməkdaşlıq çərçivəsində də qarşılıqlı əməkdaşlıq edirlər. V4 ölkələrinin əksəriyyəti ilə mövcud olan Birgə Hökumətlərarası Komissiyalar sözügedən əməkdaşlığın iqtisadi həcminin möhkəmləndirilməsi üçün yaxşı platformadır.
Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionunun aparıcı iqtisadiyyatına malik bir ölkə kimi V4 ölkələrinin ən iri ticarət tərəfdaşıdır. Keçən il Azərbaycanın V4 ölkələri ilə ticarət dövriyyəsi 1 milyard ABŞ dollar təşkil etmişdir və bunun artmaqda olduğunu məmnuniyyətlə qeyd etmək istərdik. Sevindirici haldır ki, hər iki tərəf ticarət portfelinin şaxələndirilməsi üçün ənənəvi enerji sektorundan kənara çıxaraq və qeyri-neft sektorunun yaratdığı kənd təsərrüfatı, tikinti, ağır sənaye və əczaçılıq kimi sahələrdə də imkanlardan yararlana bilmişdirlər. Həmçinin Azərbaycan qeyri-neft sektoruna investisiyalar baxımından V4 ölkələri üçün olduqca cəlbedici bazar olaraq qalmaqdadır.
Bu o deməkdir ki, V4 ölkələri, eləcə də Aİ kontekstində bizim mühüm tərəfdaşlarımızdırlar. Bu yaxınlarda, biz, Praqada Şərq Tərəfdaşlığının 5 illiyini qeyd etdik. V4 ölkələri iqtisadi, təhlükəsiz və siyasi sahələrdə bir çox məsələləri əhatə edən yeni öhdəlik mexanizmlərinin qurulması, inkişafı və möhkəmləndirilməsinə imkan yaratmışdırlar.
Azərbaycan Aİ ilə qarşılıqlı razılaşdırılmış prioritetlər və ümumi maraqlara əsaslanan münasibətlərin qurulmasında maraqlı olduğunu bildirən mövqeyinə sadiqdir. Bu əməkdaşlığın dəyəri Azərbaycan ilə Aİ arasında keçmiş və hazırkı uğurlu əməkdaşlıq ilə dəyərləndirilir.
Azərbaycan Cənub Qaz Dəhlizinin reallaşmasına imkan yaratmaqla, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatını dəstəkləmək üçün təəhhüd götürmüşdür. Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında 2011-ci ildə Cənub Qaz Dəhlizinə dair strateji baxımdan əhəmiyyətli birgə bəyannamənin qəbul olunmasından sonra bu xüsusda olan əzmimizin təzahürü kimi dəhlizin tez bir şəkildə inkişafı üçün tərəfimizdən əsas addım atılmışdır. Trans-Anadolu qaz kəməri, Cənub Qaz Dəhlizinin strateji orta komponenti kimi, tənzimləmə və kommersiya baxımdan müəyyənlik yaradaraq, tərəfdaşlarımızı əmin etmişdir ki, Azərbaycanın təbii qazı Avropaya çatdırılacaqdır. Keçən yay Azərbaycan qazının Avropadan olan tərəfdaşlara çatdırılması üçün Trans-Adriatik boru xətti seçilmişdir. Son olaraq, keçən dekabrda Şah dəniz II layihəsi ilə əlaqədar yekun investisiya qərarları qəbul edilmişdir. Beləliklə, qarşıdan gələn 4-5 ildə istismara veriləcək Trans-Anadolu və Trans-Adriatik boru kəmərləri Cənubi Avropadan olan tərəfdaşlarımızın strateji enerji tələbatını qarşılayacaq və Mərkəzi Avropaya ixrac üçün gələcək yeni həcmləri müəyyən edəcəkdir. Şah dəniz II eləcə də Avropanın enerji infrastrukturunda qarşılıqlı bağlılığı artıracaqdır.
Biz Aİ ilə əməkdaşlığımızın hüququ bazasının gücləndirilməsini alqışlayırıq. Bu yaxınlarda vizaların sadələşdirilməsi və readmissiya, eləcə də yerdəyişmə üzrə tərəfdaşlıq haqqında razılaşmaların imzalanması vətəndaşlarımız arasında daha sıx təmaslar üçün imkanlar yaradacaqdır.
Hərtərəfli institusional quruculuq Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində inkişaf etdirdiyimiz digər birgə təşəbbüsdür. Hərtərəfli institusional quruculuq vasitəsilə institusional islahat planlarımıza Aİ-nin resurslarının daha çox faydasını cəlb etməyə səy göstəririk. Bu günə olan məlumata görə 3 qrup benefisiar təsisat tam şəkildə fəaliyyət göstərir və onların içərisində dövlət qulluğunda insan resursları üzrə imkanların artırılması prioritet istiqamət kimi seçilmişdir.
Vişeqrad ölkələri Aİ-nin bir sıra tvinniq layihələrində bizimlə tərəfdaşlıq edirlər. Ən yaxşı təcrübələrin dövlət sektorunda tətbiq edilməsini nəzərdə tutaraq, bir neçə layihə üzrə əməkdaşlığımızı davam etdiririk.
Mən Aİ-nin Şərq Tərəfdaşlığı məkanında olan həlli uzadılmış münaqişələrlə əlaqədar mövqeyinə dair bir məqamı vurğulamaq istəyirəm. Xüsusilə, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ciddi narahatlıq doğuran məsələ olaraq qalır. BMT TŞ-nın qətnamələri əsasında münaqişənin ədalətli və tezliklə həlli və bununla da beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası, eləcə də məcburi köçkünlərin öz doğma yurd-yuvalarına qayıtması sülh və sabitliyi gücləndirəcək və hərtərəfli regional əməkdaşlıq üçün imkanlar yaradacaqdır.
Yekun olaraq, Aİ ilə əlaqələrimizin gələcəyini necə gördüyümüz barəsində bir neçə söz deməməyimiz münasib olmazdı.
Sizin hamınız razılaşarsınız ki, inteqrasiya istək və imkanlar kimi iki mühüm meyarın icrasını nəzərdə tutan coxşaxəli prosesdir. Azərbaycan ardıcıl olaraq, birtərəfli prioritetlərdən qaynaqlanan məhdud sahələrlə özünü məhdudlaşdırmaq əvəzinə, özünün imkanlara əsaslanan istəyini vurğulayaraq, daha məqsədyönlü və müxtəlif gündəliyin inkişafının tərəfdarı olmuşdur. Biz hesab edirik ki, Aİ tərəfindən indi təklif olunan assosiasiya çərçivəsi Azərbaycanın və Aİ-nin ehtiyaclarını əks etdirmir. Biz ikitərəfli strateji çərçivəni inkişaf etdirmək üçün Aİ ilə yaxından işləməyə hazırıq.

Speech by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Visegrad Group – Eastern Partnership Meeting of Foreign Ministers
Budapest, April 29, 2014
Dear Minister Martonyi,
First of all, I would like to express my gratitude for a warm welcome and hospitality extended to us here in Budapest.
The Ministerial meetings have become traditional annual gatherings formaximizing synergy between Vishegrad Group (V4) and Eastern Partnership countries. I believe today’s meeting will be a good opportunity to take stock of our previous discussions and to explore ways on further strengthening this dialogue.
In the case of Azerbaijan, the success of our partnership with V4 is rooted in anexcellent track record of our bilateral cooperation. We regularly maintain a high-level political dialogue on issues of common interest. Our countries also interact in the inter-parliamentary cooperation framework. Joint Intergovernmental Commissions with majority of V4 countries provide a good platform forstrengthening the economic dimension of this cooperation.
As a leading economy in the South Caucasus, Azerbaijan is the biggest trade partner of V4 countries. Last year Azerbaijan’s trade turnover with V4 countries totaled around a billion USD and we are pleased to note that this trend is on increase. Remarkably, both sides have managed to diversify the trade portfolio by going beyond the traditional energy sector and seizing opportunities that the non-oil sector provides such as agriculture, construction, heavy industry and pharmaceuticals. Azerbaijan also remains the most attractive market for V4 countries in terms of non-oil sector investment.
This said, V4 countries are our important partners also in the EU context. Recently, in Prague, we marked a five-year anniversary of Eastern Partnership. V4 countries have been instrumental in designing, developing and strengthening the mechanisms of this new engagement that encompass a broad range of political, security and economic issues.
Azerbaijan has been consistent in stating that we are interested in building our relations with EU based on common interests and mutually agreed priorities. Thevalue of this partnership is predetermined by past and present successful engagements between my country and the European Union.
Azerbaijan has pledged its support to ensuring European energy security by enabling the realization of the strategic Southern Gas Corridor. Following the adoption of the strategically important joint declaration on the Southern Gas Corridor between Azerbaijan and EU in 2011, we took a major step that testified to our dedication to enable the prompt development of the Corridor. The Trans-Anatolian gas pipeline (TANAP)project, as a strategic midstream component of the Southern Gas Corridor created regulatory and commercial predictability as well as ensured our partners that the Azerbaijani natural gas will reach Europe. Last summer, the Trans-Adriatic Pipeline (TAP) was chosen for the delivery of Azerbaijani gas to our European partners. Finally, last December, the Shah-Deniz stage 2 Final Investment Decision was made. Thus, TANAP and TAP to be commissioned in the coming 4-5 years will help meet strategic energy demands of our partners in Southern Europe and envisage future volumes to export to Central Europe. Shah-Deniz stage 2 projectwill also boost interconnectivity in Europe energy infrastructure.
We also welcome the strengthening of the legal basis of our cooperation with EU. The recently signed Visa Facilitation and Readmission Agreements as well as Mobility Partnership will open up opportunities for closer interaction among our citizens.
Comprehensive Institution Building (CIB) is another joint initiative which we have developed within Eastern Partnership. Through CIB’s we strive to attract more added value of EU resources to realization of institutional reform plans. As of today, 3 group of beneficiary institutions are fully functional, amongst which capacity building of human resources in civil service have been chosen as a priority.
V4 countries have also been partnering with us in a number of EU twining projects. We look forward to continued cooperation in several projects in Azerbaijan foreseeing implementation of best practices in the public sector institutions.
I want to stress a point on position of EU on unresolved protracted conflicts in the Eastern Partnership area. Particularly, Armenia-Azerbaijan conflict remain an issue of great concern. The just and soonest resolution of this conflict on the basis of UNSC resolutions and therefore restoration of territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders, as well as return internally displaced persons to the place of their origin will strengthen peace and stability, create conditions for a fully-fledged regional cooperation.
Finally, I would be remiss not to say a couple of words about the way we see our future engagement with EU.
You would all agree that integration is a multidimensional process that envisages fulfillment of two important criteria of aspiration and capacity. Azerbaijan has consistently reiterated its capacity-driven aspiration to develop more goal-oriented and diverse agenda rather confining itself to limited areas of cooperation inspired by unilateral priorities. We believe that the Association framework currently offered by EU does not reflect the needs of both Azerbaijan and EU. We are readyto work closely with EU on developing a bilateral framework of strategic nature.