Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Qoşulmama Hərəkatının 50 illik yubiley tədbirində çıxışı
07 sentyabr 2011 06:43
Belqrad, 6 sentyabr 2011-ci il
İlk öncə Serbiya Hökumətinə Qoşulmama Hərəkatının dünyaya göz açdığı yerlərdən biri olan Belqrad şəhərinə gəldiyimiz andan bəri mənə və nümayəndə həyətinə göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığımı bildirirəm.
Bu il biz Qoşulmama Hərəkatının yaradılmasının 50 illiyini qeyd edirik və qeyd olunmalıdır ki, Qoşulmama Hərəkatı bu gün də yarandığı gün olduğu qədər əhəmiyyətlidir. Soyuq müharibənin bitməsi qoşulmama xətti tutan ölkələrin siyasi koordinasiyası üçün mexanizm olan Qoşulmama Hərəkatının rolunu zəiflətməmişdir.
Bu yaxınlarda Qoşulmama Hərəkatına tam hüquqlu üzv olan Azərbaycan Respublikası Hərəkatın prinsiplərinə və məqsədlərinə bağlılığını bəyan etmişdir.
Qoşulmama Hərəkatının daha yaxşı və dinc dünyanın yaradılması uğrunda 1955-ci ildə qəbul etdiyi “On Bandunq Prinsipi” bütün ölkələri suverenliyə, ərazi bütövlüyünə və sərhədlərin toxunulmazlığına hörmət etməyə, eyni zamanda, hər hansı bir ölkənin ərazi bütövlüyünə və siyasi müstəqilliyinə qarşı zorakılıqdan və təhlükə törətməkdən çəkinməyə səsləyir.
Təəssüflə qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan hələ də qonşu Ermənistanın təcavüzündən əziyyət çəkir və torpaqlarımızın 20 %-i hələ də işğal altındadır. Təqribən bir milyon qaçqın və məcburi köçkün həmin torpaqlardan etnik təmizlənməyə məruz qalmışdır. Təəssüf ki, BMT TŞ-nın münaqişə ilə bağlı dörd qətnaməsinin olmasına baxmayaraq, Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən öz qoşunlarını çıxarmaqdan imtina edir və bununla da regionda davamlı sülh və stabilliyin bərqərar olmasına mane olur.
Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının bir çox üzvlərinin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü ilə bağlı tutduqları prinsipial mövqeyi yüksək qiymətləndirir. Torpaqlarımızın işğalına son verilməsi istiqamətində göstərdiyimiz səylər və tutduğumuz mövqe ilə bağlı sizin ortaya qoyduğunuz həmrəyliyin davamlı olacağına ümid edirik.
Azərbaycan Respublikası Qoşulmama Hərəkatının Fələstinlə bağlı tutduğu mövqeyə bağlılığını bir daha vurğulayır və Fələstin xalqı və rəhbərliyi ilə davamlı həmrəy olduğunu bir daha təkrar edir. Biz inanırıq ki, uzun müddətdir davam edən bu məlum məsələdə nailiyyət əldə olunması vaxtı yetişmişdir.
Azərbaycan BMT sistemi daxilində razılaşdırılmış inkişaf məqsədlərinin və vəzifələrinin həyata keçirilməsinə tövhəsini vermək niyyətindədir. Azərbaycan davamlı inkişaf və qlobal çiçəklənməyə, yoxsulluğun aradan qaldırılmasına və davamlı iqtisadi inkişafa tam dəstək göstərir və cəhdlər edir, xüsusən də inkişaf etməkdə olan və az inkişaf etmiş, həmçinin təbii fəlakətlərdən sonra dirçələn ölkələrin ehtiyac və zəifliklərinin aradan qaldırılmasına xüsusi diqqət yetirir. Son illər ərzində Azərbaycan ehtiyacı olan bir neçə ölkəyə hərtərəfli texniki və humanitar yardımlar göstərmiş və onların milli inkişaf siyasətlərinin və strategiyalarının həyata keçirilməsinə kömək etmişdir.
Beynəlxalq sülhün, təhlükəsizliyin, stabilliyin, və inkişafın qorunub saxlanmasına daha da köməklik göstərmək arzusunda olan Azərbaycan 2012-2013 illər üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü olmaq üçün öz namizədliyini irəli sürmüşdür. Seçkilər 13 oktyabr 2011-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 66-ci sessiyası zamanı keçiriləcəkdir.
2012-ci ildə Azərbaycanın BMT-yə üzvlüyünün 20-ci ildönümü qeyd ediləcəkdir, lakin buna baxmayaraq, digər Şərqi Avropa ölkələrinin namizədlərindən fərqli olaraq, Azərbaycan heç vaxt Təhlükəsizlik Şurasının üzvü olmaq imkanını əldə etməmişdir.
Bizim regional qrupdan olan namizədlər arasında Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına tam üzv olan yeganə ölkədir. Azərbaycanın Təhlükəsizlik Şurasına seçilməsi kiçik inkişaf etməkdə olan ölkələrin aşağı səviyyəli təmsilçiliyinə yeni görünüş verəcək və Təhlükəsizlik Şurasına daha çox balanslaşdırılmış üzvlük anlayışını gətirəcəkdir. Sizi əmin edirəm ki, Qoşulmama Hərəkatı Azərbaycanın BMT-nin nüfuzlu alt-qurumu olan Təhlükəsizlik Şurasına üzvlüyü sayəsində daha güclü təmsilçilikdən faydalanacaqdır.

Press release 07 September 2011
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 50th Anniversary Meeting of the Non-Aligned Movement
Belgrade, September 6, 2011
At the outset, I would like to express my appreciation to the Government of Serbia for the warm reception and wonderful hospitality extended to me and my delegation since our arrival in this wonderful city of Belgrade, one of the birthplaces of the Movement of non-aligned states.
This year we celebrate the 50th Anniversary of the establishment of the NAM, and it remains as relevant today as it was when it was founded. The end of the Cold War has, in no way, diminished the unique role of the NAM as a mechanism for the political coordination of non-aligned countries.
Having recently joined the Non-Aligned Movement as a full-fledged Member, Azerbaijan declared its adherence to and respect for the principles and purposes of the Movement.
“The Ten Bandung Principles” of the Non-Aligned Movement adopted in 1955, which among other guiding rules to build better and peaceful world, calls for respect for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders of all nations and refraining from acts or threats of aggression or the use of force against the territorial integrity or political independence of any country.
It is regrettable to say that Azerbaijan is still suffering from the aggression of the neighboring Armenia, with almost 20% of our land still under the occupation and around 1 million refugees and IDP’s are ethnically cleansed from those territories. Unfortunately, despite of the four United Nations Security Council resolutions Armenia refuses to withdraw its troops from the occupied territories of Azerbaijan and hereby prevents to bring the lasting peace and stability to our region.
Azerbaijan highly appreciates the principled stand of many NAM Member States in supporting Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity. We count on your continued solidarity of our just position and efforts aimed at putting an end the occupation of the territories of my country.
The Republic of Azerbaijan reaffirms its adherence to the NAM position concerning Palestine and reiterates its long-standing solidarity with the people and leadership of Palestine. We believe that time has come to reach a breakthrough on this old and notorious issue.
Azerbaijan is determined to contribute to the realization of the development goals and objectives agreed within the United Nations’ system. It demonstrates full support and undertakes ceaseless efforts for eradication of poverty and promotion sustained economic growth, sustainable development and global prosperity for all, paying particular attention to addressing the special needs and vulnerabilities of the developing and least developed countries as well as those recovering from natural disasters. Through the last years Azerbaijan has provided extensive technical and humanitarian assistance to and contributed to the implementation of national development policies and strategies in a number of countries in need.
Desirous of contributing further to the maintenance of international peace, security, stability and prosperity, Azerbaijan has put forward its candidature for a non-permanent seat in the United Nations Security Council, for the term 2012-2013. The elections will be held during the 66th session of the United Nations General Assembly on October 13, 2011.
Year 2012 marks the 20th anniversary of Azerbaijan’s membership to the United Nations, though, unlike other candidates from the Group of Eastern European States, it has never had an opportunity to be a member of the Security Council.
Among the candidates from our regional group, Azerbaijan is the only country which is a full-fledged member of the Non-Aligned Movement. The election of Azerbaijan to the Security Council will contribute to redressing under-representation of small developing countries and bring more balance membership in the Security Council. I would like to assure you that the Non-Aligned Movement will benefit from its strengthened presence in the Security Council provided by Azerbaijan’s membership in this authoritative UN body.