Mətbuat şərhi 04 dekabr 2013
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun NATO/Beynəlxalq təhlükəsizliyə yardım qüvvələrinin nazirlər görüşündə çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun NATO/Beynəlxalq təhlükəsizliyə yardım qüvvələrinin nazirlər görüşündə çıxışı
Brüssel, 4 dekabr 2013-cü il
Həmkarlar, xanımlar və cənablar,
İlk növbədə nazir Osmani və Daudzaiyini salamlamaq istərdim. Əfqanıstan ilə strateji və qardaşlıq xarakteri daşıyan əlaqələrimiz möhkəm ikitərəfli əməkdaşlığa əsaslanaraq, daha da inkişaf etmək üçün böyük potensiala malikdir.
Qeyd olunanların, bizim regional təhlükəsizlik narahatlıqlarımızın və NATO ilə möhkəm əlaqələrimizin fövqündə Beynəlxalq təhlükəsizliyə yardım qüvvələri və 2014-cü ildən sonrakı Əfqanıstan missiyası gündəliyimizdə prioritet məsələ olaraq qalmaqdadır.
Azərbaycan Beynəlxalq təhlükəsizliyə yardım qüvvələrinin əməliyyatından sonrakı missiya üçün potensial əməliyyat tərəfdaşı olaraq qüvvə, təlim, tranzit və maddi baxımdan əsaslı şəkildə töhfə verməyə qadirdir.
Azərbaycan Beynəlxalq təhlükəsizliyə yardım qüvvələri üçün əsas tranzit marşrutudur və 2014-cü ildən sonrakı əməliyyat üçün də bu kimi tranzit rolunu daşıyacaqdır. Bu xüsusda, Türkiyə və Gürcüstan kimi dostlarımızla yaxından birgə işləyirik. Yekunlaşdırılmaqda olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti və Azərbaycanda yeni Xəzər dəniz limanı ölkəmizin tranzit imkanlarını ciddi şəkildə artıracaqdır.
Əlavə olaraq, Azərbaycan hökuməti artıq Əfqanıstan milli ordusu üzrə etimad fonduna töhfə vermək üzrə öhdəliyini bildirmiş və bu kimi ianələrini davam etdirəcəkdir.
Çıxışımın sonunda qısaca olaraq, Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığına toxunmaq istərdim. Biz qətiyyətlə alyansla qarşılıqlı öhdəliyə əsaslanan və etibarlı xarakter daşıyan münasibətlərin tərəfdarıyıq. Bölüşdüyümüz prinsiplər və dəyərlər, eləcə də müxtəlif mövcud və meydana çıxan mexanizmlər birgə baxışımız və əlaqələrimizin daha da inkişafı üçün möhkəm zəmin yaradır.

Speech by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the NATO/ISAF Ministerial Meeting
Brussels, December 4, 2013
Colleagues, ladies and gentlemen,
Let me start with welcoming Minister Osmani and Minister Daudzai. Our relations with Afghanistan are strategic and brotherly with a strong bilateral cooperation and a serious potential to grow.
Against this background coupled with our regional security concerns and strong ties with NATO, ISAF post-2014 mission in Afghanistan remain priority in our agenda.
Azerbaijan, as a potential operational partner to the post-ISAF mission, is capable to contribute significantly in terms of troops, training, transit and financial assistance.
My country is crucial as a transit route for ISAF and it will remain so for the post 2014 operation. We also closely work with our Turkish and Georgian friends. Upcoming Baku-Tbilisi-Kars railroad and a new Caspian seaport in Azerbaijan will be a serious add-on to the transit capacity.
In addition, the Government of Azerbaijan has already pledged its contribution to ANA Trust Fund and will continue these donations.
In the end, let me also say a few words about the Azerbaijan-NATO partnership. We stand strongly for committed and reliable relations with the Alliance. We have shared principles and values, as well as various existing and emerging mechanisms, which provide a solid foundation for our common vision and for further developments.