Mətbuat şərhi 02 dekabr 2015
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun NATO Qətiyyətli Dəstək Nazirlər toplantısında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun çıxışı
NATO Qətiyyətli Dəstək Nazirlər toplantısı, Brüssel, 1-2 dekabr 2015-ci il
Generallar,
İlk növbədə mən cənab nazir Rəbbanini ürəkdən salamlamaq istərdim. O, Əfqan Milli Müdafiə və Təhlükəsizlik Qüvvələri ilə birgə Əfqanıstanın uğurlu gələcəyi üçün həlledici rola malik Milli Birlik Hökumətini təmsil edir.
Bu gün Əfqanıstanda problemlər qalmaqdadır və biz əfqan dostlarımızla daha çox işlər görməliyik. Azərbaycan bu məqsədlə öz səylərini davam etdirmək və qoşun, multimodal tranzit, təlim və maliyyə yardımı təminatı ilə Qətiyyətli Dəstək Missiyasına (QDM) əhəmiyyətli dərəcədə töhfə vermək əzmindədir.
Bu baxımdan, mən ölkəmin QDM-ə eyni sayda heyətdən ibarət qoşunla verdiyi töhfəsinin 2016-cı il ərzində də davam etdiriləcəyini bir daha bildirirəm. Əlavə olaraq, Azərbaycan Əfqanıstan Milli Ordusu Etimad Fonduna artıq 1 milyon avro ianə şəklində yardım etmişdir və 2017-ci ilin sonuna qədər Əfqanıstan Milli Ordusu Etimad Fonduna 2 milyon avro töhfə verəcəkdir. İlk tranş artıq NATO/Əfqanıstan Milli Ordusu Etimad Fonduna köçürülmüşdür.
Bundan başqa, mən QDM-in tamamlanmasından sonra NATO-nun gücləndirilmiş Davamlı Tərəfdaşlıq missiyasına qoşulmaq üzrə prinsipial razılığımızı vurğulamaq istərdim.
Son olaraq bildirmək istərdim ki, ölkəmin Əfqanıstanın sabitliyinə töhfəsi NATO əməliyyatlarında iştirakdan genişdir. Biz təhsil və təlim, infrastruktur və nəqliyyatın inkişafı, investisiyalar sahəsində və maliyyə yardımı vasitəsilə əməli töhfələrimizi artırmaqla, Əfqanıstanı özü-özünü təmin etmək məqsədilə tutduğu islahatlar yolunda dəstəkləyirik. Azərbaycan Əfqanıstanı Avropa ilə birləşdirəcək və bununla Əfqanıstanın davamlı gələcəyi üçün imkanlar açacaq Yeni İpək Yolunun mühüm hissəsidir.

Address by Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the NATO RS Ministerial
02 December 2015 04:10
Address by Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
NATO RS Ministerial, Brussels, 1-2 December 2015
Generals,
First of all, let me wholeheartedly welcome Minister Rabbani. He represents the National Unity Government, which together with the Afghan National Defence and Security Forces plays a critical role for the successful future of Afghanistan.
Today, Afghanistan remains challenged and we should all do more with our Afghan friends. Azerbaijan is committed to continue its efforts to this end and contribute significantly to the Resolute Support Mission (RSM) by providing troops, multimodal transit, training and financial assistance.
In this regard, I firmly reiterate my country’s commitments to continue its contribution to Resolute Support Mission with the same troop number throughout 2016. In addition, Azerbaijan has already made one million Euros donations to the Afghanistan National Army (ANA) Trust Fund and pledged 2 million Euros to ANA Trust Fund by the end of 2017. The first tranche was already transferred to the NATO ANA Trust Fund.
Moreover, I would like to emphasize our principled agreement to join NATO’s enhanced Enduring Partnership mission after completion of RSM.
Finally, let me also stress that my country’s contribution to the stability of Afghanistan goes well beyond our involvement in NATO operations. We support Afghanistan on its path of reforms towards self-reliance by enhancing practical contributions in the areas of education and training, infrastructure and transport development, investments, and through financial aid. Azerbaijan is a critical piece of the New Silk Road, which will link Afghanistan to Europe, thus, opening a lifeline for Afghanistan’s sustainable future.