Mətbuat şərhi 06 dekabr 2012 09:16
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun NATO-nun Əfqanıstandakı Beynəlxalq Təhlükəsizlik Yardımı Qüvvələrinə Töhfə Verən Ölkələrin Xarici İşlər Nazirlərinin İclasında çıxışı
06 dekabr 2012 09:16
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun NATO-nun Əfqanıstandakı Beynəlxalq Təhlükəsizlik Yardımı Qüvvələrinə Töhfə Verən Ölkələrin Xarici İşlər Nazirlərinin İclasında çıxışı
Brüssel, 5 dekabr 2012-ci il
Hər şeydən əvvəl icazə verin mən dostum nazir Rəsulu salamlayım. Mən həmçinin general Allenə göstərdiyi xidmətlərə görə öz təşəkkürümü bildirirəm.
Bizim bu formatda keçirdiyimiz sonuncu görüşdən və Müdafiə Nazirlərinin bu yaxınlarda keçirdikləri görüşdən sonra iki əsas məsələ prioritet kimi ortaya çıxmışdır: Əfqanıstanda NATO missiyasının 2014-cü ildən sonrakı fəaliyyəti və qoşunların bu ölkədən çıxarılması.
NATO-nun etibarlı və sadiq tərəfdaşı kimi ölkəmiz İSAF missiyasının başa çatmasından sonra potensial əməliyyat tərəfdaşı olmaqla, “təlim, məsləhət və yardım” cəhdlərinə töhfə vermək məqsədilə zəruri maliyyə yardımı ayırmış və bu istiqamətdə zəruri imkanlara malikdir. Biz bunu faktiki olaraq artıq bir sıra sahələrdə etməyə başlamışıq.
Qoşunların Əfqanıstandan çıxarılmasına gəldikdə isə, xatırlatmaq istərdim ki, İSAF missiyası üçün qeyri-ölümcül silahların 35% hissəsi məhz Azərbaycan vasitəsilə daşınmışdır və bu gün ölkəmiz qoşunların çıxarılması üçün özünün zəruri infrastrukturunu ayırmış və bunu gələcəkdə daha da artıra bilər. Bu yaxınlarda, Azərbaycan Türkiyə və Gürcüstanla birgə Şimali Atlantika Şurasında İSAF formatında Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və Azərbaycanda həyata keçirilən dəniz və hava limanları ilə bağlı müvafiq təqdimatla çıxış etmişdir.
Biz eyni zamanda inanırıq ki, hazırda tikilməkdə olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və Azərbaycanda tikilən yeni dəniz limanı qoşunların çıxarılmasından sonrakı dövr üçün strateji əhəmiyyətli olacaqdır. Bu layihələr regionda tarixən inkişaf və rifahın mühüm ünsürü olan tarixi İpək Yolunu canlandıracaqdır. Bu layihələrdən ilk olaraq bizim Əfqanıstanlı dostlarımız faydalanacaqlar. Və bu bizim əsas hədəfimizdir.
Əfqan xalqı çox yaxşı bilir ki, Azərbaycan nəinki bu formatda həmçinin ikitərəfli formatda qarşıya qoyulan ümumi hədəfə sadiqliyini qoruyur və biz son məqsədə çatmaq üçün bütün səylərimizi göstərəcəyik.

Press release 06 December 2012
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at NATO ISAF Ministerial Meeting
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at NATO ISAF Ministerial Meeting
Brussels, December 5, 2012
First of all, let me welcome my good friend Minister Rassoul here. I would also like to thank General Allen for his service.
Since our last meeting in this format and the recent meeting of Defence Ministers, two issues popped up as a priority for us: post-2014 mission in Afghanistan and redeployment.
As a reliable and committed NATO partner, my country, is a potential operational partner for the post-ISAF mission allocated funds and possesses necessary capabilities to contribute to “train, advise and support” efforts. In fact, we have already started doing that in some areas.
As for the redeployment, let me remind that my country accounted for 35 percent of all non-lethal transit to ISAF and today provides its infrastructure for redeployment with a serious potential to add. Recently, Azerbaijan together with Türkiye and Georgia made a presentation on Baku-Tbilisi-Kars railroad and a new sea and airports in Azerbaijan at North Atlantic Council in ISAF format.
At the same time, we also believe that presented Baku-Tbilisi-Kars railroad and a new sea port in Azerbaijan will have a strategic impact beyond redeployment. They will revive a Silk Road, which has historically been an important element for development and prosperity in the region. Our Afghan friends will be the first to benefit from that. And this is our primary goal.
People of Afghanistan well know that Azerbaijan remains committed to the common cause not only in this format but also bilaterally and we will do our utmost to achieve ultimate success.