Mətbuat şərhi 12 iyun 2013
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Fələstinə dəstək üçün İslam Maliyyə Təhlükəsizliyi Şəbəkəsinin yaradılmasına dair İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xarici İşlər Nazirlərinin Konfransında nitqi
Qeyri- rəsmi tərcümə
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Fələstinə dəstək üçün İslam Maliyyə Təhlükəsizliyi Şəbəkəsinin yaradılmasına dair İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xarici İşlər Nazirlərinin Konfransında nitqi
Xanımlar və cənablar, hörmətli həmkarlar,
Ölkəm adından sizi bir daha salamlamaqdan böyük şərəf və məmnuniyyət duyuram. Bügünkü konfrans Fələstinin BMT-də statusunun yüksəlməsindən sonra Fələstin Dövlətinin qarşılaşdığı maliyyə çətinliklərinin yaratdığı böhranlı vəziyyətlə bağlı xüsusi tədbirdir.
Bu fonda, 6-7 fevralda Qahirədə keçirilmiş İƏT Hökumət və Dövlət başçılarının fövqəladə zirvə toplantısında qəbul edilmiş yekun kommunike Fələstinə dəstək üçün İslam Maliyyə Təhlükəsizliyi Şəbəkəsinin yaradılmasına səsləmişdir.
Müxtəlif səbəblərə görə Fələstinin bəzi maliyyə problemləri ilə üzləşməsindən sonra başlıca qurumların fəaliyyəti, səhiyyə, təhsil, nəqliyyat da daxil olmaqla zəruri xidmətlərin göstərilməsində çətinliklər yaranmağa başlamışdır. Nəticədə, Fələstin bu gün ağır maliyyə böhranı keçirir. Vəziyyət o qədər ağırdır ki, dövlət öz işçilərinə aylıq maaşlarını ödəmək və özəl sector qarşısındakı həyati öhdəliklərini yerinə yetirmək imkanlarından məhrumdur. Aydındır ki, hal-hazırda bizim dəstək və ətraflı beynəlxalq maliyyə müdaxiləmiz Fələstin dövlətçilik imkanlarının qorunması üçün həlledicidir. Bu vacib məsələ təxirəsalınmaz fəaliyyət tələb edir, çünki vaxtında edilən müdaxilə böhranın dərinləşməsinin qarşısını alacaqdır.
Azərbaycan qardaş Fələstin xalqına sülhə, sabitliyə nail olunmasında və şərqi Qüds paytaxt olmaqla müstəqil və suveren dövlətini qurmaqda dəstəyini təkrarən ifadə edir. Biz Fələstin xalqına ehtiyac duyulan yardımın göstərilməsi üçün təşkilatımızın rolunun möhkəmləndirilməsində İƏT Baş katibinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndiririk.
Beləliklə. Fələstin xalqının möhkəmliyini dəstəkləmək və onun qarşısında vəzifələrinin yerinə yetirilməsinə nail olmaq üçün Fələstin Dövlətinin Hökumətinə dəstək göstərilməsi lazımdır.
Bu baxımdan, Fələstin üçün maliyyə təhlükəsizliyi şəbəkəsi yaratmaq təşəbbüsü Fələstin Hökumətinin qarşılacağı çətinliklərin zərərsizləşdirilməsi üçün lazımi himayə təmin edərdi. Biz inanırıq ki, bu şəbəkə Fələstinin maliyyə sıxıntıları ilə effektiv mübarizə aparmaq üçün uğurlu vasitə olacaqdır.
İƏT tərəfindən bildirildiyi kimi, Fələstin Hökumətinin illik büdcə kəsiri 1,3 milyard dolları əhatə edir. Beynəlxalq yardımda isə İƏT üzv dövlətləri tərəfindən töhfə edilməsinə ümid edilən 300 milyon dollar miqdarında çatışmazlıq mövcuddur.
İslam Maliyyə Təhlükəsizliyi Şəbəkəsi Azərbaycanın Fələstinə onun dövlət qurumlarının imkanlarının artırılmasını nəzərdə tutan hərtərəfli dəstəyi üçün əsas təsisat olacaqdır.
Azərbaycan adından mən İƏT Baş katibi professor İkmələddin İhsanoğlu və onun sadiq komandasına təşkilatımızın məqsəd və prinsiplərinin uğurla həyata keçirilməsi üçün minnətdarlığımı bildirirəm. İnanıram ki, qardaş Fələstin xalqına yardım göstərməyi hədəfləyən bu şərəfli missiyada konfrans iştirakçıları İslam dünyasına xas həmrəylik nümayiş etdirəcəkdirlər.
Sonda, məhsuldar fikir mübadiləsi və bu önəmli tədbirin uğurla nəticələnməsi üçün ən xoş arzularımı çatdırmaq istərdim.

Press release 12 June 2013 09:51
Speech by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Conference of the OIC Foreign Ministers on the establishment of An Islamic Financial Safety Net in Support of Palestine
12 June 2013 09:51
Speech by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Conference of the OIC Foreign Ministers on the establishment of An Islamic Financial Safety Net in Support of Palestine
Ladies and gentlemen, dear colleagues
It is my great honour and pleasure to welcome you once again on behalf of my country. Today’s conference is a very special event dealing with the critical situation arose of the financial difficulties met by the State of Palestine following its upgrade of status at the United Nations.
Against this background, the Final Communiqué adopted by the Extraordinary Summit of the Heads of government of the OIC member states, held on 6-7th February 2013 in Cairo called for the establishment of an “Islamic Financial Safety Net in support of Palestine”.
Since some financial problems faced by Palestine for different reasons created the situation when functioning of the primary institutions and provision of basic services, including health, education and transportation start to be very complicated. As a result, today Palestine faces a deep financial crisis. Situation is grave in a level that the state is unable to provide the monthly salaries to the civil servants and fulfill its vital commitments to the private sector. Obviously, our support and enhanced international financial engagement is now crucial for preserving the capability of Palestine statehood. This urgent case calls for immediate action, since timely approach will prevent the crisis from deepening.
Azerbaijan reiterates its support to brotherly people of Palestine to achieve peace, stability, and to establish its sovereign and independent State, with East Jerusalem as its capital. We highly value the work of the OIC Secretary General to consolidate our Organization in providing much needed assistance to the people of Palestine.
And now, it is required to support the Government of the State of Palestine so as to enable it meet its commitments towards the Palestinian People, endorse their resilience.
In this regard, the initiative to create a financial safety net for Palestine would provide the necessary protection to render the challenges that Palestinian Government will face. We believe that this net will serve as an effective instrument for effectively coping with financial constraints of Palestine.
As it is indicated by the OIC, the annual budgetary deficit of Palestine Government currently runs around $1.3 billion dollars. And there is a shortfall in international assistance amounting to 300 million dollars which hopefully will be contributed by OIC Member States.
The Islamic Financial Safety Net will be the major venue for Azerbaijan’s multifaceted support for Palestine with a view to enhancing the capabilities of its state institutions.
Ladies and gentlemen
On behalf of Azerbaijan I express my words of appreciation to OIC Secretary General Prof. Ekmeleddin Ihsanoglu and his highly dedicated team for the successful realization of the goals and principles of our Organization. I believe that on this honorary mission aimed at providing support to the brotherly People of Palestine, the participants of the Conference will demonstrate solidarity inherent to the Islamic Ummah.
At the end, I would like to convey my best wishes for fruitful deliberations and successful ending of this important event.