Mətbuat şərhi 14 may 2014
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Ərəb Dövlətləri Liqası - Mərkəzi Asiya - Azərbaycan Respublikası Əməkdaşlıq və İqtisadi Forumunda çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Ərəb Dövlətləri Liqası - Mərkəzi Asiya - Azərbaycan Respublikası Əməkdaşlıq və İqtisadi Forumunda çıxışı
Ər-Riyad, 13 may 2014-cü il
Hörmətli Əlahəzrət,
İlk öncə, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının rəhbərliyinə və Hökumətinə Ərəb Dövlətləri Liqası-Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Respublikası Əməkdaşlıq və İqtisadi Forum”unun əsasını qoymaq təşəbbüsü, Forumun açılış mərasiminin mükəmməl təşkili, mənə və bizim nümayəndə heyətinə göstərilmiş səmimi qonaqpərvərliyə görə dərin minnətdarlığımızı bildirmək istərdim.
Həmçinin bu təşəbbüsün həyata keçirilməsi üçün göstərdiyi davamlı səylərinə görə Ərəb Dövlətləri Liqasının Baş katibi Nabil Əl-Ərəbi və Baş katibliyə təşəkkürümüzü bildirmək istərdim.
Ərəb Dövlətləri ilə tarixi, dini və mədəni bağlılığı olan bir ölkə kimi, Azərbaycan Respublikası hər zaman Ərəb Dövlətləri Liqasının hər bir üzvü ilə möhkəm ticari, iqtisadi və siyasi sütunlara söykənən münasibətlərin inkişafına xüsusi önəm vermişdir. Həmçinin Ərəb Dövlətləri ilə olan dostluq əlaqələri İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Ərəb Dövlətləri Liqası və Fars körfəzi ölkələrinin əməkdaşlıq şurası çərçivəsində mühüm və uzunmüddətli əməkdaşlıq üçün yol açmışdır.
Buna görə də məntiqlidir ki, Azərbaycan əvvəldən Ərəb Dövlətləri Liqası-Mərkəzi Asiya və Azərbaycan Forumu təşəbbüsünü alqışlamış və onun irəliləyişində fəal iştirak etmişdir. Qətiyyətlə inanırıq ki, bu mexanizm bizim siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlığımızı keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qalxmasına xidmət edəcək və daha çox qarşılıqlı anlaşma, hörmət və dəstəyi təmin edəcəkdir.
Azərbaycan hər zaman İslam Ümməti ilə onun kədər və problemlərinin bölüşməsində həmrəy olmuşdur. Bizim dəstəyimiz Azərbaycanın 2012-13-cü illərdə BMT TŞ-yə üzvlüyü zamanı xüsusilə aşkar və faydalı olmuşdur. Ərəb Dövlətləri Liqasının Baş katibi Nabil Əl-Ərəbiyə ünvanladığım məktubumda da qeyd etdiyim kimi, Azərbaycan BMT TŞ-də İslam Ümmətinin haqq işinə sadiq qalmış və BMT TŞ-dəki müzakirələrin predmeti olmuş Fələstin, Suriya böhranı, Sudan, İraq və Yəmən məsələlərində fəal mövqe nümayiş etdirmişdir. Bundan əlavə, 2013-cü ilin 28 oktyabr tarixində Azərbaycanın təşəbbüsü və sədrliyi ilə ilk dəfə BMT TŞ-nin və İƏT-in “BMT və İƏT arasında birgə əməkdaşlığın gücləndirilməsi” mövzusunda xüsusi iclası keçirilmişdir. Bu tarixi görüşün nəticəsində BMT TŞ-yə qeyri-daimi üzv olan İƏT üzv dövlətinin sədrliyi ilə ildə iki dəfə belə iclasın keçirilməsi haqda razılıq əldə olunmuşdur.
Bu baxımdan, biz qardaş Fələstin xalqını və onların sülh, sabitliyə nail olunması, suveren və müstəqil Fələstin dövlətinin yaradılmsı üçün göstərdiyi səylərini dəstəklədiyimizi bir daha təkrar edirik. Biz, BMT BA-nın Fələstinə BMT-yə üzv olmayan müşahidəçi Dövlət statusu vermək qərarını və Fələstin Dövlətinin UNESCO-ya qəbulu kimi bir sıra həvəsləndirici hadisələr və müsbət irəliləyişlərin şahidi olmaqdan məmnunuq.
Həmçinin Azərbaycan regional və beynəlxalq təhlükəsizliyi təhdid edən və bir çox günahsız həyatların itirilməsinə səbəb olan Suriyadakı zorakılığın artmasından olduqca narahatdır. Biz, Suriyadakı böhranın sülh yolu ilə həllinin tapılması üçün BMT və Ərəb Dövlətləri Liqasının səylərini dəstəkləyirik.
Çox təəssüf ki, biz hələ də dinlərin diffamasiyası, dini nifrətə təhrik və İslamofobiya kimi çağırışların davam etməsi ilə üzləşirik. Həmçinin bu Forum sivilizasiyalararası dialoqun möhkəmləndirilməsi və stereotiplərin qarşısının alınmasında faydalı ola bilər.
Bildiyiniz kimi, Ermənistan Azərbaycan ərazilərinin hərbi işğal altında saxlamaq və bir milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkünün öz dogma yurd-yuvalarına qayıtmasının qarşısını almaq üçün gücdən istifadə etməyə davam edir. Həm Ermənistan ərazisində, həm də işğal olunmuş ərazilərdə təhqirə məruz qalmamış Azərbaycan məscidi və digər müqəddəs yer, dağılmamış mədəni və tarixi abidələrimiz qalmamışdır.
Daha bir ciddi narahatlıq doğuran məsələ Ermənistan tərəfindən demoqrafik vəziyyəti dəyişmək və öz işğalını möhkəmləndirmək məqsədilə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Suriya ermənilərinin yerləşdirilməsidir. Bu kimi fəaliyyət beynəlxalq hüquq baxımından qeyri-qanunidir və dərhal dayandırılmalıdır.
Biz, zəbt olunmuş torpaqlarda həyata keçirilmiş məlum etnik təmizləmə ilə müşayiət olunan Azərbaycanın 20% ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalını və təcavüzünü pisləyən davamlı mövqeyinə görə bir daha İslam Ümmətinə dərin minnətdarlığımızı bildiririk. Biz, İslam Ümmətinə BMT TŞ-nin, İƏT və digər beynəlxalq təşkilatların müvafiq qərar və qətnamələrində tələb olunduğu kimi Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən Ermənistan silahlı qüvvələrinin dərhal, şərtsiz və tam çıxarılmasına səsləyən yekdil çağırışına görə xüsusilə minnətdarıq. Biz inanırıq ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair bu mövqe bütün Ərəb Dövlətləri Liqasına üzv qardaş dövlətlərin məsələyə yanaşmasında da öz əksini tapacaqdır.
Həmçinin Forum bizim iqtisadi əlaqələrimizin inkişaf etdirilməsi və münasibətlərimizin iqtisadi təməlini möhkəmləndirə bilər. Daha mütərəqqi sərmayə və ticarət əlaqələri qarşılıqlı iqtisadi fayda və fəaliyyətin genişlənməsinə təkan verəcəkdir. Dövlət və özəl sektorlardakı əməkdaşlıq modellərinin fəal şəkildə istifadə edilməsi həm resursların mobilizasiyası, həm də siyasi dəstək baxımından zəruridir.
Əməkdaşlığa dair gündəliyi hazırlayarkən, həm ikitərəfli, həm də daha geniş formatdan asılı olmayaraq, qarşılıqlı maraq doğuran spesifik sahələr istiqamətinə hədəflənərək, praktik olmalı və mərhələli yanaşmadan istifadə etməliyik. Bununla əlaqədar təklif olunmuş Fəaliyyət Plana dair öz fikirlərimizi bölüşmək istərdik:
1. Ticarət və investisiya təşviqi üzrə tədbirlər: ticarət missiyalarının təşkili; müntəzəm olaraq ticarət palatası və sərgilərin təşkili; biznes portalların istifadəsinin təşviqi. Bu baxımdan, 29 aprel 2014 il tarixində Ər-Riyadda keçirilmiş ticarət palatalarının birgə iclasının nəticələrini alqışlayırıq.
2. Nəqliyyat sektorunda əməkdaşlıq: bizim regionlarımızın tranzit və iqtisadi inteqrasiya potensialı əsasən istifadə olunmamış qalır. İnşası tamamlandıqdan sonra Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyəni birləşdirən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti regional nəqliyyat dəhlizi çərçivəsində marşrutların şaxələndirilməsini və Çindən Ərəb Dövlətlərinə mal axınını təmin edə bilər. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu şəbəkəsi potensial Körfəz Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrini birləşdirən dəmir yolu sisteminə qoşula bilər.
3. Biz hamımız bilirik ki, ən yaxşı sərmayə təhsilə qoyulan sərmayədir. Azərbaycan təhsil sahəsində əməkdaşlığa təkan vermək məqsədilə xüsusi akademik mübadilə proqramlarının hazırlanmasına tam dəstək verməyə hazırdır.
4. Həmçinin sənaye və yanacaq-enerji sektorlarının inkişafında tətbiq edilən təcrübə və innovasiyaların öyrənilməsi bizim üçün böyük maraq doğurur.
5. Bəzi Ərəb Dövlətləri Liqası ölkələrində ənənəvi və inkişafda olan turizm sahələri mövcuddur. Biz, turizm iqdisadiyyatının və inkişafının təcrübə mübadiləsində maraqlıyıq və biznes və mədəniyyət sahələrində aparıcı rola malik olmaq istərdik.
6. İnformasiya axınının təmin edilməsi, xəbərlər mübadiləsinin həyata keçirilməsi və ictimai əlaqələr baxımından media sahəsində əməkdaşlıq.
Biz, Forumun işçi mexanizmini əməkdaşlıq sahələri üzrə, o cümlədən üsul və strukturlarının gələcəkdə müzakirələrinin davam etdriilməsinə ümid edirik.
Sonda ümid edirəm ki, bu forum həmrəyliyimizi güçləndirəcək, regoinumuzun əhalisinə fayda gətirəcək və aramızda əməkdaşlığın yeni təzahürlərinin inkişafına təkan verəcəkdir.

Press release 14 May 2014
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the First Session of the Arab Cooperation and Economic Forum with Central Asia and the Republic of Azerbaijan
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the First Session of the Arab Cooperation and Economic Forum with Central Asia and the Republic of Azerbaijan
Ar Riyadh, May 13, 2014
Your Royal Highness,
At the outset, I would like to extend our profound appreciation to the leadership and the Government of the Kingdom of Saudi Arabia for the initiative to establish “League of Arab States -Central Asia- the Republic of Azerbaijan Cooperation and Economic Forum” and excellent arrangement of the Forum’s inauguration meeting and for the warm hospitality extended to me and my delegation.
I also wish to convey our thanks to the Secretary General of Arab League Dr. Nabil Al-Arabi, and General Secretariat for their continuous efforts towards realization of this initiative.
Being closely linked with the Arab States through historical, religious and cultural bonds, the Republic of Azerbaijan has always paid particular importance to developing relations with each Member State of the Arab League, supported by strong political, economic and commercial pillars. Friendly ties Azerbaijan enjoys with the Arab States have also paved way for long-term and meaningful cooperation under the Organization of Islamic Cooperation, the League of Arab States and Gulf Cooperation Council.
It is therefore logical that Azerbaijan, since its inception, has hailed the initiative of Arab League-Central Asia-Azerbaijan Cooperation Forum and actively participated in its advancement. It is our firm belief that this mechanism will be instrumental in furthering our political, economic and humanitarian cooperation to a qualitatively new level and fostering greater mutual understanding, respect and support.
Azerbaijan has always been in solidarity with the Islamic Ummah in sharing of its problems and grievances. Our support was particularly evident and helpful during Azerbaijan’s membership to the United Nations Security Council in 2012-2013. As I mentioned in my letter to the Arab League Secretary General Dr. Nabil Al-Araby, Azerbaijan at the UN SC has been faithful to the just cause of Islamic Ummah and demonstrated an active position when Palestine, Syrian crisis, Sudan, Iraq and Yemen issues were subject of series discussions at the UN SC. Furthermore, at the initiative of Azerbaijan on October 28th 2013 under our Presidency the first ever special meeting of the United Nations Security Council and Organization of Islamic Cooperation on the topic "Strengthening partnership synergy between the UN and OIC" have been convened. As an outcome of this historical meeting it was also agreed to convene such a meeting biannually under the presidency of any OIC Member State who has the seat at the UN SC as a non-permanent member.
With this view in mind, we reiterate our support to the brotherly people of Palestine and their efforts to achieve peace, stability and establishment of a sovereign and independent Palestinian state. We are pleased to witness some positive developments and encouraging improvements such as the admission of the State of Palestine to UNESCO and the decision of the United Nations General Assembly to accord to Palestine non-member observer State status in the UN.
Azerbaijan is also deeply concerned over the escalating violence in Syria that claimed so many innocent lives and endangers regional and international security. We support the efforts of the UN and the League of Arab States to find a peaceful solution to the Syrian crisis.
To our deepest regret, we continue to face persistence of such challenges as defamation of religions, incitement to religious hatred and Islamophobia. This Forum can also be helpful to fostering dialogue among civilizations and preventing prejudices and stereotypes.
As you are well aware, Armenia continues to use force to sustain military occupation of the territories of Azerbaijan and to prevent one million Azerbaijani refugees and IDP’s from returning to their homes. No single Azerbaijani historic and cultural monument was left undamaged and no mosque and other sacred site escaped desecration both in the occupied territories, as well as in Armenia itself.
It is a matter of yet another serious concern that Armenia expands settlement of Syrian Armenians into the occupied territories of Azerbaijan to change the demography on the ground and consolidate its occupation. Such activity is illegal under international law and must be stopped immediately.
We reiterate our sincere gratitude to the Islamic Ummah for long standing position in condemnation of the Armenian aggression and occupation of 20% of Azerbaijan’s territories with notorious ethnic cleansing on the seized lands. We are particularly grateful to Islamic Ummah for the unanimous call for immediate, unconditional and complete withdrawal of Armenian armed forces from all our occupied territories, as it is demanded by the relevant resolutions and decisions of the UN Security Council, OIC and other international organizations. We believe that this position with regards to Armenia-Azerbaijan conflict will also be reflected in the attitude of all brotherly Arab League Member States.
The Forum can also provide a lever to step up the economic ties and consolidate the economic foundation of our relationship. Deepened investment and trade relations will contribute to broader economic engagement delivering mutual economic benefits. Active employment of public-private partnership models is also needed both from resource both mobilization and policy support standpoint.
While preparing cooperation agenda, we should be practical and pursue step-by-step approach targeting specific areas of common interest be it bilateral or broader format. In this vein, we would like to share our views on suggested Plan of Action:
1.Trade and investment promotion measures: organization of visits of trade missions, chamber of commerce and exhibitions on a regular basis; encourage use of business portals. In this respect, we welcome the results of the joint meeting of the chambers of commerce held in Riyadh, on 29 April 2014.
2. Cooperation in the transport sector: transit and economic integration potential of our regions largely remains untapped. Once finalized the railway link Baku-Tbilisi-Kars connecting Azerbaijan-Georgia-Türkiye will further diversify routes within the regional transport corridor and can facilitate flow of goods from China to Arab States. In the view that Baku-Tbilisi-Kars railway network can also be potentially connected with the prospective GCC railroad system.
3. We all know that the best investments are the investments into the education. Azerbaijan stands ready to extend its full support to set up special academic exchange programs to put further impetus to educational cooperation.
4. Learning experiences and innovation applied in development of industry and fuel-energy sectors is also of great interest to us.
5. Some Arab League Member States are either traditional or emerging popular tourism destination. We are very keen in exchanging of experiences on how to develop tourism economies and become destination driver as business, cultural and entertainment spots.
6.Cooperation among media with a view to facilitating information, news exchange and public relations overall.
We look forward to further discussions on the areas of involvement as well as structures and modalities of working mechanism of the Forum.
Dear Mr Chairman,
In conclusion, I would like to express my sincere belief that this Forum will strengthen our solidarity and collaboration to the benefit of our people and will open up new opportunities for closer cooperation among our countries.