Mətbuat şərhi 14 fevral 2013
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun BMT Təhlükəsizlik Şurasının silahlı münaqişələr zamanı mülki əhalinin qorunmasına həsr olunmuş açıq debatda çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun BMT Təhlükəsizlik Şurasının silahlı münaqişələr zamanı mülki əhalinin qorunmasına həsr olunmuş açıq debatda çıxışı
13 fevral 2013-cü il
Cənab Sədr, Baş Katib,
Çıxışımın əvvəlində mən silahlı münaqişələr zamanı mülki əhalinin qorunması və mövzuya dair konseptual mövqeyin (S/2013/75) təqdim olunması kimi mühüm mövzuya dair açıq debatın çağırılmasına görə Koreya Respublikasına və şəxsən cənab Nazir, sizə təşəkkür edirəm. Biz həmçinin, Baş Katibə, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına və Beynəlxalq Qırmızı Xaş Komitəsinin Direktoruna verdikləri bəyanata görə minnətdarlığımızı bildiririk.
İkinci Dünya Müharibəsində törədilmiş dəhşətli qırğınlar Birləşmiş Millətlər Təşkilatının yaranması, sülh və insan hüquqlarına hörmət kimi fundamental dəyərlərin qəbul olunması və beynəlxalq hüquq institutlarının təsis olunmasına özül yaratmışdır. Mülki əhalinin qorunması üçün beynəlxalq norma və standartların əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirilməsi, bir sıra mühüm sənədlərin qəbulu və onların icrası istiqamətində atılmış praktiki addımlar da daxil olmaqla, Təhlükəsizlik Şurasının bu məsələdə iştirakı, sözügedən mövzuya diqqəti artırmışdır.
Bütün bunlara baxmayaraq, sülhün, ədalətin və rifahın hakim olduğu bir dünya qurmaq istiqamətində görülmüş səylər heç də hər zaman ardıcıl və uğurlu olmamışdır. Bunun nəticəsində mülki əhali hələ də silahlı münaqişələr zamanı lazımi qorunmanın olmamasından və ayrı-seçkiliyə əsaslanan münasibətdən əziyyət çəkməkdədir. Baş Katibin mövzuya dair hazırladığı sonuncu hesabatda da qeyd olunduğu kimi, "müəyyən irəliləyişin olmasına baxmayaraq, real vəziyyət münaqişə tərəflərinin bir çox hallarda mülki əhalinin qorunması və hörmət edilməsi ilə əlaqədar beynəlxalq humanitar hüquq üzrə öhdəliklərinə, eləcə də insan hüquqları üzrə digər müvafiq öhdəliklərinə əməl etmədiyini göstərir. " (S/2012/376, para. 4).
Müzakirə etdiyimiz məsələyə dair Azərbaycanın ardıcıl və qətiyyətli mövqeyi hamıya məlumdur və bizim bu mövqeyimiz davamlı sülh və inkişafın əldə olunmasına töhfə vermək istəyimizdən və silahlı münaqişələrin mülki əhaliyə təsirinin aradan qaldırılması ilə bağlı praktiki təcrübəmizdən qaynaqlanır.
Qonşu Ermənistan tərəfindən bizim ölkəmizə qarşı müharibə və ərazilərimizin hərbi işğalı mülki əhaliyə ciddi mənfi təsir göstərmişdir. Təcavüz nəticəsində Azərbaycan dünyada qaçqınların və məcburi köçkünlərin ən çox olduğu ölkələrdən birinə çevrilmişdir və hazırda ölkəmizdə hər doqquz nəfərdən biri bu kateqoriyaya aiddir. İyirmi bir il öncə Xocalı şəhərində azərbaycanlı əhaliyə qarşı misli görülməmiş kütləvi qırğın törədilmişdir. Həmin şəhərdə təkcə bir gecədə 600-dən artıq mülki şəxs sırf azərbaycanlı olduqları üçün qətlə yetirilmişdir. Ermənistanın işğalçı hərbi birləşmələri və yerli qeyri-nizami silahlı qruplar qadınlara, uşaqlara və yaşlılara da rəhm etməmişlər.
Azərbaycan ərazilərinin işğalı ilə bağlı Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi dörd qətnamədə xüsusilə beynəlxalq humanitar hüququn pozulması, o cümlədən Azərbaycanda çoxsaylı mülki əhalinin yerlərindən qovulması və mülki əhalinin məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrinə hücumlar və bombardmana diqqət yönəldilmişdir. Biz əminik ki, həm milli səviyyədə, həm də mövcud beynəlxalq hüquqi çərçivədə atılacaq ardıcıl addımlar münaqişə zamanı Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı törədilmiş cinayətlərə məsul olanları ədalət mühakiməsinə çıxaracaqdır. Danılmaz faktdır ki, bu gün heç bir rəsmi və ya siyasi status ən qatı beynəlxalq cinayətlər, o cümlədən hərbi cinayətlər, insanlıq əleyhinə cinayətlər, soyqırım və etnik təmizləmədə adı hallandırılan heç bir şəxsə immunitet verə bilməz.
Son illərdə mülki əhalinin hüquqlarının qorunması və beynəlxalq miqyaslı cinayətlərin qarşısının alınması və onu törədənlərin cəzalandırılması istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. Həqiqətən də, cəzasızlıq mühitinə son qoyulması nəinki münaqişə tərəflərinin və ayrı-ayrı cinayətkar fərdlərin məsuliyyətinin müəyyələnləşdirilməsi, eləcə də davamlı sülh, həqiqət, barışığın təsis olunması, münaqişə qurbanlarının hüquq və maraqlarının təmin olunması və bütövlükdə cəmiyyətin rifahı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Təəssüf ki, beynəlxalq humanitar hüquq və beynəlxalq insan hüquqlarının normalarının kobud şəkildə pozulması ilə bağlı bütün hallara beynəlxalq və regional səviyyədə lazımi diqqət və reaksiya verilməmişdir. Bunun nəticəsində keçmişdə törədilmiş, lakin cəzalandırılmamış və tanınmamış cinayətlər çoxdan gözlənilən sülhün və barışığın əldə edilməsinə əngəl törətməkdədir. Bunlar hətta yeni münaqişələrin ortaya çıxması və yeni cinayətlərin törədilməsinə yol aça bilər.
Bu kimi hallarda cəzasızlığa son vermək üçün daha qətiyyətli və hədəfə yönəlmiş addımların atılması vacibdir. Biz Baş Katibin bu fikri ilə razılaşırıq ki, yerli hakimiyyət orqanları cinayətin törədilməsinə məsul şəxslərə qarşı müvafiq hüquqi addımlar ata bilmədikdə, beynəlxalq ictimaiyyət və Təhlükəsizlik Şurası müvafiq reaksiyanın verilməsi üçün beynəlxalq təhqiqat komissiyaları, faktaraşdırıcı missiyaların qurulması və onların tövsiyələrinin yerinə yetirilməsi vasitəsilə, təşəbbüsü ələ almalı və daha fəal rol oynamalıdır. Həmçinin vurğulamaq lazımdır ki, müvafiq humanitar mandatlar çalışmalıdır ki, bütün silahlı münaqişələr, o cümlədən həlli uzadılmış münaqişələrə beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən müvafiq diqqət yetirilsin.
Bir daha xatırlatmaq istərdim ki, beynəlxalq humanitar hüquq və beynəlxalq insan hüquqlarının kobud pozuntusu halları ilə bağlı həqiqətin ortaya çıxarılması, münaqişə qurbanlarına müvafiq təzminatın verilməsi və bu kimi hüquq pozuntularının təkrarlanmasının qarşısını almaq üçün institusional addımların atılması münaqişələrin həqiqi mənada həlli və beynəlxalq cinayət hüququnun səmərəli və siyasi baxımdan güzəştsiz sistemini təsis olunması üçün mühüm zəruri komponentlərdir. İstənilən halda Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən münaqişələrin həlli ilə bağlı nəzərdən keçirilən təşəbbüslər və regional mexanizmlər sülhün və ədalətin səmərəli şəkildə birgə işləməyini təmin etməlidir. Bu yanaşma onu nəzərdə tutur ki, bütün münaqişələr beynəlxalq hüquqa uyğun şəkildə nizamlanmalıdır və bu, xüsusilə beynəlxalq humanitar hüquq və beynəlxalq insan hüququnun əsas norma və qaydaları üçün keçərlidir.
Sülh cəhdləri və sülh müqavilələri heç bir zaman gücün qeyri-qanuni istifadəsi və beynəlxalq hüququn kobud pozuntusu, o cümlədən hərbi cinayətlər, insanlıq əleyhinə cinayətlər, soyqırım və etnik təmizləmə vasitəsilə ortaya çıxmış vəziyyətin tanınmasını təşviq etmir.
Digər tərəfdən, həlli uzadılmış silahlı münaqişə vəziyyətində siyasi məsələlərlə bağlı razılaşmanın olmaması beynəlxalq humanitar hüquq və insan hüquqlarının davamlı və qəsdən pozulması nəticəsində ortaya çıxmış problemlərin həll olunmaması üçün bəhanə kimi istifadə oluna bilməz.
Bu məsələdə xüsusi diqqət əhalinin zorla yerdəyişməsi və xarici hərbi işğal nəticəsində vəziyyəti daha da kəskinləşmiş mülki əhalinin qorunmasına yönəldilməlidir. Münaqişənin mənzil təminatına, torpaq və mülkiyyətə olan təsiri, eləcə də etnik ayrı-seçkilik və zoraki demoqrafik dəyişikliklər daha ardıcıl və qətiyyətli yanaşma tələb edir ki, bununla qeyri-qanuni praktikaya, siyasətə son qoyulsun və yerlərindən qovulmuş əhalinin öz doğma yerlərinə ləyaqətli və təhlükəsiz şəkildə geri qayıtmaları təmin olunsun.
Mülki əhalinin geri qayıtmaq hüququnun tanınması, eləcə də onun praktiki yerinə yetirilməsi və geri qayıtmağa mane olan əngəllərin ortadan qaldırılmasına beynəlxalq ictimaiyyətin diqqəti sistemli olmalıdır. Baş Katibin silahlı münaqişələr zamanı mülki əhalinin qorunması ilə bağlı əvvəlki hesabatlarının birində qeyd etdiyi kimi, "geri qayıtmaq hüququnun təmin olunması etnik təmizləmə nəticəsində qazanılanların birmənalı rədd olunması deməkdir … və öz doğma evlərindən və torpaqlarından didərgin salınmış şəxslərə müəyyən mənada ədalət təmin etməklə gələcəkdə mümkün gərginlik və münaqişə mənbəyini aradan qaldırmış olur" (S/2007/643, para. 55).
Təcili tədbirlərin görülməsini tələb edən vacib məsələlərdən biri də qadın və uşaqlar da daxil olmaqla silahlı münaqişələr zamanı girov götürülmüş və itkin düşmüş mülki insanlarla bağlıdır. Azərbaycan narahatlıq doğuran bu vəziyyətin aradan qaldırılması üçün BMT Baş Assambelyasının iki ildə bir dəfə qəbul etdiyi qətnamələri və əsas dəstəklçilərindən olduğu Qadınların Statusu üzrə Komissiyanın fəaliyyətini dəstəkləməklə öz səylərini davam etdirir.
BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən mülki əhalinin qorunması məsələsinin daim nəzarətdə saxlanması mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan brifinq və məsləhətləşmələr zamanı, eləcə də “Arria formulası” kimi qeyri-rəsmi görüşlərdə, mövzuya dair daha sistemli və sıx müzakirələrin keçirilməsini dəstəkləyir. Çıxışımın sonunda mən bir daha Koreya Respublikasına mülki əhalinin qorunmasına həsr edilmiş açıq debat təşəbbüsü ilə çıxış etdiyinə və bu mühüm məsələni Təhlükəsizlik Şurasının gündəliyinə daxil etdiyinə görə təşəkkür edirəm. Biz həmçinin, bugünkü iclasın sonunda Sədrin adından qəbul olunacaq və bizim mövzuya dair yuxarıda qeyd etdiyimiz mövqe və yanaşmamızın bir sıra mühüm komponentlərini özündə əks etdirəcək bəyanatı alqışlayırıq.

Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Security Council open debate on the protection of civilians in armed conflict
February 13, 2013
Mr. President, Secretary-General,
At the outset, I would like to thank the Republic of Korea and you personally, Mr. Minister, for convening this important open debate on the protection of civilians in armed conflict and for submitting a concept note on the topic (S/2013/75). We are also grateful to the Secretary-General, the United Nations High Commissioner for Human Rights and the Director of the International Committee of the Red Cross for their statements.
A response to large-scale atrocities perpetrated during the Second World War served as the basis for the founding of the United Nations, the proclaiming of fundamental values, such as peace and respect for human rights, and the establishment of multinational judicial institutions. The significant development of international norms and standards for the protection of civilians and the engagement of the Security Council, including the adoption of a number of important documents and practical steps towards their implementation, have turned increased attention to the issue.
However, efforts to ensure a peaceful, just and prosperous world have not always been consistent and successful. As a consequence, civilians continue to suffer from inadequate protection and discriminatory treatment in situations of armed conflict. As the latest report of the Secretary-General on the topic acknowledges, "despite some progress, the reality on the ground continues to be characterized by the frequent failure of parties to conflict to comply with their obligations under international humanitarian law to respect and protect civilians as well as with relevant human rights obligations" (S/2012/376, para. 4).
Azerbaijan’s consistent position with regard to the issue under consideration is well-known and stems from its keen interest in contributing to the achievement of sustainable peace and development and from our practical experience in addressing the impact of armed conflict on civilians.
The war unleashed by neigbouring Armenia against my country and the military occupation of our territories has had a considerable impact on civilians. As a result of the aggression, Azerbaijan continues to suffer from having one of the highest numbers of refugees and displaced persons in the world and at present approximately one out of every nine persons in the country belongs to these category of people. Twenty one years ago an unprecedented massacre was committed against the Azerbaijani population in the town of Khojaly. During one night more than 600 civilians were killed in that town only because they were Azerbaijanis. Not even women, children and elderly were spared by the invading Armenian troops and irregular local armed groups.
In all its four resolutions adopted in 1993 in response to the occupation of the territories of Azerbaijan, the Security Council referred specifically to violations of international humanitarian law, including the displacement of a large number of civilians in Azerbaijan, attacks on civilians and bombardments of inhabited areas. We are confident that consistent measures being taken at the national level, as well as the existing international legal framework, will serve to bring to justice those responsible for grave offences committed against the civilian population of Azerbaijan during the conflict. It is incontrovertible today that no official or political status cloaks the person concerned with immunity for the most serious international crimes, such as war crimes, crimes against humanity, genocide and ethnic cleansing.
In recent years, important steps have been taken for the protection and vindication of rights and the prevention and punishment of crimes having an international dimension and scope. Indeed, ending impunity is essential not only for the purposes of identifying responsibility for both parties to conflict and individual perpetrators but also for ensuring sustainable peace, truth, reconciliation, the rights and interests of victims and the well-being of society at large.
Unfortunately, not all grave violations of international humanitarian and human rights law have received due attention and a response at the international and regional levels. As a result, past wrongs left unpunished and unrecognized continue to impede the progress in achieving long-awaited peace and reconciliation and can even play a key role in the eruption of new conflicts and the commission of new crimes.
More resolute and targeted measures are required to end impunity in such situations. We concur with the Secretary-General that where national authorities fail to take the steps necessary to ensure accountability, the international community and this Council should play a more proactive role in ensuring an appropriate response, including through the establishment of international commissions of inquiry and fact-finding missions and supporting the implementation of their recommendations. It is also essential to emphasize the role that the relevant humanitarian mandates must play to ensure that all situations of armed conflict, including of a protracted nature, receive due attention by the international community.
It is important to repeatedly recall that the establishment of truth with respect to gross violations of international humanitarian and human rights law, the provision of adequate and effective reparation to victims and the need for institutional actions to prevent repetition of such violations are all necessary adjuncts to a true conflict resolution and imperative in regard to the effective and politically uncompromising system of international criminal justice. In any event, the conflict resolution initiatives considered by the Security Council and regional arrangements must ensure that peace and justice work together effectively. Such an approach provides that no peace settlement can be reached that is inconsistent with international law, particularly where peremptory norms and the rules and standards of international humanitarian and human rights law are concerned.
It is essential that peace efforts and peace agreements never encourage the acceptance of the situations achieved by the unlawful use of force and other egregious violations of international law, such as war crimes, crimes against humanity, genocide and ethnic cleansing.
On the other hand, in situations of protracted armed conflict, the lack of agreement on political issues cannot be used as a pretext for not addressing problems caused by continued and deliberate disrespect for international humanitarian human rights law.
Particular consideration must be given to the implications for the protection of civilians in armed conflicts aggravated by population displacements and foreign military occupation. The impact of conflict on housing, land and property, as well as discrimination on ethnic grounds and forced demographic changes in such situations, require a more consistent approach in order to put an end to illegal practices and policies and ensure the safe and dignified return of displaced populations to their homes.
It is important that the recognition of the right to return, along with increased attention to its practical implementation and concrete measures aimed at overcoming obstacles preventing return, be applied by the international community with more systematic regularity. As the Secretary-General made it clear in one of his earlier reports on the protection of civilians in armed conflict, "ensuring the right to return constitutes a categorical rejection of the gains of ethnic cleansing … and offers some measure of justice to those displaced from their homes and land, thereby removing a source of possible future tension and conflict" (S/2007/643, para. 55).
Among the pressing issues requiring urgent action and attention is that of civilians, including women and children, taken hostage and reported missing in connection with armed conflict. Azerbaijan is continuing its efforts to address that disturbing phenomenon, including through the relevant biannual resolution of the General Assembly and the Commission on the Status of Women, of which my country is a main sponsor.
It is important that the Security Council consistently keep its focus on the protection of civilians. Azerbaijan would support more systematic and frequent discussions on the topic during briefings and consultations, as well as at informal meetings, such as "Arria formula" meetings. In conclusion, I would like once again to commend the initiative of the Republic of Korea to convene this open debate on the protection of civilians and advance that significant theme in the work of the Security Council. We welcome the draft presidential statement to be adopted later as an outcome of today’s meeting, which contain a number of the above-mentioned key components of our position and approach on the topic.