Mətbuat şərhi 14 yanvar 2012 08:31
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun BMT Təhlükəsizlik Şurasında “BMT və Afrika İttifaqı arasında əməkdaşlıq” mövzusunda keçirilən müzakirələrdə çıxışı
14 yanvar 2012 08:31
Nyu-York, 13 yanvar 2012-ci il
İlk öncə öz sədrliyi altında BMT – Afrika İttifaqı tərəfdaşlığı mövzusunda müzakirələri təşkil etdiyinə görə Cənubi Afrika Respublikasına təşəkkür edirəm. Cənubi Afrika Respublikasının Prezidenti cənab Ceykob Zumanın bu mühüm tədbirdə iştirakı təqdirəlayiqdir. BMT-nin Baş katibi cənab Ban Ki Muna öz hesabatına görə təşəkkür edirik. Mən eyni zamanda, Afrika İttifaqı Komissiyasının nümayəndə heyətini və Afrikanın subregional təşkilatlarının sədrlərini də salamlayıram.
Son onillikdə Afrika İttifaqının və subregional təşkilatların rolu xeyli artmışdır. Heç də bütün regional təşkilatlar silahlı münaqişələrin əsas səbəblərini anlamaq və onların həllinə effektiv tövhə vermək üçün bacarığı və siyasi iradəsi ilə öyünə bilməz.
Ərazisinin əhəmiyyətli hissəsi işğal altında olan və yüz minlərlə vətəndaşının məcburi köçkün olduğu bir ölkə kimi Azərbaycan, Afrika ölkələri daxil olmaqla, həll olunmamış münaqişələrlə yaşayan ölkələrin üzləşdiyi təhdid və çağırışları tam şəkildə dərk edir.
Afrika İttifaqı qitədə sülh, təhlükəsizlik və sabitliyin təşviqi üçün ciddi səylər göstərmiş və liderlik bacarığını ortaya qoymuşdur. Afrika Sülh və Təhlükəsizlik Arxitekturasının və onun konstruktiv elementlərinin yaradılması, eyni zamanda, Afrika İttifaqının BMT TŞ-nın qərarları ilə həyata keçirdiyi sülhü dəstəkləmə əməliyyatları xüsusilə vurğulanmalıdır.
Bu gün Afrikanın üzləşdiyi və BMT TŞ-nın müzakirələrinin əsas tərkib hissəsini təşkil edən çağırışlar kollektiv siyasi və diplomatik səylər vasitəsilə daha uyğun şəkildə həll edilə bilər. Bu günün müzakirələrinə olan böyük maraq beynəlxalq ictimaiyyətin Afrika ölkələrinin qitədə sabitlik yaratmaq və davamlı inkişafa nail olmaq istiqamətində səylərinin dəstəklənməsi üçün götürdüyü parlaq öhdəliyin təzahürüdür.
Son illər ərzində biz BMT ilə Afrika İttifaqı arasında sülh və təhlükəsizlik sahəsində strateji münasibətlərin inkişaf etdirilməsi istiqamətində əldə olunan nailiyyətin şahidi olmuşuq. Eyni zamanda, qəbul etməliyik ki, çağırışlar hələ də mövcuddur və Afrikanın kollektiv təhlükəsizlik məsələlərinin effektiv şəkildə həll edilməsi məqsədilə bu strateji münasibətin möhkəmləndirilməsi üçün çox işlər görülə bilər.
Münaqişələrin başlamazdan öncə qarşısının alınması üçün birgə səylərimizin daha da möhkəmləndirilməsi çox mühümdür. Münaqişələrin qarşısının alınması və vasitəçilik sahələrinə daha böyük diqqət yetirilməsi əlavə əhəmiyyət kəsb edir. BMT və Afrika İttifaqının Afrikada vasitəçilik üçün ümumi prinsiplərin hazırlaması bu məqsədə nail olmaq üçün tövhə verə bilər. Bütün üzv ölkələrin BMT Xartiyasında göstərildiyi kimi, dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və siyasi müstəqilliyinə dair götürdüyü öhdəliklərə əməl etməsi çox vacibdir. Bu barədə çox mühüm qərar Baş Assambleyanın 22 iyun 2011-ci il tarixli, münaqişələrin sülh yolu ilə həlli istiqamətində vasitəçilik rolunun möhkəmləndirilməsi və münaqişələrin qarşısının alınması və həlli sahəsində qətnaməsində də öz əksini tapmışdır (A/RES/65/283).
Biz münaqişələrin qarşısının alınması və həlli, sülh danışıqları, sülh yaratma, sülhü qoruma, humanitar yardım və post-münaqişə yenidənqurması sahələrində qadınların mühüm rolunu dərk edirik. BMT və Afrika İttifaqı sülh və təhlükəsizlik sahəsində göstərdikləri bütün səylərə qadın və gender perspektivlərinin tam şəkildə inteqrasiya edilməsinin təmin edilməsi üçün çalışmalıdırlar.
BMT TŞ və Afrika İttifaqının Sülh və Təhlükəsizlik Şurasının, eyni zamanda, hər iki təşkilatın katibliklərinin illik görüşlər və intensivləşdirilmiş qeyri-rəsmi kommunikasiyalar da daxil olmaqla, əlaqələrini daha da genişləndirmələri vacibdir.
Baş katibin hesabatında da göstərildiyi kimi, Afrika Birliyinin sülhü dəstəkləmə əməliyyatlarının davamlı maliyyələşməsini təmin etmək üçün göstərilən səylər davam etdirilməlidir. Afrika İttifaqının öz maliyyə mexanizmlərini inkişaf etdirmək üçün atdığı addımlar təqdirəlayiqdir, lakin münaqişənin qarşısının alınması, idarə olunması və həlli, eyni zamanda sülhyaratma da daxil olmaqla, BMT və beynəlxalq ictimaiyyətin təmin etdiyi digər vasitələr və şərtlər də əlçatan olmalıdır.
Son illərdə Azərbaycan Afrika İttifaqı və onun üzv ölkələri ilə əməkdaşlığını nəzərə çarpacaq dərəcədə inkişaf etdirmişdir. Afrika İttifaqında müşahidəçi statusu ölkəmə bu qarşılıqlı faydalı münasibətləri və dialoqu inkişaf etdirməyə imkan yaratmışdır.
Azərbaycan Afrika üçün müxtəlif yardım proqramlarının tətbiqində fəal iştirak edir. Biz Afrika Burnu və digər Afrika ölkələrində baş vermiş humanitar böhranın aradan qaldırılması məqsədilə təcili yardımın təmin edilməsi üçün ayrı-ayrı hökumətlərin və beynəlxalq təşkilatların çağırışına cavab verdik. Bundan başqa, biz Afrika İttifaqı Komissiyasının İnstitutlar və hazırlığın artırılması Proqramını dəstəkləməyə davam etdik və Afrika ölkələrindən olan diplomatlara Azərbaycan Diplomatik Akademiyasında təhsil almaq üçün təqaüd təklif etdik. Azərbaycan eyni zamanda, Sülyaratma Komissiyalarından birinin işinə də qoşulmuşdur və bu sahədə öz səylərini davam etdirəcəkdir. Biz ərazilərin minalardan təmizlənməsi sahəsində zəngin təcrübəmizi (ANAMA) Afrikada tətbiq etmək üçün maraqlı tərəflərlə məsləhətləşmələrə başlamışıq.
Biz Afrika İttifaqı Komissiyası və Afrika ölkələri ilə əməkdaşlığı genişləndirməyə ümid edərək, BMT və Afrika İttifaqı ilə birgə, Azərbaycanda Afrikanın problemlərinə həsr olunmuş yüksək səviyyəli beynəlxalq konfransa ev sahibliyi etməyi planlaşdırırıq.
Yekun olaraq, Cənubi Afrika Respublikasının iki təşkilat arasında effektiv tərəfdaşlıq münasibətləri və əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə dair Təhlükəsizlik Şurasında irəli sürdüyü qətnamə layihəsinə tam dəstəyimizi ifadə edirəm.
Fürsətdən istifadə edərək, Şuranın, xüsusilə münaqişələrin qarşısının alınması, idarə olunması və həllinə dair artıq qəbul edilmiş qətnamələrin tətbiqinə nəzarət etməsinin vacibliyini vurğulamaq istəyirəm.

Press release 14 January 2012
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Security Council, Debate on Cooperation between the United Nations and regional organizations: United Nations-African Union partnership
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Security Council, Debate on Cooperation between the United Nations and regional organizations: United Nations-African Union partnership
New York, January 13, 2012
At the outset, I would like to thank the South African presidency for convening this debate on the United Nations – African Union partnership. We welcome the presence at this very important meeting of His Excellency Mr. Jacob Zuma, President of the Republic of South Africa. We are grateful for the report of the Secretary-General Mr. Ban Ki-moon. I would also like to welcome the delegation of the African Union Commission and chairs of the African sub-regional organizations.
Over the last decade, the role of the African Union and sub-regional organizations has increased significantly. Indeed, not all regional organizations may boast of their ability and political will to understand the root causes of armed conflicts and to contribute effectively to their resolution.
As a country suffering from the occupation of the significant part of its territory and the forcible displacement of hundreds of thousands of its citizens, Azerbaijan fully realizes the threats and challenges affecting the countries with unresolved conflicts, including those in Africa.
The African Union has made great efforts with regard to promote peace, security and stability on the continent and demonstrated its ability to take the lead. The launch of the African Peace and Security Architecture and the establishment of its constitutive elements, as well as the African Union’s peace support operations authorized by the Security Council should be particularly noted.
The challenges that Africa face today and that constitute a considerable part of the Security Council’s deliberations can be better addressed through collective political and diplomatic efforts. High interest in today’s debate demonstrates the vivid commitment of the international community to support African countries in bringing stability and ensuring sustainable development on the continent.
Over the recent years, we have seen progress that has been achieved in developing the strategic relationship between the United Nations and the African Union in the area of peace and security. At the same time, we have to admit that challenges still remain and more should be done to further strengthen this relationship to effectively address common collective security concerns in Africa.
It is critical that we further strengthen our joint efforts to prevent conflicts before they occur. Greater focus in the area of conflict prevention and mediation acquires additional significance. Development of common guidelines by the United Nations and the African Union as a framework for mediation in Africa would contribute to achieving this objective. It is crucial that all Member States strictly adheres to their obligations as laid down in the United Nations Charter with respect to the sovereignty, territorial integrity and political independence of States. Important determination in this regard has also been made by the General Assembly in its resolution of 22 June 2011 on strengthening the role of mediation in the peaceful settlement of disputes and conflict prevention and resolution (A/RES/65/283).
We recognize the vital role of women in the prevention and resolution of conflicts, peace negotiations, peace-building, peacekeeping, humanitarian response, and post-conflict reconstruction. United Nations and the African Union need to work to ensure that women and gender perspectives are fully integrated into all peace and security efforts undertaken by the two organizations, including by building the necessary capacity.
It is important that the UN Security Council and the Peace and Security Council of the African Union, as well as the secretariats of both organizations further enhance their relationship, including through annual meetings and more intensified informal communication between them.
As the Secretary-General pointed out in his report, efforts to find a solution to ensure sustainable financing for African Union peace support operations need to be continued. While the steps taken by the AU in developing its own financing mechanisms are commendable, other means and options provided by the United Nations and international community should also be available in this regard, including in the areas of prevention, management and resolution of conflict, as well as peacebuilding.
Over the recent period, Azerbaijan has significantly developed its cooperation with the African Union and its Member States. The status of observer with the African Union allowed my country to advance mutually beneficial relations and dialogue.
Azerbaijan is actively participating in implementing various assistance programmes for Africa. We responded to the appeals of the respective governments and international organizations to provide urgent aid aimed at addressing the humanitarian crisis in the Horn of Africa and other African countries. Furthermore, we contributed to support the Institution and Capacity Building Program of the African Union Commission and offered scholarships for diplomats from African countries to study in Azerbaijan Diplomatic Academy. Azerbaijan has also joined the work of one of the Peacebuilding Commission’s country-specific configurations and looks forward to continue its efforts in this regard. We have started consultations with the relevant stakeholders to apply in Africa our rich experience in the field of demining, provided by Azerbaijan National Agency for Mine Action.
We look forward to advancing our cooperation with the AU Commission and African countries and are planning to host in Azerbaijan, in cooperation with the United Nations and the African Union, a high-level international conference on the issues of Africa’s concern.
In conclusion, I would like to express our full support of South Africa’s draft Security Council resolution aimed at developing effective partnership relations and cooperation between the two organizations.
Last but not least, I would also like to take this opportunity and stress the importance for the Council to monitor the implementation of its already adopted resolutions, in particular those related to prevention, management and resolution of conflicts.