Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin iclasında çıxışı
Qeyri rəsmi tərcümə
Strasburq, 13 noyabr 2014-cü il
Cənab prezident,
Bu gün Azərbaycanın Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsindəki sədrliyi başa çatmaq üzrədir. Bildiyiniz kimi bu, mənim ölkəmin 2001-ci ildə Avropa Şurasına tam və bərabər hüquqlu üzv seçilməsindən sonra ilk sədrliyi olmuşdur.
Mövcud vəziyyətdə mən bildirməkdən fəxr duyuram ki, Azərbaycan sədrliyi dövründə Avropa Şurasının məqsədlərinin təşviq edilməsində əhəmiyyətli səylər göstərmişdir. Bu altı ay qitəmizin tarixində çox gərgin keçmişdir. Bunu nəzərdə saxlayaraq, Avropa Şurasının gündəliyindəki aktual məsələləri və üzv dövlətlərin qarşılaşdığı davamlı çağırışları nəzərə almaq Azərbaycanın sədrliyinin prioritetləri olmuşdur.
İndi isə sizləri bizim prioritet fəaliyyət istiqamətlərimizə uyğun olaraq görülən işlər barədə daha ətraflı məlumatlandırmaq istərdim.
Korrupsiyaya qarşı mübarizə sədrliyin prioritet vəzifələrindən birini təşkil etmişdir. Mənim ölkəm Bakı şəhərində 30 iyun – 1 iyul 2014-cü il tarixlərində korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində beynəlxalq standartlar və milli təcrübələr üzrə konfrans təşkil etməklə Avropa Şurasının səylərinə töhfə vermişdir. Konfransda anti-korrupsiya qanunvericiliyi, korrupsiyaya qarşı preventiv tədbirlər, beynəlxalq əməkdaşlıq və ayrı-ayrı ölkələrin müvəffəqiyyətləri və üzləşdiyi problemlər kimi aktual məsələlər müzakirə edilmişdir.
Azərbaycan Avropa Şurası idman nazirlərinin sentyabr ayında İsveçrənin Makolin şəhərində keçirilən 13-cü konfransında “İdman yarışlarının manipulyasiyasına dair Avropa Konvensiyası”nın imzalanmasından xüsusi məmnunluq duydu. Bu konvensiya artmaqda olan korrupsiya fenomeninə qarşı mübarizədə əsas alət olacaqdır. Biz bu sənədin 2015-ci ildə Bakı şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulan Avropa Oyunlarından öncə qüvvəyə minməsi üçün tezliklə ratifikasiyası üçün tələb olunan sayın əldə olunacağına inanırıq.
Sentyabr ayında Bakı şəhərində “İnsan hüquqları və qabaqcıl idarəetmə kontekstində dövlət xidmətlərinin göstərilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilmişdir. Bu məsələnin Avropa Şurası tərəfindən ilk dəfə olaraq müzakirə olunması xüsusi qeyd edilməlidir. Konfransda Azərbaycan qabaqcıl təcrübələrin mübadilə edilməsi üçün dövlət xidmətlərini göstərən agentliklərin beynəlxalq platformasının yaradılması təklifini qaldırmışdır. Biz üzv dövlətlərdən Avropa Şurasının məqsədlərinə nail olunmasında böyük rol oynayan bu təşəbbüsü dəstəkləmələrini gözləyirik.
Müxtəlif mədəniyyətli cəmiyyətlərin birləşməsi Azərbaycanın sədrliyinin prioritetləri arasında olmuşdur. Sentyabr ayının əvvəllərində Bakı şəhərində “Mədəniyyətlərarası dialoq: mədəniyyət və din arasında qarşılıqlı əlaqə” mövzusunda mədəniyyətlərarası dialoqun dini ölçüsü üzrə 2014-cü il üçün Avropa Şurasının mübadilə görüşü keçirilmişdir. Bakı mübadilə görüşü bir daha nəticələri tezliklə müvafiq məruzəçilər qrupu tərəfindən nəzərdən keçiriləcək və mümkün növbəti tədbirlər üzrə qərar qəbul ediləcək bu platformanın əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Bu geniş fəaliyyət xətti çərçivəsində Bakı həmçinin Avropa Şurasının ilk Mədəniyyət və Rəqəmsallaşdırma üzrə Platforma Mübadiləsinə, “Avropa İrs Günləri”nin qeyd edilməsi tədbirinə, “Avropa Şurasının (AŞ) Mədəni Marşrutlar üzrə İllik Məşvərət Forumu”na da ev sahibliyi etmişdir. Sədrlik çərçivəsində həmçinin “Nifrət nitqinə yox hərəkatı” kampaniyası çərçivəsində onun nailiyyətlərini möhkəmləndirmək məqsədilə Azərbaycanın Qəbələ şəhərində forum təşkil edilmişdir.
Azərbaycan özünün növbəti prioritetinə uyğun olaraq hər kəsin ayrı-seçkiliyə məruz qalmadan sosial hüquqlara çıxışını təmin etmək üçün Avropa Şurasının öhdəliklərini tamamlamağa çalışmışdır. Bu kontekstdə biz Avropa Şurasının sosial həmrəylik strategiyasını və fəaliyyət planını nəzərdən keçirmək üçün ötən sentyabr ayında Bakı şəhərində konfrans təşkil etdik. Milli insan hüquqları institutlarının qadınların hüquqlarının təmin edilməsində oynaya biləcəyi rol iyun ayında Bakı şəhərində keçirilmiş Avropa Ombudsmanlarının Konfransında geniş müzakirə edilmişdir.
Sədrliyi ərzində Azərbaycan gənclər və təhsil məsələlərinə də diqqət ayırmışdır. Avropa Şurasının bu sahədəki səylərinə dəstək vermək məqsədilə Azərbaycan bəzi hallarda Avropa Şurasının coğrafiyasından kənara çıxan bir sıra beynəlxalq tədbirlər təşkil etmişdir.
Bakı şəhərində keçirilən Avropa Şurasının “Demokratik Vətəndaşlıq və İnsan Hüquqları sahəsində Təhsil” Xartiyasının koordinatorlarının görüşünün, “Yerli demokratiya və gənclər” mövzusunda beynəlxalq konfransın və Avropa Vahid Təhsil Məkanı Konsepsiyasının həyata keçirilməsi üzrə təhsil nazirlərinin 4-cü iclasının məqsədi Təşkilatımızın səylərini təkmilləşdirmək olmuşdur.
Mən Avropa Şurasının güclü institusional dəstəyi ilə 28-30 oktyabr 2014-cü il tarixində, Bakı şəhərində keçirilmiş Birləşmiş Millətlər Təşkilatının “Gənclər siyasəti üzrə 1-ci Qlobal Forum”unu qeyd etmək istəyirəm. 80-dən artıq ölkədən gələn 700-ə yaxın gənclər nazirləri, gənclər siyasəti liderləri və mütəxəssisləri gənclər siyasəti üzrə qlobal təşəbbüsün yaradılması və dövlət gənclər siyasəti sahəsində təcrübə mübadiləsinə çağıran “Gənclər siyasəti üzrə Bakı Bəyannaməsi”ni qəbul etmişdirlər.
Bununla yanaşı, Konvensiya sisteminin səmərəliliyinə xüsusi diqqət yetirərək insan hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi məsələsi ötən ay Bakı şəhərində keçirilən “İnsan hüquqları və əsas azadlıqları haqqında Avropa Konvensiyasının ölkədaxili tətbiqində milli hakimlərin rolu” mövzusunda yüksək səviyyəli konfransda müzakirə edilmişdir.
Azərbaycan həmçinin sədrlik üstünlüklərindən istifadə edərək Avropa Şurasının qonşu regionlarla bağlı siyasətinə dəstək vermişdir. 7-8 noyabr 2014-cü il tarixində Bakı şəhərində keçirilən qonşuluq siyasəti üzrə yüksək səviyyəli konfransda qonşu regionlardan olan tərəfdaş ölkələrlə dialoqun dərinləşdirilməsi üzrə nailiyyətlər nəzərdən keçirilmişdir. Həm Avropa Şurasına üzv dövlətlərdən, həm də tərəfdaş ölkələrdən olan iştirakçılar bu siyasətə birmənalı dəstəklərini ifadə etmişdirlər. Avropa Şurası və tərəfdaş ölkələrinin hal-hazırda 2012-2014-cü illər ərzində həyata keçirilən əməkdaşlıq fəaliyyətlərini nəzərdən keçirdikləri dövrdə olmaları onu göstərir ki, bu konfransın nəticələrinin gələcək illərdə prioritetlərimizin müəyyən edilməsində bizim üçün təlimat rolunu oynayacaqdır.
Sədrlik dövrü həmçinin Nazirlər Komitəsi ilə Parlament Assambleyası arasında sıx qarşılıqlı əlaqə ilə yaddaşda qalmışdır. Bu xüsusda, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri, cənab İlham Əliyev Assambleyanın iyun ayındakı sessiyasında çıxış etmişdir. Nazirlər Komitəsinin sədri olaraq mən iyun və oktyabr sessiyalarında Komitəmizin fəaliyyəti üzrə hesabatları Parlament Assambleyasına təqdim etdim və onun üzvləri ilə fikir mübadiləsi apardım. Həmçinin ötən may ayında Bakı şəhərində Parlament Assambleyasının Daimi Komitəsinin iclasında çıxış etdim.
Biz Avropa Şurası ilə digər beynəlxalq təşkilatlar arasında qarşılıqlı fəaliyyətin və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi səylərimizi də gücləndirmişik. Bu xüsusda, Azərbaycan hal-hazırda Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ilə Avropa Şurası arasında əməkdaşlıq haqqında qətnamə layihəsi üzrə BMT-də konsensus əldə etmək üçün qeyri-rəsmi danışıqlar aparır.
Son olaraq mən hamının xeyrinə olacaq konsensusa əsaslanan nəticələrin əldə edilməsi istiqamətində sədrliklə uzlaşma və dialoq ruhunda işləyən üzv və müşahidəçi qismində iştirak edən dövlətlərə, Avropa Şurasının qurumlarına və Katibliyə bütün sədrlik dövrü ərzində göstərdikləri yüksək səviyyəli əməkdaşlığa görə təşəkkürümüzü bildirmək istərdim. Sizi əmin etmək istəyirəm ki, biz sədrlik müddətinin başa çatmasından sonra da Belçika və Bosniya və Herseqovinaya ümumi prioritetlərimizin həyata keçirilməsində dəstək verməkdə davam edəcəyik.
Siz sədrlik fəaliyyətləri ilə bağlı daha təfərrüatlı məlumatları nümayəndə heyətlərinə paylanacaq yazılı hesabatdan əldə edə bilərsiniz.

Press release 14 November 2014
Speech by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the meeting of the Committee of Ministers of the Council of Europe
Strasbourg, November 13, 2014
Today the Azerbaijani Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe is coming to an end. As you know, this was the first chairmanship of my country since joining the Council of Europe as a full-fledge member in 2001.
At this juncture, I am proud to state that Azerbaijan deployed considerable efforts in furthering the objectives of the Council of Europe during its Chairmanship. These six months were rather challenging as our continent is going through difficult times of its history. Bearing that in mind, the priorities of the Azerbaijani chairmanship were identified taking full account of the topical issues on the agenda of the Council of Europe and persistent challenges encountered by member States.
Now let me inform you in more detail of what has been undertaken in support of our priority action lines.
Combating corruption constituted one of the Chairmanship priority tasks. My country contributed to the efforts of the Council of Europe through organising a Conference on international standards and national experiences in the fight against corruption in Baku on 30 June – 1 July 2014. The conference discussed the topical issues such as the implementation of anti-corruption legislation, preventive measures against corruption, international co-operation and the success stories and challenges of individual countries.
Azerbaijan was particularly pleased that, the 13th Council of Europe Conference of Sport Ministers in Macolin, Switzerland in September witnessed the signing of the Convention on the Manipulation of Sports Competitions, which will be instrumental in defeating this emerging challenge of the corruption phenomenon. We believe this legal instrument will quickly secure the number of ratifications required for its entry into force, hopefully before the 2015 European Games in Baku.
An international conference on public service delivery in the context of human rights and good governance was held last September in Baku. It is worth mentioning that this particular topic was addressed by the Council of Europe for the first time. The conference gave rise to the Azerbaijani proposal to establish an international association of public service delivery agencies as a platform to exchange best practices. We expect the member states’ support to this initiative which has a lot of merit in terms of advancing the Council of Europe objectives.
The consolidation of culturally diverse societies was also among the Azerbaijani Chairmanship priorities. The Council of Europe 2014 Exchange on the religious dimension of intercultural dialogue was held in Baku early September under the general topic "Intercultural dialogue: interaction between culture and religion". The Baku exchange once again testified to the importance of this platform as a valuable forum and its conclusions will be examined shortly by the relevant Rapporteur Group to decide on possible follow-up activities.
Within this broader line of action, Baku also hosted the first Council of Europe Platform Exchange on Culture and Digitisation, European Heritage Days celebration event, Council of Europe Cultural Routes Advisory Forum. The Chairmanship also organised an international forum in Gabala, Azerbaijan within the "No hate speech movement” campaign to consolidate its accomplishments.
In line with its next priority, Azerbaijan sought to complement the Council of Europe’s undertakings to ensure everyone’s access to social rights without discrimination. In this context, we organised a conference to review the Council of Europe Social Cohesion Strategy and Action Plan in Baku last September. The role national human rights institutions can play in ensuring women rights was debated extensively during the European Conference of Ombudspersons held in Baku in June.
During the Chairmanship, Azerbaijan also focused on youth and education. In order to back the Council of Europe efforts in this field, Azerbaijan organised a number of international events, in some instances going beyond the Council of Europe’s geographical scope.
A meeting of the co-ordinators for the Council of Europe Charter of Education for Democratic Citizenship and Human Rights, an international conference on local democracy and youth, the 4th regional meeting of Ministers of Education on the implementation of European Higher Education Area held in Baku were all oriented to further streamline our Organisation’s endevours.
Let me single out one major event, namely the United Nations First Global Forum on youth policies held in Baku on 28-30 October with the strong institutional support of the Council of Europe. About 700 youth ministers, youth policy leaders and professionals coming from more than 80 countries adopted the "Baku commitment to Youth policies" calling for establishing a global initiative on youth policies and the sharing of expertise in the field of public youth policies.
Furthermore, the protection and promotion of human rights with a particular focus on effectiveness of the Convention system was addressed in a high-level conference on the role of national judges in enhancing the domestic application of the European Convention of Human Rights held in Baku last month.
Azerbaijan also took advantage of its Chairmanship to support the Council of Europe's policy regarding neighbouring regions. The high-level conference on the neighbourhood policy held in Baku on 7-8 November 2014 reviewed the achievements made so far in deepening dialogue with the partner countries from the neighbourhood. The participants from both the Council of Europe Members states and partner countries reiterated their unequivocal support for this policy. As the Council of Europe and partner countries are currently in the process of taking stock of the co-operation activities carried out in 2012-2014, the outcomes of this timely conference will certainly guide us in identifying the priorities for the years to come.
The Chairmanship period was also marked by a close interaction between the Committee of Ministers and the Parliamentary Assembly. In this spirit, H.E. Mr Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, addressed the Assembly at its June session. In my capacity of Chairman of the Committee of Ministers, I presented to the Parliamentary Assembly the reports on the activities of our Committee at the June and October sessions and had an exchange of views with its members. I also addressed the meeting of the Standing Committee of Parliamentary Assembly in Baku last May.
We also invested our efforts to strengthen synergy and partnership between the Council of Europe and other international organisations. In this context, Azerbaijan is currently conducting informal negotiations in New York to achieve consensus in the United Nations General Assembly on a draft resolution on co-operation between the United Nations and the Council of Europe.
To conclude, I would like to extend our gratitude for the excellent co-operation offered during the whole chairmanship tenure, to member and observer states, the Council of Europe bodies and the Secretariat, with whom the Chairmanship worked in a spirit of compromise and dialogue to achieve consensual outcomes to the benefit of all. Let me also assure you that we will continue, after the completion of the chairmanship term, to render our support to Belgium and Bosnia and Herzegovina in the implementation of our shared priorities.
You will find more detailed information about the Chairmanship activities in our written report circulated to the Delegations.