Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin 124-cü sessiyasında çıxışı
Vyana, 6 may 2014-cü il
Cənab Sebastian Kurz və onun Vyana və Strasburq şəhərlərindəki komandasını Avstriyanın Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsindəki uğurlu sədrlikləri və bu görüşün gözəl Vyana şəhərində yüksək səviyyədə təşkil edilməsi münasibətilə təbrik etmək istərdim.
Baş katibin “Avropada insan hüquqlarının vəziyyəti, qanunun aliliyi və demokratiya” üzrə hesabatı hazırkı vəziyyətin ümumi qiymətləndirilməsi və bizim dəstəklədiyimiz yanaşmanı özündə əks etdirir və nöqsanların aradan qaldırılması üçün mümkün vasitələri təklif edir. Buna baxmayaraq, çox çox diqqətlə nəzərdən keçirilməli hesab etdiyimiz vacib bir məsələni vurğulamağı özümə borc bilirəm: hesabat Avropa Şurasının həll olunmamış münaqişə zonalarında nəzarət mexanizmlərinin, həmin ərazilərə edilən səfərlərdən sonra hesabatvermə prosedurları vasitəsilə gücləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayır. Biz bütün Avropada insan hüquqları standartlarının tam şəkildə tətbiqinin təmin olunmasının əhəmiyyətini və münaqişə zonalarında məskunlaşmış əhalinin müdafiəsinin zəruriliyini anlayırıq. Lakin bu müddəa müvafiq üzv ölkələrin ərazi bütövlüyünə zidd olaraq asanlıqla sui-istifadə və manipulyasiya edilə bilən bir vəziyyətə gətirib çıxara bilər. Məhz bu səbəbdən biz, mürəkkəb həll prosesini daha da çətinləşdirə biləcək bu kimi həssas məsələlərdə son dərəcə ehtiyatlı olmalıyıq.
Qonşu Ermənistanın işğalla müşayiət olunan və davam edən təcavüzündən və Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində törədilmiş etnik təmizləmədən əziyyət çəkən dövlət kimi Azərbaycanın möhkəm və qəti mövqeyi ondan ibarətdir ki, Avropa Şurasının nümayəndələrinin və onun monitorinq mexanizmlərinin münaqişə zonalarına səfərləri yalnız aidiyyəti dövlətin açıq-aydın razılığı əsasında həyata keçirilə bilər. Əks təqdirdə, bu səfərlər beynəlxalq hüququn normaları ilə ziddiyyət təşkil edəcək və qeyri-leqal addım kimi qiymətləndiriləcəkdir.
Azərbaycan ardıcıl olaraq çoxsaylı demokratik islahatları uğurla həyata keçirərək Avropa Şurasına daxil olma prosesində üzərinə götürdüyü öhdəlik və tələbləri həyata keçirmişdir. Əminik ki, yeni qəbul olunmuş və tezliklə, Baş katibin Bakıya səfəri zamanı başlanacaq 2014-2016-cı illər üçün Avropa Şurası-Azərbaycan Fəaliyyət Planı, gələcək illərdə Azərbaycan ilə Avropa Şurası arasında uğurlu əməkdaşlıq üçün digər əhəmiyyətli alət olacaqdır.
Yekun olaraq qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycan növbəti 6 ay ərzində Nazirlər Komitəsinə sədrlik etmək hüququna malik olacaqdır. Sədrliyimiz müddətində, yarandığı ildən bəri Avropa Şurası məqsədlərinin gələcəkdə inkişaf etdirilməsində əlimizdən gələn səyləri əsirgəməyəcəyik. Bu məqsədlə, biz bu günorta daha təfərrüatlı şəkildə təqdim edəcəyim sədrlik prioritetlərimizi müəyyən edərkən təşkilatın hazırkı siyasi gündəliyini və üzv dövlətlərin qarşılaşdığı təhdidləri nəzərə almışıq.

Speech by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 124th Session of the Committee of Ministers of the Council of Europe
Vienna, 6 May 2014
I would like to congratulate H.E. Mr Sebastian Kurz and his team, both in Vienna and Strasbourg, for successful Austrian Chairmanship of the Committee of Ministers and for the excellent organization of this Ministerial in the beautiful city of Vienna.
The Secretary General's report on the "State of human rights, rule of law and democracy in Europe" contains general assessment of current situation, an approach that we support, and offers possible means for rectifying shortcomings. Nevertheless, I find myself obliged to underline one important issue which we considered to be watched very very carefully: the report suggests the necessity of engagement of monitoring mechanisms of the Council of Europe in unresolved conflict zones through visits to those territories with subsequent reporting procedures. We understand the importance of ensuring full application of human rights standards throughout Europe and necessity of protection of population in conflict zones. However, this provision is susceptible to be easily misused and manipulated in defiance of territorial integrity of the Member States concerned. Therefore we should be extremely cautious in dealing with such delicate issues having the potential to further complicate the difficult settlement process.
As a country, who suffered from ongoing aggression of neighboring Armenia with occupation and notorious ethnic cleansing on the internationally recognized territories of the Republic of Azerbaijan we are of strong and firm position that any visits of the representatives of the Council of Europe and its monitoring mechanisms to the conflict zones shall be carried only on the explicit agreement of the government concerned. Otherwise, these visits will contradict to the norms of international law and can be assessed as illegal.
By successfully implementing wide range of consistent democratic reforms, Azerbaijan has fulfilled the commitments and obligations undertaken in the process of accession to the Council of Europe. We are certain that the recently adopted Council of Europe - Azerbaijan Action Plan for 2014-2016 which will be launched very soon, during the visit of the Secretary General to Baku, will be another important tool for successful cooperation between the Council of Europe and Azerbaijan in the years to come.
Last but not least, Azerbaijan will be privileged to take the lead at the Committee of Ministers over the next 6 months. During the whole period of our chairmanship, we will spare no efforts to further advance the objectives the Council of Europe has been pursuing since its inception. To this end, we have taken full account of the challenges encountered by the Member States and current political agenda of the Organization while identifying our chairmanship priorities, which I will present this afternoon in more detail.