Mətbuat şərhi 02 sentyabr 2016
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun ATƏT üzv dövlətlərinin xarici işlər nazirlərinin qeyri-rəsmi toplantısında çıxışı
Potsdam, 1 sentyabr 2016-cı il
ATƏT məkanında təhlükəsizlik məsələsi həll olunmamış silahlı münaqişələr, davam edən hərbi təcavüz, terrorizmin artan təzyiqi, zorakı ekstremizm, separatizm, kiber-hücumlar, radikalizm və digər hədələrlə sarsılıb. Etnik və dini zəmində dözümsüzlük və ayrıseçkilik, xüsusilə islamofobiya kimi artan meyllər də ciddi çağırışlardır. Hazırkı beynəlxalq təhlükəsizlik problemlərinin əksəriyyəti beynəlxalq hüququn qəsdən pozulması və təhrif olunması səbəbindən baş verir.
Bəzən düşünürlər ki, qısamüddətli siyasi məqsədlərə nail olmaq üçün beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə məhəl qoymamaq olar. Bəziləri hətta gücdən istifadə etməklə dövlətlərin ərazi bütövlüyünün əleyhinə onları fəal şəkildə pozur.
Acı şəkildə etiraf etməliyəm ki, ATƏT məkanında bu, ilk olaraq qonşu Ermənistan tərəfindən mənim ölkəmə qarşı başladılıb. Beynəlxalq hüquq və BMT TŞ-nın müvafiq qətnamələrini tam şəkildə pozaraq, Ermənistan 20 ildən çoxdur ki Azərbaycan torpaqlarını işğal edib və zəbt etdiyi bu ərazilərdə bədnam etnik təmizləmə aparıb.
Ermənistanın xarici işlər naziri burada çox ziddiyyətli danışdı. Burada hər kəs Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin reallıqlarını qəbul edir və yaxşı bilir: Kimdir təcavüzkar! Kim Azərbaycan torpaqlarını işğal edib! Kim ölkəmə qarşı güc tətbiq edir! Kim beynəlxalq və humanitar hüququ pozub!
Azərbaycanda bir milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkün vardır. Artıq bəsdir! Danışıqlar masasında irəliləyişə nail olmaq və Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasının zamanı yetişib.
Beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərə hörmət bütün dünya düzəni və beynəlxalq ictimaiyyət üçün mütləqdir. Bu xüsusda, dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin güc tətbiqi ilə dəyişdirilməsinə yönəlik cəhdlərin qəbul edilməməzliyi təmin olunmalıdır.
Mənfi proseslərdən yan qaçmaq və onların qarşısını almaq üçün biz, Helsinki Yekun Aktının əsas prinsipləri, eləcə də ATƏT-in digər sənəd və qərarları da daxil olmaqla beynəlxalq hüququn normalarına qəti riayət edilməsi təmin etməliyik.

Press release 02 September 2016 06:24
Statement by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov at the Informal Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the OSCE participating States
02 September 2016 06:24
Potsdam, September 1, 2016
Security in the OSCE area is undermined by unresolved armed conflicts, continued military aggressions, growing pressure of terrorism, violent extremism, separatism, cyber-attacks, radicalization and others. Intolerance and discrimination, especially on the ground of ethnicity and religion, such as Islamophobia is also serious challenge. Most of today’s international security problems have been caused by deliberate violation and misinterpretation of international law.
It is sometimes thought that for achieving short-term political goals, norms and principles of international law can be disregarded. Some even actively violate them by use of force against the territorial integrity of states. I have bitterly to admit that first in the OSCE this was started by neighbouring Armenia against my country. In full violation of international law and respective UN SC resolutions, Armenia through the more than 2 decades occupies territories of Azerbaijan and conducted notorious ethnic cleansing on these seized lands.
Armenian Foreign Minister here talked very controversially. Everyone here recognizes and knows well about Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict: Who is aggressor! Who has occupied Azerbaijan's land! Who uses the force against my country! Who violated international and humanitarian law! And when there are almost 1 million refugees and IDPs in Azerbaijan.
Enough is enough. It is exact time to reach a breakthrough on the negotiation table and start withdrawal of Armenian military forces from the occupied lands of Azerbaijan.
Respect to the internationally recognized borders is a must for the world order and the international community. In this context, the inadmissibility of attempts of altering the internationally recognized borders of states by use of forces must be fully provided.
In order to avoid and prevent negative developments, we must ensure strong adherence to the norms of international law, including guiding principles of the Helsinki Final Act, and other OSCE documents and decisions.