Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun ATƏT-in Nazirlər Şurasının 22-ci görüşündə çıxışı
Belqrad, Serbiya Respublikası, 3 dekabr 2015-ci il
İlk olaraq, səmimi qonaqpərvərliyə və ATƏT-in Nazirlər Şurasının 22-ci Görüşünün uğurlu təşkilinə görə ATƏT-in Fəaliyyətdə olan sədri cənab İvica Daçiçi təbrik etmək istərdim. Həmçinin, Almaniya Federativ Respublikasını təmsil edən dəyərli həmkarımız Frank-Valter Ştaynmeyerə ATƏT-in Fəaliyyətdə olan yeni Sədri qismində fəaliyyətində uğurlar arzulayıram.
Bu ilki Nazirlər Şurası sülh və təhlükəsizliyə ciddi təhdidlərin baş verdiyi bir dövrə təsadüf edir. Türkiyə və Fransada törədilmiş son terror aktları, iştirakçı dövlətlərin ərazilərinin hərbi işğalı və daimi məcburi köçkün və qaçqınlar böhranı təhlükəsizliyimizə təhdid olmaqda davam edir.
Yekun Aktının 40 illiyini qeyd etdiyimiz bir zamanda ATƏT-in fəaliyyətinin gücləndirilməsi üçün ATƏT-in prinsiplərinin bir daha təsdiq edilməsindən daha çox, iştirakçı dövlətlərin öhdəliklərə əməl etməsini təmin edəcək praktik ölçülərin müəyyənləşdirilməsinə ehtiyac olması barədə ümumi yanaşma var. Fikrimizcə, bəzilərinin bəyan etdiyinin əksinə olaraq, prinsiplər arasında hər hansı ziddiyyət və ya daxili münaqişə yoxdur. Yekun Aktın tərtib edilməsi tarixinə nəzər salsaq, Avropa qitəsində sülhün qorunub saxlanılmasına dair müfəssəl təhlükəsizlik konsepsiyasının özəyi kimi, iştirakçı dövlətlər arasında ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin güc tətbiq etmək və ya təhdid etməklə pozulmasından çəkinməyə dair öhdəlik götürülməsinə ehtiyac olması barədə tam konsensus olmuşdur. Bu, Yekun Aktının əsas gücü olmaqda da davam edir.
Hazırda ATƏT-in müfəssəl təhlükəsizlik konsepsiyasının üç ölçüsünün daxili tarazlığı pozulmuşdur. İnsan hüquqları ölçüsünün təzyiq aləti kimi yanlış istifadəsinə cəhdlər ATƏT daxilində etimad böhranını yalnız dərinləşdirmişdir. Müvafiq mandatların pozulması və ATƏT-in icraedici strukturlarının fəaliyyətində ciddi çatışmazlığın inkarı onların müqabil olmasını sual altına qoyur. İştirakçı dövlət icraedici struktur tərəfindən mandatın ciddi şəkildə pozulmasına dair xəbərdarlıq edirsə, bu məsələ nəzərdən keçirilməli və ATƏT-in maraqları çərçivəsində nizamlanmalıdır.
Bu kontekstdə, iştirakçı dövlətin seçkilərlə bağlı yardım tipli əməkdaşlıq xahişinə ATƏT-in Demokratik təsisatlar və insan hüquqları bürosunun imtinası nəticəsində yaranmış spesifik vəziyyəti diqqətə çəkmək istərdim. ATƏT-in qurumu tərəfindən mandatının pozulması DTİHB ilə gələcək əməkdaşlığımızın perspektivlərinə mənfi təsir göstərməyə bilməz. Bununla əlaqədar, əminik ki, bu vəziyyət araşdırılmalı və bu kimi insidentlərin gələcəkdə yenidən baş verməsinin qarşısının alınması üçün müvafiq prosedurlar yerinə yetirilməlidir. Mən Nazirlər Şurasını Nümayəndəliyimiz tərəfindən irəli sürülmüş təklifi əsaslı nəzərdən keçirməyə çağırıram.
ATƏT məkanında həlli uzadılmış münaqişələr Avropa qitəsində sülh və təhlükəsizliyə əsas təhdid və çağırış olmaqda davam edir. Təəssüflə qeyd etməliyəm ki, Bazeldə keçirilmiş son Nazirlər Şurası görüşündən sonra Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin nizamlanması prosesində real irəliləyiş olmamışdır. Ermənistan ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlər dövlətlərinin prezidentləri də daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyətin sülh müqaviləsi üzərində nəticəyönümlü danışıqlara başlanılmasına dair çağırışlarına məhəl qoymur. Ermənistan rəhbərliyi qeyri-qanuni güc tətbiqi və etnik təmizlənmə vasitəsilə yaradılmış davamlı olmayan status-kvonun möhkəmləndirilməsi üçün danışıqlarda iştirak görüntüsü yaradır.
Təcavüzkar və təcavüzün qurbanı olan tərəfə “tarazlı” və fərq qoyulmadan yanaşma heç vaxt arzulanan nəticəni verməyəcək. Təcavüzkarın məmnun edilməsi onu yalnız daha da həvəsləndirir. Misal olaraq, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin işğalının möhkəmləndirilməsi məqsədilə beynəlxalq humanitar və insan hüquqlarının açıq şəkildə pozulması ilə işğal edilmiş ərazilərdə qanunsuz məskunlaşmanın aparılması, infrastrukturun dəyişdirilməsi, qeyri-qanuni olaraq mülkiyyətin, təbii resursların və digər sərvərlərin istismari və ticarətini qeyd etməliyəm. Bu kontekstdə, bu təşkilatın siyasi nizamlanma vasitələrinin işlək saxlanılmasına xidmət edən prinsip və dəyərlərinin müdafiəsi istiqamətində iştirakçı dövlətlərin prinsipial mövqe nümayiş etdirməsi çox vacibdir.
İşğal edilmiş Azərbaycan ərazilərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin qanunsuz mövcudluğu istənilən vaxta gərginliyin artması ilə gözlənilməz fəsadlar doğuracaq və qeyri-sabitlik yaradacaq amildir. Bununla da münaqişənin nizamlanması BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993), 884 (1193) saylı qətnamələrində də tələb olunduğu və ATƏT-in Minsk Qrupunun Həmsədrlərinin mandatında da əks olunduğu kimi, Ermənistan qoşunlarının işğal edilmiş Azərbaycan torpaqlarından tamamilə, dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılması ilə başlanmalıdır.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalına son qoyulması və Ermənistan qoşunlarının işğal edilmiş ərazilərimizdən çıxarılması həmçinin mühüm etimadyaradıcı tədbir olacaq və sülh prosesinin dinamikasını tamamilə dəyişərək, Cənubi Qafqaz regionunun hərtərəfli və davamlı inkişafı üçün geniş imkanlar aça bilər. Bu, həmçinin zorla öz evlərindən didərgin salınmış əhalinin təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə öz evlərinə qayıtmasına, münasibətlərin normallaşmasına, regionda kommunikasiyanın bərpasına, eyni zamanda Azərbaycanın işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ regionunun azərbaycanlı və erməni icmasına Azərbaycan daxilində birgə gələcək perspektivlərinin müzakirəsi məqsədilə real, obyektiv şəraitin yaradılmasına yol açacaq.
Bu baxımdan, Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov tərəfindən irəli sürülmüş, digər Minsk Qrupu həmsədrləri tərəfindən dəstəklənmiş ideyalar sülh danışıqlarında irəliləyişə nail olunması istiqamətində çox yaxşı təkan ola bilər.

Statement by Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 22nd OSCE Ministerial Council meeting
04 December 2015 04:22
Belgrade, Republic of Serbia, December 3, 2015
At the outset, I would like to congratulate Mr. Ivica Dačić, the Chairperson-in-Office of the OSCE, for hospitality and excellent organization of the 22nd meeting of the OSCE Ministerial Council. I also wish every success to Minister Frank-Walter Steinmeier of the Federal Republic of Germany, as the incoming OSCE Chairperson-in-Office.
This year's Council is taking place in a time of serious threats to European security. The recent terrorist acts in Türkiye and France, military occupation of the territories of the participating States and persistent IDP and refugee crisis continue to confront us.
There is a broad understanding that streamlining the work of the OSCE, as we mark the 40th anniversary of the ever-relevant Helsinki Final Act, requires more than just reaffirming the principles. It should include practical measures to ensure that participating States strictly comply with their obligations and commitments. We believe that there is no contradiction or conflict between the principles, as some assert. The drafting history of the Final Act clearly demonstrates a consensus among the participating States on the need to put the obligation to refrain from the threat or use of force against territorial integrity and internationally recognized borders at the core of the comprehensive concept of security to maintain peace on the European continent. This remains the main thrust of the Final Act.
The inherent balance of three dimensions of OSCE’s comprehensive security is undermined today. Prevailing attempts to misuse the human dimension as a tool of pressure have only aggravated the crisis of trust within the OSCE. Ignorance to violations of mandates and serious deficiencies in activities of the OSCE executive structures and field presences question their relevance. If a participating State flags a serious violation of the mandate by an executive structure, such a case should be addressed and resolved for the interests of the OSCE.
In this context, I would like to refer specifically to the situation emerged as a result of the refusal by the OSCE/ODIHR to cooperate with the participating State requesting its assistance with regard to the elections. Such a violation by the OSCE institution of its mandate cannot go without seriously undermining the prospects of our future cooperation with the ODIHR. In this connection, we are of the strong view that this situation must be addressed and proper procedures should be put in place to prevent re-occurrence of such incidents in the future. I encourage the Ministerial Council to seriously consider the proposal put forward by our Delegation.
The protracted conflicts in the OSCE area remain the major threat and challenge to peace and security on the European continent. I regret to inform the Ministerial Council that no substantive progress has been achieved in the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict since the last Ministerial Council meeting in Basel. Armenia continues to disregard the calls of the international community, including the Presidents of the OSCE Minsk Group co-chair countries to start result-oriented negotiations on a peace agreement. The leadership of Armenia imitates the engagement with a view to consolidating the volatile status-quo created through the unlawful use of force and ethnic cleansing.
So-called “balanced” or undifferentiated attitude to the aggressor and the victim will never produce a desired outcome. The policy of appeasement only emboldens the aggressor. As an example, I need to mention the ongoing efforts by Armenia towards consolidating the occupation of the territories of Azerbaijan through implantation of settlers, infrastructure changes, as well as exploitation of and illicit trade in assets, natural resources and other forms of wealth in the occupied territories, in clear violation of international humanitarian and human rights law. In this context, it is critical that the OSCE participating States demonstrate a principled position in defending the principles and values that this Organization is striving for in order to keep the prospects of political settlement alive.
The unlawful presence of the armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan is the major destabilizing factor with the potential to escalate at any time with unpredictable consequences. The settlement of the conflict must, therefore, start with immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian forces from Azerbaijani territories, as demanded by the UN Security Council resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993) and as implied by the mandate of the co-Chairmen of the OSCE Minsk Group.
Putting an end to Armenian aggression against Azerbaijan and withdrawal of Armenia’s troops will be a significant confidence building measure completely changing the dynamics of peace process and opening up immense opportunities for the development of South Caucasus. This would pave the way for a safe and dignified return of the forcibly displaced population to their places of origin, normalization of relations and restoration of the communications in the region, as well as for the creation of objective conditions for the Azerbaijani and Armenian communities of the occupied Nagorno-Karabakh region to discuss their joint future within Azerbaijan.
In this regard, latest ideas proposed by Mr. Sergey Lavrov, Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, supported by other OSCE Minsk Group Co-Chairs can provide a very good impetus to reach a breakthrough in peace talks.