Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun ATƏT-in Nazirlər Şurasının 20-ci iclasında çıxışı
Kiyev, 5 dekabr 2013-cü il
Məndən əvvəl çıxış edən həmkarlarıma qoşularaq, cənab Leonid Kojaranı və onun bütün heyətini Ukraynanın ATƏT-dəki sədrliyik funksiyasını effektiv şəkildə həyata keçirdiklərinə və ATƏT-in Nazirlər şurasının 20-ci iclasını yüksək səviyyədə təşkil etdiklərinə görə təbrik etmək istərdim.
Mən İsveçrənin Federal Şurasının vitse-prezidenti və Federal xarici işlər departamentinin rəhbəri, hörmətli həmkarım cənab Didier Burxalteri növbəti fəaliyyətdə olan sədr qismində salamlamaqdan və ona bu gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulamaqdan şadam.
Azərbaycan unikal formada hərtərəfli təhlükəsizlik konsepsiyasına və eləcə də geniş və müxtəlif üzvlüyə malik olan yeganə regional təsisat kimi ATƏT-in müqayisəli üstünlüklərindən tam şəkildə istifadə olunmasına son dərəcə mühüm əhəmiyyət verir. İnanırıq ki, 1975-ci il Helsinki rəhbər prinsiplərinin azalmayan dəyərinə hörmət və dialoq ATƏT-in əsas funksiyalarının həyata keçirilməsi üçün mütləqdir.
Bu xüsusda, Helsinki+40 prosesi çərçivəsində müzakirələri başlamasına və onu effektiv şəkildə istiqamətləndirməsinə görə Ukraynanın sədrliyini təqdir edirik. Azərbaycan növbəti sədrlər olacaq İsveçrə və Serbiya tərəfindən təklif olunan yol xəritəsinin həlli uzanmış münaqişələrin nizamlanması və silahlara nəzarət kimi ən problemli sahələrdə uğura nail olmaq üçün geniş fürsətlər yaradacağına ümid edir.
Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasında təcrübəsi və tərəfdaş dövlətlərlə kollektiv səylərimiz sübut etdi ki, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə tam hörmət əsasında dialoq və əməkdaşlıq etimadın bərpa olunması və dəyişkən siyasi və təhlükəsizlik mühitinin sabitləşdirilməsi üçün ən yaxşı vasitədir.
Bu istiqamətlər üzrə əsaslı nəticələr əldə etmədən əsl ATƏT təhlükəsizlik icmasının yaradılmasının mümkün olmadığı qənaətindəyik. ATƏT üzv dövlətinin işğal olunmuş ərazilərinə qanunsuz olaraq qoşunların və ağır silahların yerləşdirilməsi mövcud silahlara nəzarət rejimlərinin qeyri-effektivliyinin və tədricən iflasının əsas səbəbləridir. Göründüyü kimi, münaqişədən əziyyət çəkən ərazilər hərbsizləşdirilmədən ədalətli, yoxlanıla və proqnozlaşdırıla bilən silahlara nəzarət mexanizmi qurula bilməz.
Münaqişələrdən əziyyət çəkən ərazilər tətbiq olunma məntəqəsi kimi nəzərdən keçirildiyi halda, etimad və təhlükəsizliyin qurulması tədbirləri ümumi siyasi və təhlükəsizlik kontekstindən kənar baxıla bilməz. Münaqişənin doğurduğu siyasi və təhlükəsizlik fəsadları müvafiq qaydada aradan qaldırılmadan etimad və təhlükəsizliyin qurulması tədbirləri və regional əməkdaşlığın özlüyündə münaqişənin həll edilməsi potensialına malik olması barəsində fərziyyələr utopikdir.
ATƏT-in səhra missiyaları və təsisatları təhlükəsizlik əməkdaşlığının gücləndirilməsi və götürdükləri öhdəliklərin həyata keçirilməsi üçün üzv dövlətlərə yardım edilməsində mühüm vasitələrdirlər. Eyni zamanda siyasi və təhlükəsizlik mühiti barəsində müqabil bilgi olmadan və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrliyi və Baş katibi ilə əlaqələndirmədən yalnız texniki mandat və təcrübə əsasında ATƏT-in təsisatının təşkilat adından seçki monitorinqinin nəticəsi kimi siyasi məsələ barəsində rəsmi bəyanatla çıxış etməsi utanc doğurur. Ona görə də hesab edirik ki, ATƏT-in demokratik təsisatlar və insan hüquqları bürosunun seçkilərdə rolunun nəzərdən keçirilməsi Helsinki+40 prosesinin tərkib hissəsi olmalıdır.
ATƏT-in nazirlər toplantısında iştirak etmək üçün Ukraynanın ATƏT-dəki sədrliyinin göndərdiyi dəvəti yüksək qiymətləndiririk. Türkdilli dövlətlərin əməkdaşlıq şurasının fəaliyyətdə olan sədri olaraq, bizim təşkilatın regional əməkdaşlıq mexanizmi kimi, ATƏT-in fəaliyyətində iştirak etməsinin hər iki təşkilatın bölüşdüyü məqsədlərin həyata keçirilməsinə töhfə verəcəyinə inanırıq.
Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin görüşü keçən ay Vyanada keçirilmişdir. Görüşdən sonra prezidentlərin təlimatı əsasında Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində qəbuledilməz status-kvonu yaxın gələcəkdə necə aradan qaldırmaq yolları üzrə mən və xarici işlər naziri Nalbandyan həmsədrlər ilə birlikdə və eləcə də ayrılıqda intensiv məsləhətləşmələrə başlayırıq.
Zalda olan möhtərəm nümayəndə heyətləri BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi, Helsinki yekun aktının rəhbər prinsipləri və ATƏT-in müvafiq sənədlərinə əsaslanan Azərbaycanın mövqeyinə yaxından bələddirlər.
Azərbaycan Minsk qrupunun prezidentlərinin 2009-cu ildə L’Aquillada verdikləri birgə bəyanatda əks olunmuş başlıca prinsiplərin hərtərəfli sülh razılaşması üzrə substantiv danışıqlara başlamaq üçün əsas ola biləcəyinə inanır.
Belə hərtərəfli sülh razılaşması hər bir addımın növbəti addıma yol açacağı və vaxt cədvəlinə əsaslanacağı və əvvəlki elementlərə imkan yaradacağı formada praktiki tədbirlərin həyata keçirilməsini ehtiva edəcəkdir. Buraya qoşunların Dağlıq Qarabağ ətrafındakı yeddi rayondan çıxarılması, əhaliyə təhlükəsizlik zəmanətinin verilməsi, sərhədlərin, eləcə də kommunikasiyaların yenidən açılması və erməni və azərbaycanlı icmalarının bir-birinə tədricən daha da yaxınlaşdırılması ilə müşayiət olunan bütün müqabil etimad və təhlükəsizlik quruculuğu tədbirləri daxil olacaqdır. Bu addımlar hər iki tərəfin narahatlıqlarını və maraqlarını nəzərə almağa imkan verərək, onları beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən mütəmadi əsasda monitorinq olunan, qiymətləndirilən və istiqamətləndirilən vahid davamlı prosesə daxil edəcəkdir.
Əminliklə deyə bilərik ki, regionda sülh, təhlükəsizlik və davamlı inkişafa ən böyük hədə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Ermənistanın hərbi qüvvələrinin mövcudluğudur. Qəti şəkildə inanırıq ki, münaqişə zonasının hərbsizləşdirilməsi bütün mümkün istiqamətlər üzrə daha çox təmas üçün imkan verəcək, tərəflər, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ regionunun hər iki icması arasında daha çox etimad yaradacaq və regiondakı gərginlik ilə bərabər hərbi ritorikanı da azaldacaqdır.
Mən Ermənistan rəhbərliyini danışıqlarda irəliləyişə nail olmaq məqsədilə konstruktivlik nümayiş etdirməyə və Minsk qrupu ilə birlikdə hərtərəfli sülh razılaşması üzrə əsaslı danışıqlara başlamaq üçün razılığını verməyə çağırıram.

Press release 05 December 2013
Speech by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 20th meeting of the OSCE Ministerial Council
Speech by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 20th meeting of the OSCE Ministerial Council
Kyiv, December 5, 2013
I would like to join previous colleagues in congratulating H.E. Mr. Leonid Kozhara and his entire team for effectively leading the Ukrainian Chairmanship of the OSCE and for the excellent organization of the 20th meeting of the OSCE Ministerial Council.
I am also glad to welcome our distinguished colleague from Switzerland, H.E. Mr. Didier Burkhalter, Vice-President of the Swiss Federal Council and Head of the Federal Department of Foreign Affairs as the incoming Chairperson-in-Office and wish him every success in his future endeavors.
Azerbaijan attaches the utmost importance to fully utilizing the OSCE’s comparative advantage of being the only regional body with such a unique comprehensive security concept as well as broad and diverse membership. It is our conviction that dialogue and respect for undiminishing value of the Helsinki guiding principles of 1975 are the imperatives for realizing the core functions of OSCE.
In this regard we commend the Ukrainian Chairmanship for launching discussions within the Helsinki+40 process and effectively guiding it. Azerbaijan hopes that the Roadmap suggested by the incoming Swiss and Serbian Chairmanships will provide an ample opportunity to register progress in most problematic areas such as resolution of protracted conflicts and arms control.
Experience of Azerbaijan in the United Nations Security Council and our collective efforts with partner nations proved that dialogue and cooperation, based on full respect to the norms and principles of international law, is a best remedy to restore trust and stabilize volatile political and security environment.
We are convinced that establishment of a genuine OSCE security community without achieving substantive results on these tracks is hardly possible. The issue of illegal deployments of troops and heavy arms in the occupied territories of OSCE participating States are the major causes for ineffectiveness and gradual failure of existing arms control regimes. It is obvious that one cannot succeed in establishing fair, verifiable and predictable arms control mechanisms without demilitarizing the conflict affected territories.
Confidence and security building measures cannot be taken out of the overall political and security context, in particular when conflict affected territories are viewed as an area of application. The assumption that CSBMs and regional cooperation in itself has a potential of resolving a conflict when political and security consequences of the conflict have not been properly addressed, is utopian.
OSCE field presences and institutions are important assets for assisting participating States to strengthen security cooperation and to implement commitments they have undertaken. In the meantime, it is embarrassing when an OSCE institution based just on its technical mandate and expertise albeit without proper knowledge of political and security environment as well as in absence of coordination with OSCE’s Chairmanship and Secretary General, delivers official statement on behalf of the Organizations on a political matter such as election monitoring results. Therefore we believe that reviewing the role of ODIHR in election processes should be a part of the Helsinki+40 process.
We highly appreciate the OSCE Ukrainian Chairmanship’s invitation extended to the Cooperation Council of Turkic Speaking States to attend the OSCE Ministerial Meeting. As a chairman-in-Office of the Cooperation Council of Turkic Speaking States we believe that participation of our organization as a regional cooperation mechanism in the work of the OSCE will contribute to the achievement of the goals shared by both of these two organizations.
A meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan took place last month in Vienna. After the meeting of two Presidents and in accordance with their instructions, me and Foreign Minister Nalbandyan together with the co-chairs as well as separately start intensive consultations on the ways how to move beyond the unacceptable status-quo in the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict in the near future.
Honorable delegations in this hall are well aware about the position of Azerbaijan, which is based on four resolutions of the United Nations Security Council, guiding principles of the Helsinki Final Act and relevant OSCE documents.
Azerbaijan believes that basic principles as they reflected in the joint statement of the presidents of Minsk Group co-chairmen countries in L’Aquilla in 2009 and then reconfirmed in their other respected statements on this issue could serve as a basis for opening substantive talks on comprehensive peace agreement.
Such a comprehensive peace agreement will envisage implementation of practical measures, where every step will dictate the next one and will be based on certain timeframes and the preceding elements. It will include all reasonable CSBMs starting with the withdrawal of Armenian troops from the seven occupied districts surrounding Nagorno Karabakh, providing security guarantees for the population accompanied by reopening of borders as well as communications and gradually bringing both - Armenian and Azerbaijani communities closer to each other. These steps will allow accommodating concerns and interests of two sides also setting them in one consistent process monitored, assessed and guided on a regular basis by the international community.
We are convinced that the biggest threat to the peace, security and sustainable development in the region is the presence of the Armenian military forces on the occupied territories of Azerbaijan. We firmly believe that demilitarization of the conflict zone will bring more room for engagement on all possible tracks, create more confidence between both parties as well as between both communities of the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan and decrease military rhetoric along with tensions in the region.
I call on the Armenian leadership to demonstrate a constructive approach for achieving a breakthrough in the negotiations and give its agreement to start together with co-chairs of the Minsk Group substantive talks on Comprehensive Peace Agreement.