Mətbuat şərhi 07 dekabr 2012 09:20
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun ATƏT-in Nazirlər Şurasının 19-cu İclasında çıxışı
07 dekabr 2012 09:20
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun ATƏT-in Nazirlər Şurasının 19-cu İclasında çıxışı
Dublin, 6 dekabr 2012-ci il
Mən cənab Eamon Gilmor və onun komandasına Dublin Nazirlər Şurasının İclasının mükəmməl təşkili və bizim nümayəndə heyətinə göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürümü bildirirəm.
Mən həmçinin təşkilatın gələcək sədri kimi hörmətli ukraynalı həmkarımız cənab Konstantin Qrişenkonu salamlayır və ona gələcək işlərində uğurlar arzulayıram.
Məndən əvvəl çıxış edənlərə qoşularaq Monqolustanı tam hüquqlu üzv dövlət kimi ATƏT ailəsinə daxil olması münasibətilə təbrik edir və əmin olduğumu bildirirəm ki, sizin təşkilata üzvlüyünüz gələcəkdə təşkilatın dəyər və ideyalarının təbliğinə töhfə verəcəkdir.
Azərbaycanın ATƏT-ə üzv olduğu vaxtdan biz Avropa və onun qonşuluğunun siyasi səhnəsində misli görünməmiş dəyişikliklərin şahidi olmuşuq. Mən vurğulamaq istərdim ki, ATƏT dialoq və əməkdaşlığı təbliğ edən yeganə Avropa miqyaslı platforma kimi bu dəyişən siyasi mühitin sabitləşdirilməsində əvəzsiz rol oynamışdır.
Eyni zamanda, biz ATƏT-də işlərin cari vəziyyətinə və təhlükəsizliyin mürəkkəb çağırışlarından öhdəsindən səmərəli gəlməsi məsələsində nikbin deyilik. Təəssüf ki, son illərdə Təşkilat daxilində işlərin həm mahiyyətində, həm də metodlarda bir sıra ciddi nöqsanlar mövcud olmuşdur. Nəticədə, ATƏT-in Avropa miqyasında təhlükəsizlik sistemindəki rolu azalmaqdadır.
Azərbaycan heç bir hərbi blok və ya ittifaqın üzvü deyil. ATƏT-in təhlükəsizliyin təminatçısı rolu bahasına hərbi blokların fəaliyyətinin koordinasiyası üçün istifadə olunan bir platformaya çevrilməsi bizi narahat edir. Bu səbəbdən, qeyri-üzv dövlətin müvafiq siyasi və təhlükəsizlik zəmanətləri və onun təhlükəsizliyinə bloklararası əməkdaşlığın təsiri aradan qaldırılmayanadək, bu cür əməkdaşlığın və onun nəticələrinin dinamikasından asılı olaraq, Azərbaycan, prinsip etibarilə, ATƏT-in rolunun tənzimləməsi istiqamətində səyləri qəbul edə bilməz. Biz bu məsələnin "Helsinki +40" prosesi çərçivəsində həllini tapacağını gözləyirik.
Azərbaycan ATƏT-in münaqişələrin idarə olunması imkanlarının daha da gücləndirilməsində maraqlıdır. ATƏT-in mövcud öhdəlikləri və eyni zamanda təşkilatın Qərbi Balkanlardakı missiyalarının qazandığı təcrübəyə əsaslanaraq, ATƏT-in çoxmillətli sülhyaratma missiyalarında polis funksiyalarının genişləndirilməsi imkanları araşdırılmalıdır. Bu baxımdan, biz təşkilata üzv ölkələri və ATƏT-in müvafiq təsisat və qurumlarını sülyaratma əməliyyatlarında əməliyyat dəstəyinin verilməsində ATƏT-in Yüksək Səviyyəli Planlaşdırma Qrupunun mövcud potensialından və rolundan tam şəkildə istifadə etməyə çağırırıq.
Bu zalda oturan hər kəsə yaxşı məlumdur ki, Ermənistan və Azərbaycan arasındakı münaqişə beynəlxalq və regional sülhə ciddi təhdid təşkil etməkdə davam edir. ATƏT-in vasitəçilik səylərinə baxmayaraq Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki mövcud status kvonu günbəgün gücləndirir.
Ermənistan BMT-nin Nizamnaməsi və ATƏT qarşısındakı öhdəliklərini kobud şəkildə pozmaqla, Dağlıq Qarabağ regionu və Azərbaycanın yeddi ətraf rayonunun işğalını davam etdirmək məqsədilə gücdən istifadə edir və azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz doğma yurd-yuvalarına qayıtmasına imkan vermir. Ermənistan işğal olunmuş ərazilərdə ermənilərin məskunlaşdırılması və Azərbaycana aid bütün tarixi və mədəni izləri silməklə demoqrafik tarazlığı öz xeyrinə dəyişməyə cəhd edir. Yalnız bu faktı xatırlatmaq yetərlidir ki, işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycana aid bütün tarixi və mədəni abidələr dağıdılmış və müqəddəs yerlər təhqir edilmişdir. Ermənistan işğal olunmuş ərazilərdə zəngin təbii ehtiyatları qeyri-qanuni istismar etməkdə davam edir. Rəsmi Yerevan Dağlıq Qarabağ regionunun Azərbaycanlı və Ermənistanlı icmaları dialoqun bərpa olunması istiqamətində irəli sürülən təşəbbüsləri rədd edir.
Ermənistan hakimiyyəti hətta regionun ətraf dünya ilə davam edən iqtisadi əməkdaşlığını şantaj etməyə çalışır. Bu səpkidə son zamanlar Ermənistanın bir sıra yüksək rütbəli hərbçiləri tərəfindən səsləndirilən bəyanatlar açıq-aşkar regionda, eləcə də Azərbaycanda mövcud olan enerji infrastrukturu və enerji şəbəkəsini təhdid edir. Bu addımlar aşkar şəkildə Ermənistanın potensial təhdidini əks etdirir, belə ki, bu ölkə nəinki Azərbaycan, bütövlükdə Cənubi Qafqaz regionu və Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyini hədəfə alır.
Digər narahatlıq doğuran məsələ Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Ermənistan tərəfindən Xocalı hava limanından qanunsuz istifadə cəhdləridir. Beynəlxalq hüquqa zidd olan bu hiddətləndirici, təxribatçı və təhlükəli addım işğalın gücləndirilməsinə gətirib çıxarır, münaqişənin həlli prosesinə və regional təhlükəsizliyə zərbə vurur.
Münaqişənin uzun zamandan bəri həll olunmamış qalması ATƏT-in bir təşkilat kimi gücünü və səmərəliliyini əks etdirmir. Biz anlayırıq ki, münaqişənin həll olunmasında əsas rolu münaqişə tərəfi olan dövlətlər oynamalıdır. Eyni zamanda, münaqişənin həllinin əsaslarına gəldikdə, bizim hamımız bu münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, Helsinki Yekun Aktı və BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri əsasında daimi həllinin tapılması istiqamətində səylərimizi əsirgəməməliyik.
Biz, inanırıq ki, regionda sülhə, sabitliyə və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın alternativi yoxdur. Azərbaycan münaqişənin ən qısa zamanda danışıqlar yolu ilə həllində ən çox maraqlı olan tərəfdir. Bu məqsədlərə nail olmaq üçün biz aşağıdakıları təklif etmişik: 1) ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin işini dəstəkləmək məqsədilə bütövlükdə ATƏT-in Minsk Qrupunun fəaliyyətinin canlandırılması və 2) yekun sülh razılaşmasının layihəsinin təyin olunmuş vaxt çərçivəsində hazırlanması istiqamətində əsaslı danışıqların başlanması. Biz əminik ki, belə bir razılaşma çıxışımda qeyd etdiyim bütün praktiki məsələləri həll edə və münaqişənin mərhələləli sülh yolu həlli planının hazırlanmasına gətirib çıxara bilər. Biz bu məsələdə ATƏT-ə üzv ölkələrin dəstəyinə arxalanırıq.

Press release 07 December 2012 09:20
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 19th meeting of the OSCE Ministerial Council
07 December 2012 09:20
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 19th meeting of the OSCE Ministerial Council
Dublin, December 6, 2012
I would like to express my appreciation to H.E. Mr. Eamon Gilmore and his entire team for excellent organization of the Dublin Ministerial Council meeting and for kind hospitality extended to our Delegation.
I am also glad to welcome our distinguished colleague from Ukraine, H.E. Mr. Kostyantyn Gryschenko , as the incoming Chairperson-in-Office and wish him every success in his future endeavors.
I wish to join the previous speakers in congratulating Foreign Minister of Mongolia with joining the OSCE family as a full-fledged participating State and express our confidence that your accession will further contribute to the promotion of the values and ideas this Organization stands for.
Since Azerbaijan’s accession to the OSCE we have witnessed an unprecedented pace of change in the political landscape of Europe and its neighborhood. I wish to stress that OSCE has played an indispensable role in stabilizing this changing political environment as the only all-inclusive pan-European platform promoting dialogue and cooperation.
In the meantime, we are not optimistic when it comes to the current state of affairs in the OSCE and its efficiency in coping with complex challenges of security. Regrettably, over the recent years there have been a number of serious deficiencies both in substance and methods of work within the Organization. As a result, the OSCE’s role in pan-European security architecture is diminishing.
Azerbaijan is not a member of any military block or alliance. We are concerned with transformation of the OSCE into a platform used for a coordination of activities of military blocks at the expense of the Organization’s role of a security provider. Therefore, until adequate political and security guarantees for a non-member to remedy impact of inter-block cooperation on its security are considered, Azerbaijan, in principle, cannot join the attempts to adjust the role of OSCE depending on the dynamic of such cooperation and its repercussions. We expect this issue to be comprehensively addressed within the “Helsinki +40” process.
Azerbaijan is interested in further strengthening the OSCE’s crisis management capabilities. Based on OSCE commitments and tasking process together with considering the already accumulated expertise of OSCE field missions in Western Balkans, more concerted efforts should be invested in exploring the police component of OSCE multinational peacekeeping operations. In this regard we encourage participating States and relevant OSCE structures and institutions to fully utilize the existing potential and role of the OSCE High Level Planning Group for rendering operational support in peacekeeping operations.
As everyone in this hall well aware the conflict between Armenia and Azerbaijan continues to represent a serious challenge to international and regional security. Despite the OSCE mediation efforts, Armenia consolidates day by day the status quo in the occupied territories of Azerbaijan.
In flagrant violation of the UN Charter and OSCE commitments, Armenia continues to use force in order to sustain the occupation of the Nagorno-Karabakh region and other seven districts of Azerbaijan as well as prevent Azerbaijani internally displaced persons from returning to their homes. It undertakes efforts to alter the demographic balance in the occupied territories by organizing an illegal settlement of Armenians and removing any signs of Azerbaijani cultural and historical roots. It would be enough to state that no single Azerbaijani historic and cultural monument was left undamaged and no sacred site escaped desecration in the occupied territories. Armenia continues to unlawfully exploit rich natural resources in the occupied territories. Official Yerevan rejects initiatives aimed at restoring inter-communal dialogue between Azerbaijani and Armenian communities of the Nagorno-Karabakh region.
Statements voiced by some Armenian high-ranking military officials clearly seeking to threaten the energy infrastructure and energy network in the region, including in Azerbaijan. Such activities clearly illustrate the extent of the potential threat represented by Armenia as they are targeting not only Azerbaijan but also the whole South Caucasus region as well as the EU energy security.
The other concern is Armenia’s attempts to illegally use of the Khojaly airport in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan. It is an outrageous, provocative and dangerous step that contravenes international law, leads to consolidation of the occupation and undermines conflict settlement process and aggravates regional security concerns.
The fact that the conflict has remained unresolved so long does not speak for strength and efficiency of the OSCE. It is self-understood that the primary role in the resolution of the conflict rests with the States involved in it. At the same time, when it comes to the basis of settlement, it is the duty of all of us to ensure that we spare no efforts to achieve a lasting solution of this conflict based on the norms and principles of international law, Helsinki Final Act and relevant UN Security Council resolutions.
We sincerely believe that there is no alternative to peace, stability and mutually beneficial cooperation in our region. Azerbaijan is the most interested party in the soonest negotiated settlement of the conflict. For these purposes we suggested: 1) to revive the activity of the whole OSCE Minsk Group in support of the work of its Co-chairs and 2) to start substantial talks on the drafting of the comprehensive peace agreement within a fixed time frame. We are confident that this agreement would address all practical concerns mentioned in my statement and elaborate a comprehensive stage-by-stage peace plan for a settlement of the conflict. In this regard we count on support of the OSCE participating States.