Mətbuat şərhi 03 fevral 2016 12:41
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Yunanıstan Respublikasının xarici işlər naziri Nikos Kotzias ilə birgə mətbuat konfransı
03 fevral 2016 12:41
Bildiyiniz kimi, Yunanıstan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Nikos Kotzias Azərbaycanda rəsmi səfərdədir. Artıq bu gün möhtərəm cənab Prezident İlham Əliyev Yunanıstanın xarici işlər nazirini qəbul edib. Çox geniş müzakirələr aparılıb.
Ondan sonra cənab nazir Xarici İşlər Nazirliyinə gəlib. Biz həm təkbətək, həm də geniş tərkibdə müzakirələr apardıq. Bildiyiniz kimi, Azərbaycan və Yunanıstan arasında çox geniş və ətraflı əməkdaşlıq inkişaf edir. Biz həm siyasi məsələlərə, həm təhlükəsizlik məsələlərinə toxunduq.
İlk növbədə mən cənab naziri Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair Azərbaycanın mövqeyi barədə məlumatlandırdım. Biz bu münaqişəyə dair Yunanıstanın mövqeyini bilirik.
Həmçinin Avropada gedən proseslərə, miqrasiya probleminə toxunduq. Bildiyiniz kimi, Azərbaycan artıq rəsmi şəkildə Avropa İttifaqına strateji əməkdaşlıq layihəsini təqdim edib. Biz gözləyirik ki, bu ayın sonlarında Avropa İttifaqının Xarici Əlaqələr üzrə Ali Nümayəndəsi Federika Moqerini Azərbaycanda rəsmi səfərdə olacaq. Biz gözləyirik ki, artıq Avropa İttifaqı bu layihə üzərində rəsmi şəkildə işləməyə başlayacaq. Azərbaycan tərəfi bu danışıqlara hazırdır.
Enerji məsələsinə toxunduq. Bilirsiniz ki, Yunanıstan Azərbaycan ilə çox önəmli enerji layihəsində, təbii qazın Avropa bazarına çıxarılmasında geniş əməkdaşlıq edir. Bir boru xətti Yunanıstanın ərazisindən keçəcək və bu Trans-Adriatik boru kəməri adlandırılır.
Ümumiyyətlə deyə bilərəm ki, Yunanıstan ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq günü-gündən genişlənir və biz bu baxımdan beynəlxalq təşkilatlarda da əməkdaşlığımızı davam etdirmək və genişləndirmək barədə razılığa gəlmişik.
Sual: Azərbaycanın həm Türkiyə, həm də Rusiya ilə yaxşı münasibətləri vardır. Son vaxtlar Türkiyə və Rusiya arasında münasibətlərdə gərginliyin baş verdiyinin şahidi oluruq. Bu vəziyyətdən Azərbaycan da narahatçılıq keçirirmi və bu mini böhran Qafqaz regionuna necə təsir edir?
Elmar Məmmədyarov: Əlbəttə, biz narahatçılıq keçiririk. Bu, bizim Türkiyə, eləcə də Rusiya rəsmiləri ilə müzakirələrimin tərkib hissəsi olub. Mən həm Türkiyənin, həm Rusiyanın xarici işlər nazirləri ilə bu məsələni müzakirə etmişəm. Biz çalışırıq ki, bu vəziyyət keçmişdə qalsın və təkcə Türkiyə və Rusiya arasında ikitərəfli münasibətləri deyil, digər sahələrdə də əməkdaşlığı çətinləşdirməsin. Bizim Türkiyə ilə strateji əlaqələrimiz vardır, bir sıra önəmli sənədlər imzalamışıq, həmçinin Rusiya ilə də strateji tərəfdaşlığımız vardır. Hər iki ölkə Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşları sırasındadır. Ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələr, siyasi anlaşma yüksək səviyyədədir. Prezidentlər, xarici işlər nazirləri, digər hökumət üzvləri səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərimiz olur. Azərbaycan bu ölkələr arasında əməkdaşlığın bərpa olunması üçün səy göstərir və yollar axtarmağa çalışır.
Sual: Cənab nazir, hər ikinizə sualım var. Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan bu yaxınlarda Minsk Qrupunun həmsədrləri ilə görüşün olacağını deyib. O, Azərbaycanın ünvanına bir sıra ittihamlar irəli sürüb. Buna münasibət bildirməyinizi istərdik. Digər bir sualım ondan ibarətdir ki, cənab Prezident bu yaxınlarda Minsk Qrupunun fəaliyyətini tənqid edib. Hazırkı vəziyyətdə Minsk Qrupundan imtina etmək realdırmı?
Elmar Məmmədyarov: Bəli, biz Minsk Qrupunun həmsədrlərinin fəaliyyətindən narazıyıq. Çünki neçə illər ərzində həmsədrlər öz fəaliyyətləri ilə münaqişənin həllində cüzi də olsa irəliləyişə nail olmayıblar. Əlbəttə ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi bərpa olunmalıdır. Biz ona görə həmsədrlərdən bu istiqamətdə fəaliyyətlərini gücləndirməyi tələb edirik. Azərbaycanın torpaqları zəbt olunub, işğal altındadır. Bir milyon qaçqınımız var. BMT Təhlükəsizlik Şurasının beş daimi üzvündən üçü həmsədrdir, lakin onlar fəaliyyətlərində heç bir irəliləyişə nail olmayıblar. Əlbəttə ki, Azərbaycan öz narazılığını bildirib. Bildiyiniz kimi, bu həmsədrlər AŞPA-da müzakirə olumam qətnamələrin əleyhinə bəyanatla çıxış ediblər. Mən öz tərəfimdən həmkarlarıma, hər üç ölkənin xarici işlər nazirlərinə məktub ünvanlanmışam. Biz bu mövqenin qəti əleyhinəyik. Birincisi, bu Azərbaycanın suveren hüququdur. Biz beynəlxalq təşkilatlarda istənilən məsələni qaldıra bilərik. Digər ölkələr buna qarşı çıxış edə bilməz. İkincisi, onlar Avropa Şurası Parlament Assambleyasının deputatlarına təzyiq edə bilməzlər. Bu məntiqsiz və qanunsuzdur. Minsk Qrupundan imtina məsələsinə gəldikdə, həmsədr ölkələr BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvləridir və onlar Minsk Qrupunda vasitəçiliyi davam etdirmək istəyirlərsə, həmin qətnamələrin yerinə yetirilməsinə çalışmalıdırlar. Mən əminəm ki, biz buna nail olacağıq. Həmsədrlər ilə görüşə gəldikdə, bizə hələ ki bu barədə hər hansı təklif verilməyib. Onların Strasburqda AŞPA deputatlarına etdiyi təzyiqə görə bu yaxınlarda görüşün baş tutacağına inanmıram. Bununla bağlı həmsədrlərin səsləndirəcəyi bəyanatı gözləyirəm.

Joint Press Conference of Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic, Nikos Kotzias
03 February 2016 12:41
As you know, Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic, Nikos Kotzias is on an official visit in Azerbaijan. Today he has already been received by H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan. They discussed wide range of issues.
Afterwards Mr. Minister arrived in the Ministry of Foreign Affairs. We had a tete-a-tete meeting and also a meeting with participation of the delegations. As you know, a strong and wide cooperation gets developed between Azerbaijan and Greece. We discussed political, as well as security issues.
Firstly, I informed Mr. Minister about the position of Azerbaijan on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. We know the position of Greece on this issue.
We also discussed the ongoing processes in Europe, the migration problem. As you know, Azerbaijan has already presented the document on Strategic Partnership project to the European Union. Mrs. Federica Mogherini, High Representative of the European Union for Foreign Affairs will pay an official visit to Azerbaijan. We expect that the European Union will offically start working on this project. The Azerbaijani side stands ready for the negotiations on this issue.
We exchanged views on energy issues. You may know that, Greece is closely cooperating with Azerbaijan on a very important energy project - delivering of natural gas to European markets. A gas pipeline which is called Trans-Adriatic, is set to pass through the territory of Greece.
In general, I can say that the cooperation between Azerbaijan and Greece is strengthening day by day and in this regard we have agreed to continue and broaden our cooperation within the international organizations as well.
Question: Azerbaijan has good relationship with both of Türkiye and Russia. Recently, we have been observing the deteriorating relations between those countries. How does it concern Azerbaijan and does this mini-crisis affect the whole Caucasian region?
Elmar Mammadyarov: Of course, it does concern us. It was part of our discussions with Turkish authorities, as well as Russian authorities. I discussed this issue with both of Foreign Ministers of Türkiye and Russia. We are trying that this issue would remain in the past and would not bring hardness not only to the bilateral relations between Türkiye and Russia, also the cooperation in other fields. We have strategic relations with Türkiye, we have signed several important documents, also we have strategic partnership with Russia. Both countries are among the biggest trade partners of Azerbaijan. The economic relations and political understanding are at the high level between our countries. Mutual visits have taken place at the level of Presidents, Foreign Ministers and other government members. Azerbaijan is making its efforts and trying to find ways to restore the cooperation between those countries.
Question: Mr. Minister, I have questions for both of you. Minister of Foreign Affairs of Armenia, Edward Nalbandyan told that they are set to have a meeting with the co-chairs of the Minsk Group soon. He has expressed some accusations against Azerbaijan. How would you comment on this? The other question is that Mr. President has criticized the activity of the Minsk Group recently. Is it real to give up the Minsk Group process under these circumstances?
Elmar Mammadyarov: Yes, we are dissatisfied with the activity of the Minsk Group. The co-chairs have not been able to achieve a little of progress in the resolution of the conflict for the past years. Of course, the territorial inviolability and sovereignty of Azerbaijan must be restored. That is why we expect from the co-chairs to redouble their efforts in this regard. The territories of Azerbaijan have been occupied, they are under occupation. We have one million refugees and IDPs. Three out five permanent members of the United Nations Security Council are co-chair countries, but they have not achieved a little of progress in their activity. Of course, we have expressed our discontent. As you know, the co-chairs have made a statement against the resolution discussed in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE). From my side, I have addressed letters of protest to my counterparts, the foreign ministers of all three countries. We are definitely against this position. First, this is the sovereign right of Azerbaijan. We can raise any issue in the international organizations. Other countries cannot go against it. Second, they cannot put pressure on the members of Assembly. This is illogical and illegal. About the issue of giving up of the Minsk Group, the co-chair countries are UN Security Council permanent members and if they are eager to continue the mediation in the Minsk Group, they have to ensure the implementation of those resolutions. I am sure that we will succeed in this. About the meeting with the co-chairs, we have not received any proposals yet. Because of their pressure made on Assembly Members, I don’t believe that there would be any meeting with them soon. We are expecting the statement of co-chairs.