Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Kosta Rika Respublikasının xarici işlər və etiqad naziri Manuel Qonzales Sanzın birgə mətbuat konfransı
Sizi Xarici İşlər Nazirliyində salamlayıram. Bildiyiniz kimi, Kosta Rika Respublikasının xarici işlər naziri Manuel Qonzales Sanz Azərbaycanda ilk rəsmi səfərdədir, bu baxımdan bu səfəri “tarixi səfər” adlandırmaq olar.
Azərbaycan Latın Amerika regionu, o cümlədən Mərkəzi Amerika dövlətləri ilə münasibətlərə böyük önəm verir, qarşılıqlı səfərlər həyata keçirilir. Hələ ötən ay Panamaya rəsmi səfər etdim, bu gün Kosta Rikanın xarici işlər naziri Azərbaycanda rəsmi səfərdədir.
Geniştərkibli görüş zamanı həmkarımla region dövlətləri ilə daha geniş əlaqələr qurulması məsələsini müzakirə etdik. Həmçinin qarşılıqlı olaraq beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə də BMT-nin Nyu-York və Cenevrədəki ofisləri çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi müzakirə etdik.
Görüş zamanı həmçinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesinin hazırkı mərhələsi, işğal edilmiş ərazilərimizdən didərgin salınmış məcburi köçkünlərin durumu və dövlətin qayğısına dair həmkarımı məlumatlandırdım.
İqtisadi sahədə, Kosta Rikanın iqtisadiyyatının yüksək inkişaf tempinə malik olması sərmayələrin yatırılması baxımından Azərbaycan üçün maraqlı bazar kimi nəzərdən keçirilə bilər. Həmçinin turizm sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar var.
Mətbuat konfransından sonra cənab Nazir ADA Universitetində görüşlər keçirəcək və əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanacaq. Həmçinin iki dövlət arasında diplomatik və xidməti pasporta malik şəxslərin vizadan azad edilməsi haqqında müqavilə layihəsi Azərbaycan tərəfindən baxılmaqdadır.
Sual: Cənab Nazir, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi üzrə danışıqlarda bir fasilə müşahidə olunmaqdadır. Prezidentlərin mümkün görüşü barəsində nə deyə bilərsiniz? Belqradda 2 dekabr 2015-ci il tarixində keçiriləcək ATƏT-in Nazirlər Toplantısında iştirak edəcəksinizmi?
Elmar Məmmədyarov: Həmsədrlər gələn həftə, 26-28 oktyabr tarixlərində regiona səfər edəcək. Nyu Yorkda Prezidentlərin görüşü üzrə hazırlıq barəsində geniş müzakirələr aparılıb. Həmsədrlərin irəli sürəcəyi təklifləri gözləmək lazımdır. Hazırda iki variant var: Prezidentlər görüşsələr müzakirə ediləcək məsələləri özləri müəyyən edəcək; ikinci variant kimi, həmsədrlərin konkret irəli sürəcəyi təkliflər ətrafında müzakirələr aparılacaq. Hələ ki bu məsələ açıqdır.

Joint Press Conference of Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs and Religion of the Republic of Costa Rica, Manuel Gonzalez Sanz
21 October 2015 04:22
Welcome to the Ministry of Foreign Affairs. As you probably know, Manuel Gonzalez Sanz, Foreign Minister of the Republic of Costa Rica, is paying his first-ever official visit to Azerbaijan. In this regard, we could call the visit as the historical one.
Relationship with Latin American and Central American states is one of the important directions in the foreign policy agenda of Azerbaijan. Mutual official visits are being paid, in this regard, I may recall my official visit to the Republic of Panama last month and now we are hosting Foreign Minister of Costa Rica in Azerbaijan.
We discussed establishment of broader and comprehensive relations with the Central American countries at the multilateral meeting. We also exchanged views on cooperation in the framework of international organizations, including UN’s offices in New York and Geneva.
I briefed my counterpart about the current status of negotiations over Armenia-Azerbaijan conflict and about issues relating to internally displaced persons.
In the field of economy, given the high development indication of Costa Rican economy, the investment by Azerbaijani side would be considered beneficial in this regard. There are also window of opportunities for cooperation in tourism sector.
Right after the press conference, Minister will have meetings at the ADA University and the Agreement on Cooperation will be signed as well. Meanwhile, treaty project on visa free regime for diplomatic and service passport holders are being considered by Azerbaijani side.
Question: Mr. Minister, a pause is being observed on the negotiation process over Armenia-Azerbaijan conflict. What would you say about a possible meeting of Presidents? Will you attend the OSCE’s Ministerial meeting to be held in Belgrade on December 2, 2015?
Elmar Mammadyarov: Co-chairs will be visiting the region next week, on October 26-28. We had comprehensive discussions on the preparation of the meeting between Presidents in New York. But we should still wait for the proposals by co-chairs. Right now, there are two options on the table: Presidents will define the issues to be discussed by themselves; second option is the discussions would be over the proposals suggested by co-chairs. By now, the issue is still open.